Sünnitus

Sünnitusjärgse valu leevendamine

Foto: Dreamstime
Kui beebi imeb vastavalt vajadusele, piirab keha piima ülemäärast tootmist. Foto: Dreamstime

Arvestades seda, kui palju tähelepanu pööratakse sünnituse ja sünnitamisaegse valu leevendamisele, on üllatav, et sünnitusjärgne valu nii tahaplaanile on jäetud. Ometi on loogiline, et pärast nii suurt füüsilist pingutust on vastne ema väsinud ja kurnatud.
Valusad lihased
Võibolla märkad, et erinevatest sünnitusasenditest ja pressimisest on terve keha valus. Võiks ju eeldada, et nii juhtub vaid teatud kehaosadega, kuid miks jäävad valusaks käed ja jalad? Sünnitust ei võrrelda naljapärast maratoniga – isegi kiire sünnitus võib põhjustada lihasvenitust ja -jäikust. Teinekord võivad valu teha ka puusad, eriti siis, kui su jalad olid mitu tundi järjest tugedel või kui neid tuli eriliste asendite tõttu painutada.
Seljavalu võib olla tingitud epiduraalist või sünnituse aegsest tugevast survest seljale.
Selliste valude leevendamiseks võib abi leida soojast duššist, riisisokkidest, massaažist või muudest lõdvestavatest meetmetest. Samuti võib abi olla venitamisest või ringiliikumisest. Arst või ämmaemand võib soovitada ka erinevaid käsimüügi- ja reptseptiravimeid.
Hell tagumik
Valu selles piirkonnas on ootuspärane. Võib juhtuda, et tundlik on nii tupp kui pärak, sest see piirkond pidi lapse sündimisel kõvasti järgi andma ning peab nüüd tasapisi endise vormi võtma. Kui koed on paistes, leiab vahetult pärast sünnitust abi jääkotist. Vaakumpumba või tangide kasutamine kahjustavad tugevalt kudesid ning põhjustavad valu just nimelt selles piirkonnas.
Abiks võib olla istevann, mille tegemise kohta küsi täpsemalt ämmaemandalt või õdedelt.
Sõltuvalt valu tugevusest, on saadaval erinevad nii käsimüügi kui retseptiravimid. Küsi kindlasti, millist ravimit peaksid võtma.
Peavalud
Peavalud võivad varieeruda hormoonide taseme muutustega seotud valust pimestava valuni, mida põhustab selgroovedelike lekkimine. Viimane on tingitud epiduraalist või seljasüstist, kuid ei ole eriti tavaline.
Esimesel juhul peaksid abi leidma lõdvestumisest ning mõningatest ravimitest. Seljast tingitud peavalu ravitakse mõnepäevase voodirežiimiga, vahel ka kofeiiniga ning haruldastel juhtudel veresüstiga. Veresüsti korral võetakse sinult verd ning süstitakse see lekke tekkekohta. Ravim töötab väga hästi, arvestades kohutavat peavalu, mida selline leke tekitab.
Valutavad rinnad
Rindade täitumine piimaga põhjustab sooja, kõditavat tunnet. See ei pruugi alati valus olla, kuid kui peaks olema, on parimaks leevenduseks imetamine. Kui sul ei ole võimalik rinnaga toita, aitab sellest kõige kiiremini üle saada tugevalt ümberhoidev rinnahoidja ning hoidumine rindade stimuleerimisest.
Imetavatad emad võivad proovida ka soojakotti. Rinnapumpa tuleks kasutada vaid siis, kui beebi keeldub rinda võtmast. Pumpamine nimelt suurendab piima tootmist ning see teeb probleemi vaid hullemaks. Kui beebi imeb vastavalt vajadusele, piirab keha piima ülemäärast tootmist.
Lõpetuseks…
Sünnitusjärgne valu ja ebamugavus võivad tulla sulle üllatusena, kuid ei pruugi ilmtingimata valulikud olla. Räägi oma tunnetest ning ära karda abi paluda. Valuvaigistid on alati kättesaadavad, kuid tihti on palju suuremaks abiks lihtsad mugavust tagavad meetmed, mis ei muuda sind uimaseks. Eriti ajal, mil tahaksid ilmselt oma uue pisikese silmadesse vaadata. Naudi teda!
Allikas: ivillage.com

Write A Comment