Luiskamine algab tavaliselt väiksematest valedest Foto: Dreamstime

Valetamisest võib saada lapsel kiiresti halb komme ja seetõttu tuleks selle probleemiga tegelda kohe esimeste märkide ilmnemisel, soovitab lastepsühholoog Heli Viira ajakirjas Pere ja Kodu.

Luiskamine algab tavaliselt väiksematest valedest, kuid vanuse lisandudes muutuvad need järjest leidlikumaks, valmistades oma vanematele järjest suuremat peavalu. Parim taktika valetamise vastu on avatud olek ja teiste süüdistamisest hoidumine.

Kui olete märganud, et laps on reeglitest üle astunud, näiteks laps on teie keelust hoolimata arvutit kasutanud, siis andke talle võimalus oma süü lihtsal viisil üles tunnistada. Proovige otsese ründava küsimuse: „Kas sa kasutasid arvutit, kui sa üksi kodus olid?” asemel näiteks pöördumist: „Ma panin tähele, et arvuti monitor oli sisse lülitatud. Ega sa ei juhtu sellest midagi teadma?”

Kui teile tundub, et laps ei räägi tõtt, püüdke jääda rahulikuks ja mitte muutuda kodupolitseiks. Ülestunnistusele sundimine ei pruugi olla just kõige tõhusam vahend õpetamaks ausat käitumist. Andke lapsele häält tõstmata, ent kindlal ja otsustaval toonil teada, et te pole tema aususes kindel, ning pakkuge välja tunnike mõtlemisaega.

Valetamine on tavaliselt reaktsioon hirmule tõtt rääkida. Lapsele võib tunduda, et tõe tunnistamine tähendab liigset seletamist, pahandusi ja karistust. Püüdke uurida, mis põhjusel oli lapsel vaja arvutit kasutada. Võis ju olla, et tal on oma käitumisele lihtne seletus, aga karistuse kartuses tundus kergem tõde varjata. Samas selgitage talle, kuidas valed teie omavahelist usaldust vähendavad ning kuidas tema käitumine teile palju pettumust valmistab.

Allikas: Pere ja Kodu

Autor

Maria on hariduselt alushariduse pedagoog (lõpetanud TÜ Cum laude). Elab Tallinnas ning kasvatab abikaasa Kaarliga kolme last. Maria on üks Nupsu.ee asutajatest.

Lisa oma kommentaar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.