Beebi

Mänge kuni aastase lapsega mängimiseks

Beebi õpib ja areneb mängides. Lapsega saab koos lõbusalt aega veeta ning samas teda õppima julgustada läbi lihtsate mängude. Head mängutuju!

Kuni 3-kuune
Väike ahvipärdik
Beebile meeldib su nägu jälgida. Hoia beebit enda lähedal (parim oleks tema nägemisulatusest 20-35 cm kaugusel) ning kui ta sulle otsa vaatab, näita talle aeglaselt keelt. Tee seda kuskil 20-sekundiliste intervallidega. Mõne aja pärast pistab ta sulle vastuseks samuti keeleotsa suust välja. Lisaks püüab laps teisi näoilmeid järele teha, näiteks kõrvuni naeratust või suud pärani ajada. See mäng arendab lapse nägemist.
Kõdituslaulud
Kui beebi on vanem, proovi tema käte ja jalgadega mängida (näiteks „See väike põrsas läks turule…“). Selleks võta laps sülle ja mudi hellalt tema varbaid ja tee sõrmed ükshaaval rusikast lahti. Laula sama laulu mitu korda, kuni laps hakkab laulu lõpus kõditamise ootuses naeru kihistama. Lihtsad ja korduvad rütmid arendavad lapse mälu.
Veerata ja siruta
Peagi oskab laps kõhuli olles lühikest aega pead üleval hoida. Kui talle meeldib kõhuli olla, võta üks värviline pall ning veereta seda tema nägemisulatuses ühele ja teisele poole (lapse kehast ligi 60 cm kaugusel). Esialgu beebi jälgib palli, kuid peagi hakkab ta selle järele sirutuma. See harjutus aitab beebi kaela-, käte- ja jalalihaseid tugevdada. Mängu kestel kiida beebit ning lõpeta mäng kohe, kui ta hakkab ära väsima.
3-6-kuune

Püüa kinni

Kinnita väike pehme mänguasi eredavärvilise paela külge. Kõlguta seda lapse silme ees. Kui ta üritab mänguasja puudutada või kätte saada, kiida teda. Ka häält tegevad mänguasjad ahvatlevad beebit haarama ning aitavad tal silmamise ja haaramise koordinatsiooni arendada.
Lobamokk
Lobisege omavahel! Lapsele meeldib sinuga vestelda. Istu näoga tema vastas ning kui laps ütleb näiteks „aahh“, vasta samaga. Julgusta last end jäljendama. Venita häälikuid, näiteks „bah“ asemel ütle „baaaaah“. Lisa tuttavatele häälikuühenditele uusi häälitsusi, näiteks „ooh-baaaaah“. Vastates beebi koogamisele ja lalisemisele, aitad kaasa tema keelelisele arengule.



Mulli-maagia

Kõiki beebisid paeluvad mullid. Pane laps lamamistooli või turvahälli ning puhu mullitajaga tema ümber mulle. Laps jälgib mullide liikumist. Puhu mulle ka siis, kui olete vankriga õues. Kui beebi mulli kinni püüab, õpib ta põhjus-tagajärg efekti – puudutades kaovad mullid ära. Ära unusta peale mängimist lapse käsi pesta, et ta seebiste kätega silmi ei hõõruks.
6-9-kuune

Nukuteater

Meisterda sõrmkinnastest sõrmenukud: lõika kinda sõrmeotsad ära ning liimi nukule vilditükkidest kõrvad, silmad ja suu. Näita lapsele, kuidas nukk laulma, tantsima ja musi tegema saada. Lapsele meeldib vaadata, kuidas nukud justkui ellu ärkavad. Kui mängida nii nagu oleks nukud päris, areneb ka lapse kujutlusvõime.
Sisse-välja
Lapsele meeldib kõiki asju tühjaks kallata: kummuti sahtleid, su käekotti, igasuguseid karpe ja kotte. Pööra see huvi mänguks, mis teile mõlemale meeldib. Täida suur plastmassist karp või kauss ohutute ja huvitavate asjadega nagu klotsid, väikesed pehmed mänguasjad, kõristid või mõõtetopsid. Aita beebil karp tagurpidi pöörata, seejärel pange koos asjad jälle tagasi. Erinevate objektidega tegelemine õpetab lapsele suuruse, kuju ja kaalu erinevusi. Samas õpib laps ka matemaatilisi mõisteid nagu suur ja väike, tühi ja täis.
Seigelge mänguväljakul
Kui laps muutub liikuvamaks, ehitage põrandale patjadest miniatuurne takistusrada. Mängige patjade tagant peitust või peibuta last mänguasjaga patjadest üle ronima. See lõbus mäng arendab beebi lihaseid, tasakaalutunnetust ja koordinatsiooni.
9-12 kuune

Jalgpall
Laps ei pea oskama kõndida, et nautida jalgpalliga mängimist. Pane kergemat sorti ja keskmist mõõtu pall enda ette maha, võta lapsel õrnalt kaenla alt kinni ning kiiguta teda nii et jalad puutuvad palli. Aita tal seda toa või aia teise otsa lüüa. Jalgade kõlgutamine tugevdab lapse kõhu- ja jalalihaseid ning valmistab teda ajaks, mil ta saab juba ise jalgpalli mängida.
Torni jõud
Kogu kokku tühjad helveste või teraviljaputrude karbid, kergemakaalulised raamatud, plastmassist kausid, jogurti topsid ja mänguklotsid ning ehitage koos torn. Kui torn valmis, lükake see kordamööda pikali. Lapsele meeldib vaadata, kuidas torn ümber kukub. Mäng õpetab lapsele suuruste ja kujude erinevusi.
Vaata mind!
Lapsele meeldib sind imiteerida. Kui ta näeb sind juukseid kammimas või nägu pühkimas, üritab ta seda järele teha. Muuda see huvi lõbusaks mänguks. Näiteks laksa käega vastu reit, võta kätega peast kinni, puhu põsed punni jne. Leiuta liigutuste juurde lihtne lauluke ning laps õpib samaaegselt ka uusi sõnu. Imiteerimine on üks esimesi samme kujutlusvõimet nõudvate mängude poole.
 
 
Allikas: www.babycenter.com

Write A Comment