Colorado Boulderi ülikooli teadlaste värske uuring näitab, millised on tagajärjed, kui 2-3aastasel põnnil jääb vahele kas või üksainus lõunauinak. Lõunasest unest ilma jäetud väikelapsed kogevad vähem rõõmu ja rohkem ärevust ning nende oskus probleeme lahendada väheneb, vahendab err.ee.

Uuringut juhtinud professor Monique LeBourgeois sõnul on märgid väsimusest lapse näol kergesti loetavad. Unepuuduses lapsed ei tunne põnevatest sündmustest rõõmu ning häirivatele sündmustele reageerivad nad negatiivsemalt. Professori sõnul on magamatus väikelaste puhul suureks probleemiks ning parim võimalus, kuidas tagada oma lapsele hädavajalik puhkeaeg, on vankumatult järgida lõunauinakute režiimi.

Ajakirjas Journal of Sleep Research avaldatud uuring viitab, et pikaajalised uneprobleemid jätavad jälje aju arengule ja toovad kaasa elukestvad emotsionaalsed probleemid.

Uuringu käigus filmiti piltmõistatusi lahendavate laste nägusid. Ühes lahendatavas puslemängus olid kõik lahenduseks vajalikud tükikesed olemas ja pildi lõpetamisel kogesid lapsed rõõmu ja rahulolu, kuid teisena anti lapsele lahendamiseks vale tükiga pusle, mille lahendamine tekitas lastes rohkem negatiivseid emotsioone.

Uuringu tulemused näitasid, et unepuuduse all kannatavad väikelapsed tundsid pusle õige lahenduseni jõudmisel vähem rõõmu kui lõunauinakut teinud jõnglased.

Allikas: http://teadus.err.ee/

 

Autor

Maria on hariduselt alushariduse pedagoog (lõpetanud TÜ Cum laude). Elab Tallinnas ning kasvatab abikaasa Kaarliga kolme last. Maria on üks Nupsu.ee asutajatest.

Lisa oma kommentaar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.