Tag

Kvaliteetaeg

Browsing

40 lahedat tegevust, mida teha koos väikelapsega

Kuidas veeta lastega kvaliteetaega? Siin on mõned soovitused, mis pakuvad rõõmu ning ühtlasi aitavad luua õnnelikke mälestusi koosveedetud ajast.

 1. Värvige värviraamatut.
 2. Puhuge mulle.
 3. Mängige peitust.
 4. Mängige malet.
 5. Etendage näputeatrit.
 6. Laulge laule.
 7. Korjake huvitavaid kive, meisterdage neist lahedaid monstrume, losse või õpetage hoopis kividest moodustatud tähti.
 8. Jalutage.
 9. Meisterdage autole garaaž kingakarbist.
 10. Lugege raamatut.
 11. Minge parki mängima.
 12. Maalige näpuvärvidega.
 13. Plastiliiniga meisterdamine.
 14. Tantsige lemmikmuusika saatel.
 15. Laadige alla Internetist huvitavaid ja eakohaseid mänge väikelapsele.
 16. Lavastage nukuteatrit.
 17. Meisterdage ise pusle.
 18. Täpsusvise paberkorvpalliga.
 19. Riietage pehmeid mänguloomi lapse riietesse.
 20. Küpsetage kook, kaunistage ja kutsuge sõbrad külla.
 21. Meisterdage pabermütse, pabernukke või proovige kätt origamis.
 22. Meisterdage sokiloomi.
 23. Sorteerige mänguasju.
 24. Valige lemmik muinasjutt ja mängige see koos läbi.
 25. Wc-paberist takistuste rada- rullige wc-paber mööda tuba niimoodi laiali, et sealt vahelt, alt ja ülevalt saaks laps läbi roomata. Aga vastu minna ei tohi. Teate küll, nagu spioonifilmides tehakse.
 26. Mängige valgusfoori.
 27. Meisterdage sõbra-käepaelu, mida hiljem sõpradele kinkida.
 28. Pidage piknikku aias, pargis või hoopis elutoas.
 29. Lindistage/filmige koos mõni laul, etendus või tantsushow.
 30. Mängige laevade pommitamist.
 31. Plaanige koos lapsega tema sünnipäeva ja tehke suveplaane.
 32. Leidke spordiala, mis sobib/ meeldib teile mõlemale. Kas või tehke kõhulihaseid koos.
 33. Hakake fotograafiks. Jäädvustage lapse mänguasju või tehke vaheldumisi naljakaid nägusid. See on lõbus!
 34. Hüpake kummikeksu.
 35. Mängige Aliast.
 36. Leidke oma pere lemmik lauamäng, mida õhtutel koos mängida saab.
 37. Joonistage oma pere sugupuu. See on vahva ja samas aitab lapsel paremini mõista sugulussidemeteid. Kui võimalik kleepige ka fotod juurde.
 38. Trips-Traps-Trull on alati olnud hea igavuse peletaja.
 39. Mängige asjade peitust.
 40. Uurige võõrsõnade- ja erinevate keelte sõnaraamatuid. Huvitav ja hariv tegevus samaaegselt.

On sul veel midagi lahedat soovitada, mida koos lastega teha saab?

Peresuhete mõju lapse arengule

Perekond kui kasvukeskkond toimib suhete kaudu. Peresüsteemi sisene tasakaal tuleneb vastastikustest suhetest. Ühelt poolt avaldavad lapsele mõju tema enda suhted teiste pereliikmetega, teiselt poolt mõjutavad teda ka teiste pereliikmete omavahelised suhted.

Perekondliku ühtekuuluvustunde saavutamiseks peavad lapsevanemad vaeva nägema. Selleks tuleb mõlemal vanemal lapsele aega pühendada ning rääkida üksteisele, mis on perekonna jaoks tähtis. Paljud perekonna vahetul eeskujul ning mõjul kujunenud hoiakud ja väärtused on väga püsivad. Perekonna mõjul kujuneb lapse üldine ellusuhtumine.

Kindlad ning õnnelikud perekonnad pakuvad oma liikmetele alati tuge ning lapsed, kes sellistes perekondades võrsuvad, on suure tõenäosusega edukad. Olulisim kvaliteedifaktor on kodus valitsev emotsionaalne kliima, mille kaudu laps saab võimaluse õppida, mängida, armastust pakkuda ja vastu võtta ning teisi põhivajadusi rahuldada.

Suhtlemise osatähtsus lapse üldises arengus
Pidev suhtlemine on lapse kõne arengu eelduseks. Kõne abil õpib laps suunama ja reguleerima teiste käitumist ja tegevust, looma suhteid ja neid hoidma. Paraku ei anta suhtlemisoskust sündides kaasa, vaid seda tuleb õppida. Lapse arengukeskkondadeks on üldjuhul perekond, kaaslaste rühm, elukeskkond, sh ka lasteaed ja massikommunikatsioon. Viimase võimsaimateks vahenditeks on televisioon ja internet.

Et laps tunneks end täisväärtusliku perekonnaliikmena, on vajalik vanematepoolne aktiivsus. Laps tunneb, et ta on seda väärt, et temaga koos asju teha ja tema tohib ka kaasa lüüa. Lapse enesekindlus tõuseb, kui ta tunneb, et teda märgatakse ja ta teab, et ta on oluline. Vanema vähesel suhtlemisel lapsega jääb lapsel arengus puudu ka analüüsi- ja mõtlemisoskusest, mis avaldub oma seisukohtade puudumisel igal elualal või arusaamade pealiskaudsuses ja vääriti mõistmises.

Lugude jutustamine ja muinasjuttude ettelugemine aitavad lapsel oma ideid vormida, erinevaid mõtteid mõelda ja avastada ning õppida mõistma ka teiste inimeste vaatenurki. Raamatuid, mis lapsele meeldivad, võib talle palju kordi ette lugeda, need ergutavad last kõnelema hakkama ja annavad lapsele häid näiteid õigesti formuleeritud lausetest.

E. Eriksoni järgi on emotsionaalse suhtlemise aluseks lapse usalduslik side emaga, mille tulemusel kujuneb välja baasusaldus maailma vastu: kui last armastatakse, võtab ta maailma kui oma kodu, näeb maailma sõbralikuna ja ennast selles lugupidamist väärivana. Määrava tähtsusega on hellus, armastus, tunnete vastastikune mõistmine, kontakt „silmast-silma” armastuse väljendamisel, hoolivus, südamesoojus, kehaline kontakt, ühise aja ja ruumi jagamine.

Lapsed kuuluvad ühiskonna kõige vähem kogenud liikmete hulka. Esimestel eluaastatel saadud kogemused määravad paljuski ära lapse intellekti taseme, lapse usalduse vanemate ja teiste inimeste vastu, tema sotsiaalse ja isiksusliku arengu, julguse või arglikkuse jne.
Kognitiivse arengu puhul on tähtis see, kuidas lapsevanem räägib oma lastega, asjad, mille üle ta nendega arutleb, sotsiaalses kontekstis saadud kogemused, mis ta neile annab ja emotsionaalne kontekst, milles need kogemused aset leiavad. Kognitiivne areng määrab lapse teadmised, st. suhtlemise sisulise poole (millest lapsega rääkida).

Lapse ja tema vanemate suhtlemise stiilid ja vormid
Suhtlemisel kasutatakse nii kõnelisi/verbaalseid kui ka mittekõnelisi/teisi suhtlusvahendeid (miimika, žestid, vaikus, pilkkontakt). Mitteverbaalsed vahendid domineerivad kahel esimesel eluaastal. Peamine verbaalse suhtlemise vorm on dialoog. Lapsevanema suhtlemisstiil väljendub tihti ka tema kasvatusstiilis.

Mäng on universaalne kasvatusvahend. Laps kajastab neid rolle, toiminguid ja suhteid, mida ta vahetult näeb ja kogeb. Tuleb teadvustada, et lapsed ei hakka iseseisvalt mängima, vaid vajavad selleks sihipärast õpetamist. Tähtis on, et täiskasvanu aitaks lapsel rolli võtta, selles püsida ning rollikõnet kasutada. Oluline on seejuures lapse toimingute verbaliseerimine (kommenteerimine) täiskasvanu poolt, mis kinnistab ja üldistab tehtu.

Perekond jätab lapse arengusse kõige mitmekesisematest tavadest oma jälje: peres laulmine, jutustamine ja lugemine, peremängud, kokkutulekud, õhtune suhtlemine, kehalised kontaktid, pere tähtpäevade ja üldpühade tähistamine-pühitsemine (pere tähtpäevad, üldpühad), pere žargoon (hüüdnimed, meelitussõnad), dialoogi vorm jne. Pere kohandab lapse jaoks talle tuntud ja pereliikmetele tähenduslikud kultuuriväärtused ning annab talle neid edasi.

Koolieelses eas on laps ülimalt tundlik sõna hea kõla, rütmi ja riimi suhtes. Hällilaulud suigutavad unele, hea sõnaga saab valu vaigistada, erksa meeleolu loovad hüpitusmängud, tore on imiteerida loodus- ja tööhääli, rohkesti on sõnamänge, mõistatusi – kõik need rahvaluule väärtused tuleks rohkem laste ellu tuua. Läbi suhtlemise kujunevad peres omad traditsioonid, mis saavad selle perekultuuri aluseks, mis omakorda on seotud rahvuskultuuriga.

Allikas: http://www.teatoimeta.ee/ Autor: Maia Golovin,

Lapsega köögis: Kaeraküpsised ja matemaatika

lapsed-kokkavadKoos koolieelikust lapsega (5-6a) küpsetamine pakub rõõmu nii vanemale kui lapsele. Emana pead ainult varuma veidi kannatust, sest lapse käsi pole nii kindel kui sinu oma. Küll köögi koristamisega kah pärast hakkama saab.

Kuidas valmistada koos lapsega kaerahelbeküpsiseid ning samas ka matemaatikat ja lugemist harjutada?

Köögis kaerahelbeküpsistega mässamine õpetab koolieelikut toiduaineid mõõtma, ühesuguseid portsjoneid võtma ja kella pealt aega vaatama. Retsepti järgi toimetamine annab lapsele kogemuse ja pakub lapsele eeskuju erinevate ülesannete lahendamiseks.

Kõigepealt loe koos lapsega retsepti tekst hoolikalt läbi. Kui laps ei oska veel lugeda, siis peab ta hoolikalt kuulama. Pärast seda on vaja kontrollida, kas kõik vajalikud toiduained on valmis pandud. Edasi tuleb tegutseda samm-sammult retsepti järgi.

Kaeraküpsiste retsepti puhul saab lapsele näidata, mis tähendab veerand. Näitlikusta seda lapsele nii, et valad teelusikatäie soola taldrikule. Siis jagad selle neljaks võrdseks osaks ja nii näebki laps, et üks osa sellest soolast on veerand.

Käeulatuses peaksid olema ka köögikaal ja detsiliitrine mõõtetops. Kõik vajaminevad ained saab laps ise kausikesse segada. Või sulatamise peaks ema igaks juhuks enda kanda võtma.

Kaeraküpsised
Vaja läheb:
200 g võid (või küpsetusmargariini)

2 dl suhkrut

2 dl kaerahelbeid

4 dl jahu

¼ tl söögisoodat

¼ tl soola

 • Võta koos lapsega pakist 200 g võid (või küpsetusmargariini), kaaluge see koos üle. Sulata või ja lase jahtuda.
 • Nüüd saab laps mõõta kaussi ka ülejäänud ained. Lase lapsel need ka korralikult läbi segada.
 • Kata ahjuplaat küpsetamispaberiga ning näita lapsele, kuidas sinna supilusikaga ühesuuruseid tainapätsikesi tõsta. Lusika sisse peab iga kord võtma enam-vähem sama palju tainast.
 • Lase lapsel plaat tainapätsikestega täita.
 • Küpsetage küpsiseid ahjus 200⁰ juures 15 minutit. Lapsele võib ka seletada nüüd kella pealt, et 15 minutit on sama mis veerand tundi.

Ja veerand tunni pärast saategi koos neid mõnusaid küpsiseid maitsta. Ka nüüd saad matemaatikaga tegeleda, kui lased lapsel igale pereliikmele ühepalju küpsiseid jagada.

Allikas: “Õpime arvutama”, Eva-Maria Kangro, Merit Lage

Lapsega köögis: Pitsa ja röstsaialoomad

Paneme aluse uuele artiklite sarjale “Lapsega köögis”, kus jagame ideid ja vahvaid retsepte lastega koos kokkamiseks.

Lastele meeldib abiks olla ja koos kokkamine on meelt mööda kõigile. Samuti annab see lapsele enesekindlust ja kasulikke oskusi edaspidiseks eluks. Mis saaks veelgi lahedam olla, kui tulevikus sinu laps enda tehtud maiuspaladega sind üllatab?

Allpool mõned vahvad toidud, mida koos valmistada:

Röstsaialoomad:

Laske lapsel kahele röstsaiale võid määrida. Lõigake loomakujuliste piparkoogivormidega mõlemast viilust kaks kujundit. Lõigake samasugused kujundid singist või vorstist. Riivige pisut juustu. Meisterdada võiks kaks lahtist võileiba, kasutades sinki ja juustu. Pistke saiad ahju grillima. Serveerimisel kasutage rohelist sibulat silmade tegemiseks ja murulauku vurrude jaoks.

Pitsa

Pitsat on koos lapsega kõige lihtsam ja põnevam teha. Põhja saab kas pärmi või soodaga kergitatud taignast, samuti pitsapõhjapulbrist. Taigna valmistamisel lubage lapsel aineid mõõta ja kokku segada. Seejuures on kõige parem kasutada suurt kaussi, isegi siis, kui teha väike kogus tainast. Pärmitaigna võib sooja kerkima panna, sooda kasutamisel seda teha pole vaja.

Nisujahutaigen:

225 g tavalist nisujahu
1/2 tl soola
125-250 ml piima või jogurtit
2 tl suhkrut
50 g võid

Segage ained ühtlaseks tihkeks taignaks. Jagage taigen neljaks, rullige iga osa jahuga üle puistatud laual õhukeseks. Lõigake taldriku järgi ümmarguseks.

Pitsa kaunistamine ja nägude tegemine

Tavaliselt kaetakse pitsapõhjad kõigepealt tomatipüreega, kuid sobivad ka mõned kastmed, küüslauguvõi või ürtidega maitsestatud oliiviõli.

Lõigake nina, suu ja silmad singist, küüslauguvorstist, köögiviljadest, piprakaunadest või oliividest ja laske need lapsel pitsadele laduda. Juuksed tehke riivitud juustust. Teise võimalusena võib laps pitsapõhja oma lemmiktoiduainetega katta ning näo kõige peale kujundada. Küpsetage väga kuumas ahjus (220 C) 10 -15 minutit.

10 lõbusat võimalust, kuidas veeta emadepäeva

Õnnelik perekond

Oleme me emad, tütred või vanaemad, sellel ei ole tähtsust, emadepäev on meie südametes alati tähtsal kohal olnud. Loomulikult on sünnipäev samuti võimalus näidata meie tänulikkust. See on armastada oma ema, selle-eest, et nad meie emad on, meid armastanud ja meie eest isetult hoolitsenud on.

Võtke endale “eksootiline puhkus”

Sellel emadepäeval kutsu kokku terve oma pere ja tehke koos midagi lõbusat ja loovat. Siin on sulle 10 võimalust, kuidas muuta see ilus päev naeru ja armastuse rohkeks. Isegi kui sa ei saa lubada lendu Pariisi nädalavahetuseks siis võid luua selle sihtkoha (või ükskõik, millise teise lemmikriigi) omale koju. Osta mõned croissant’id hommikusöögiks, pane kokku piknik prantsuse leivast, juustust ja puuviljadest. Või telli toit koju oma lemmikrestoranist (quiche’i soovib keegi? ) ning naudi maitseid oma leemiksihtkohast. Kaunista oma köök või söögituba ilusa punase-ruudulise laudlina ja värskete lilledega. Pane plaadilt mängima prantsuse muusika ja õpeta latele kasvõi mõned toredad sõnad prantsuse keeles, nagu “bonjour” ( tere hommikust) ja “merci” ( tänan).

Minge “kinno”

Üks hea võimalus jagada peremälestusi on vaadata vanu pilte või koduvideoid. Kui sinu vanavanemad elavad sul lähedal, palu neil näidata vanu perefotosid, kui olid laps ja võtke retk ette mälestustemaale. Vanavanemad võivad jutustada seiklusi nende endi lapsepõlvest või mõndagi sinu krutskitest.

Su lastel on põnev vaadata, milliseid riideid sa kunagi kandsid ja neil on kindlasti raske uskuda, et ka sina oled kunagi beebi või teismeline olnud. Nali on garanteeritud.

Leidke üles naljasoon oma peres

Alustage tänavust emadepäeva uue traditsiooniga, luues oma perekonna koomiksisari. Võtke pikk paber ning jagage leht kolmeks või neljaks võrdseks osaks-nagu on ajalehtedes. Seejärel meenuta mõnd pereüritust, tähtpäeva või midagi naljakat, mis juhtus eelmisel aasta ja illustreeri see vildikate, pliiatsite või värvidega. Kindlasti võiks seal olla ka dialoogid, kuupäevad ja pealkirjad, näiteks ” Elu koos perekond Tammega”. Vanemad lapsed saavad aidata joonistamise ja kirjutamisega, samal-ajal  kui väiksemad lapsed saavad juhendada värvivaliku küsimustes.

Talleta see koomiksisari ning loo uus juba järgmisel aastal ja nii aastast aastasse. Tee seda seni, kunii arvad, et materjali on piisavalt, et see raamatuks köita.

Tehke muusikat

Muusika muudab iga pereürituse veelgi toredamaks. Kui sa tahad rõõmu ja nalja eriti veel põhja keerata selles päevas, tehke “suuliigutamise” võistlus. Alustuseks, las iga pereliige valib oma lemmiklaulu. Keerake muusikal volüümi juurde ning las iga inimene esitab laulu miimiliselt nii hästi kui oskab.

Sinu kaheaastane laps oskab kindlasti laulda kaasa Tweeni põngerjate tunnuslaulu.

Teised pereliikmed saavad hinnata üksteise esinemisi ja kirjutada hinde paberile, hiljem kui kõik on esinenud lugege hääled kokku, kes sai rohkem hääli ongi võitja.

Lase ennast poputada

Emadepäeval võib sul tekkida mingi hetk tunne, kus tahaksid olla pisut iseendaga, et puhata ja lõõgastuda. Ole veendunud, et saad sellest päevast mida sa soovid ning väärt oled. Mõned päevad enne Emadepäeva anna oma abikaasale ja lastele list nimekirjast, mida ihaldad.

See list võiks sisaldada:

Tunnike vannis mõnulemist ja samal ajal oma parima sõbrannaga jutustamist.

Vähemalt terve öö magamist ja hommikul voodis mõnulemist, nii kaua kui soovid.

Maniküür või pediküür lemmiksalongis.

Vähemalt tund ilma laste omavahelise tülitsemiseta.

Mida iganes soovid või ihaldad sellest päevast.

Istuta lilli

Kui sul on lisaruumi oma aias või rõdul, saad luua tõelise lõuendi emadepäevast. Esmalt osta lilleseemned, mis tärkavad kiiresti. (Loomulikult võid osta juba valmis potililled, mida on eriti lihtne ja kiire istutada.) Seejärel lase lastel joonistada lühike sõnum mulda , näiteks “Me armastame Sind ema”. Siis istuta seemned nende tähtede joonte sisse, kata kinni ja kasta iga päev. Üsna varsti on sul õitsev ja ilus Emadepeva kingitus, mis muudkui kasvab.

Jäädvustage jäljed

Soojal kevadpäeval minge välja oma lastega ja laske lastel oma käed ja jalad kasta nahasõbralikesse värvipurkidesse. Aja laiali rull köögipaberiga ja lase igal lapsel sinna jäädvustada oma jala- ja käejälg.
Sildista iga jälg selle omaniku nimega, kuupäeva ja erilise sõnumiga emale, seejärel lase meistriteosel kuivada. Tee seda ka järgmisel aastal ja vaadake kui palju on kasvanud kellegi käed või jalakesed.

Võtke hetk lugemiseks

Kui soovid natuke rahulikku aega emadepäeval, võta tekk ja üks tore lasteraamat ning minge välja lugema. Sa võid ka valida raamatu, mis oli lemmik sinu lapsepõlves. Loe seda ette oma lastele.

Kallistuste ja muside graafik

Mis oleks emadepäev ilma kallistuste ja musideta? Üks viis neid oma päeva rohkelt sisse tuua on luua “totakas” graafik ja kleepida see külmikule või mõnele muule nähtavale kohale. Näiteks, võid kirjutada “10:30 Kõik peavad kogunema elutuppa diivanile ning tegema emale kalli ja musi” või “14:15 – igaüks hüppab ümber puu ühel jalal ning peavad tegema grupikalli”.

Mõtle välja enda tingimused ja naljakad-tobedad ülesanded, mida koos perega teha. Aga ole kindel, et see sisaldaks palju kallisid, musisid ja nalja kogu päevaks.

Kvaliteetaeg koos vanavanematega

Külastage võimalusel ka oma vanavanemaid ja tehke nendega koos midagi toredat ja meeldejäävat. Kui ilm lubab, siis minge kõik koos piknikule oma lemmikkohta, võtke kaasa lõbusaid lauamänge ja tundke rõõmu pere ühisest kvaliteetajast.
Tehke palju perefotosid, mis jääksid meenutama seda ilusat ja rõõmuderohket päeva.

Ilusat emadepäeva!

 


Allikas: Parents.com