Tag

Väikelapse areng

Browsing

Sümmeetriamäng

https://vimeo.com/219961574 See mäng arendab lapse arusaamist sümmeetriast ja peegelpildist. Moodusta mänguväljale sirgjoon, võta umbes 20 klotsi ühesuguseid paare aga nii, et klotsid oleksid täpselt paaris. Näiteks kaks punast ruudukujulist, kaks pikka valget jne. Tekib kaks samasuguste klotsidega hulka. Aseta pooled klotsid ühele poole joont. Anna lapsele teine osa klotsidest. Laps peab püüdma asetada oma klotsid teisele poole joont täpselt nii, et sellest saaks laotud esimese poole peegelpilt. Kui laps on oma klotsid paika saanud, siis võib peegli abil kontrollida, kas tuli täpne peegelpilt. Võib olla vajab mõne klotsi paigutus veidi kohendamist. Et mäng oleks veel suuremaid väljakutseid pakkuv, võid ehitada ka suuremaid kujundeid.

Asukohamäng

https://vimeo.com/219961594 Valige lapsega üks klots, millest saab teie paigalseisev klots. Seejärel valige teine, näiteks lammas, millest saab teie liikuv klots. Istuge lapsega teine teiselpool lauda, asetage paigalseisev klots mängulaua keskele. Seejärel aseta liikuv klots erinevatesse kohtadesse. Laps peab ütlema, kus sasub loomaklots suhtes paigalseisva klotsiga. Kas loom on selle peal, selle kõrval või selle ees? Või hoopis selle taga? Selle mängu mängimine on tõhus viis arendada lapses ruumitaju ja verbaalseid oskusi. Asukohamäng sobib suurepäraselt ka vanematele lastele, näiteks võõrkeelte õppimiseks.

Arva ära, kes see on?

https://vimeo.com/227018982 Kogu kokku kõik erinevad põnevad karakterid ja tegelaskujud. Aseta need lauale, et kõik mängijad neid näeksid. Üks kirjeldab ja teised kuulavad. Tehke nii kordamööda. Mõelge ühe tegelase peale sellelt laualt ja kirjeldage teda – tema välimust või muid detaile tema kohta. Ärge ainult otse öelge, kellega tegu. Proovige teha mäng võimalikult huvitavaks, et teised kohe ära ei arvaks. Andke ka lapsele võimalus oma verbaalsed oskused proovile panna. Kui olete ära arvanud, keda kirjeldasite, siis proovige leida veel viise, kuidas oleksid seda tegelast teised mängijad kirjeldanud.

Kompimismäng “Põrsas kotis”

https://vimeo.com/226865551 Valige välja erinevate kujudega klotside paarid ja asetage need lauale. Moodustage kaks täpselt samasuguste klotsidega hulka. Pange üks hulk klotse kotti ning arvamismäng võib alata. Seejärel valige laualolevate klotside seast üks, mille laps peab kotis pimesi kompides üles leidma. Kas ta tunnetab klotsi kuju ja suurust? Kas ta suudab leida just selle õige klotsi? Vahva mäng, mis arendab kompimistaju!

Arendavaid mänge väikelastele

Mäng on lapse põhitegevus ning kõige tähtsam ja loomulikum viis end väljendada. Oskus mängida on lapsepõlve tähtsaim ja olulisim arengunäitaja. Julgusta last ja õpeta talle erinevaid mänge. Lapsed ei sünni mänguoskusega, seda tuleb neile õpetada. Ära unusta- mängimisel on mitmekülgne mõju lapse füüsilisele ja vaimsele arengule! Alljärgnevalt mõned mängud, mis sobilikud just pisikestele maailma avastajatele. Mäng: Tunnel Vanus: 12.-15. elukuu Mida laps õpib: Koordinatsioon Valmistage kastidest, patjadest ja linadest tunnel. Näidake lapsele, kuidas tunnelist läbi roomata. Öelge talle: “Roomame tunnelisse!” Hakake roomama ja julgustage last teile järgnema. Roomates öelge: “Oleme tunneli sees” Kui jõuate tunneli teise otsa, öelge: “Nüüd oleme tunnelist väljas.” Mine tunnelisse tagasi ja öelge: “Nüüd oleme tunneli sees.” Mäng: Kus on tibu? Vanus: 12.-15. elukuu Mida laps õpib: Väljendusoskus Peitke ennast ükse taha ja öelge: “Piiks, piiks,piiks” Paluge lapsel väike tibu üles leida. Kui laps ei leia teid, pistke pea või jalg ukse tagant välja, et ta teid…