Potitreeninguks ei ole õiget ega vale aega. Enamik lapsi on selleks valmis vahemikus poolteist kuni 3 aastat.

Jälgi märke

Potitreeningu esimene etapp võib alata, kui laps:

  • ilmutab huvi poti kasutamise vastu
  • ärritub märja mähkme peale
  • tõmbab ise oma pükse üles ja alla
  • püsib kuivana umbes kaks tundi
  • annab märku vajadusest pissile minna või et on seda äsja teinud
  • proovib imiteerida teisi pereliikmeid
  • tema seedeelundkonna toimimine on Sulle enam-vähem etteaimatav

Osta õige pott

Kui lähed lapsele potti ostma, veendu, et poti suurus ja kuju on sobivad. Poistele sobivad eesmise kõrgendusega potid. Vaata, et pott poleks liiga suur, et laps sinna sisse vajuks. Osta pott juba varakult ning aseta see lapse jaoks nähtavale kohale, et tal oleks võimalik sellega harjuda. Soovitatav on potti hoida seal, kus kõige enam aega veedate. Vannitoas võib pott jääda märkamatuks. Kuna lastel on tihtipeale trots võõrastes kohtades oma häda teha, varusta end võimalusel kahe potiga. üks koduseks kasutamiseks, teine väljasõitudeks. Teise poti võid autosse jätta, et see oleks alati käepärast.


Taba õige moment

Tunned oma last kõige paremini ning saad aru, mis ajal on ta kõige õpialtim. Lase lapsel käia kergete riietega, siis on lihtsam riideid seljast saada ja tabada hädad õigel ajal.
Võta pott ligi ning aseta laps sinna istuma. Loe talle samal ajal raamatut, laula laule või juhi tema tähelepanu muul lõbusal viisil oma tegevusele. Kui lähed ise WC-sse, võid lapsel lasta enda kõrval oma potiga istuda. Ka isad võiksid istudes eeskuju näidata. Sellised potilkäimised peaksid lapse jaoks toimuma regulaarselt.

Kiida ja tunnusta last

Kui laps potti kasutab, kiida teda ja ütle, et ta sai tähtsa asjaga hakkama. Kallistamine, kiitmine ja premeerimine on lapse innustamiseks väga olulised!

Ära kiirusta tagant

Arvesta tagasilöökidega, kuid mingil juhul ei tohi lapsega selle pärast kurjustada. Mitte kunagi ära süüdista last, kui tal juhtub “õnnetus”. Sellest pole midagi, apsakaid tuleb ikka ette. Pigem lohuta ja julgusta teda. Kiirustamise ja kurjustamisega võib tekkida vastupidine reaktsioon ning laps üritab oma häda kinni hoida. Mida kauem ta seda teeb, seda valusam on tal hiljem pissida või kakada.

Kordamine on tarkuse ema

Küsi ikka ja jälle, kas tal on tekkinud häda ja kas ta soovib potile minna.

Küsi abi

Kui tunned, et ei saa hakkama või lapsel on pissimine valulik, küsi julgelt abi oma perearstilt või pediaatrilt.

Oluline:

  • Kui potitrenn jääb kolimisperioodile või ajale, mis elus toimuvad suured muudatused, siis vajab laps rohkem tähelepanu ja tuge.
  • Potitrenn läheb kergemini, kui laps on lihtsalt riietatud, Sa aitad tal kiiresti potti leida ning oled valmis teda kohe kiitma.
  • Ole järjekindel. Kui sind pole toeks, siis ära oota ka lapselt kiireid edusamme.
  • Suur osa õnnetustest juhtub vannitoas, muutke potilkäik turvaliseks!

Edukat potitrenni!