Tag

Hällisurm

Browsing

Milline peaks olema imiku magamiskoht?

Paljud lapsevanemad muretsevad imikute äkksurma pärast. Paraku ei teata hällisurma täpseid põhjuseid.
Õnneks on hällisurmad tänapäeval harvad ning vanem saab ise oluliselt seda riski vähendada, tagades imikule turvalise magamisasendi ja voodiaseme.

Pange imik magama alati selili või külili. See on kõige ohutum magamisasend, kui just arst ei ole soovitanud teist asendit.
Lükake kõik lina- ja tekiserva madratsi alla. Kui lapse hällis on katteid, toppige need servad madratsi alla. Kontrollige, et ükski kate ei saaks tema nägu katta. Asetage laps võimalikult voodi jalutsi poole, tekiservad lükake madratsi alla ning tekk võiks ainult rinnuni ulatuda. Võimalus on ka panna laps magamiskotti või soojalt riidesse. Siis ei ole tekki vajagi.
Kontrollige, et voodi vastaks turvanõuetele. Vältige pehmeid pindu, nagu diivan, tugitool, oakott, vesivoodi või diivanipadi.
Tuba ei tohi olla liiga palav. Toatemperatuur võiks olla 16-20 °C.
Ärge pange lapse voodisse karvaseid ja pehmeid esemeid, nagu tepitud tekke, patju, kaisuloomi,magamiskotte, lambanahku jne.
Lapse madrats peab olema puhas. Hoidke madrats puhas, kuiv ja kõva. Regulaarselt võiks seda ka tuulutada.
Ärge kaotage valvsust, kui ta magab teie kõrval. Kui soovid, et laps magaks sinu kõrval siis veendu, et ühtegi lahtist tekki ega lina ei oleks ning ase oleks piisavalt kõva.
Ärge võtke last enda juurde magama kui te suitsetate, olete alkoholi või muid narkootilisi aineid tarvitanud.
Ärge jääge imetades magama. Eriti kui hoiate teda diivanil või tugitoolis.
Maga lapsega samas toas. Esimesel eluaastal on see kõige parem, kui laps on teie lähedal. Kui see pole võimalik, kasutage beebimonitori.
Ärge suitsetage. Samuti ärge viibige ühes ruumis koos suitsetavate inimestega.
Kui lapsel on halb, kutsuge kindlasti arst/ kiirabi. Tunnused, millal kutsuda kiirabi, leiad postitusest: “Millal vajab beebi arstiabi?”

 

Allikas: Rasedus/ Dr. Anne Deans; Siiri Põllumaa-Ämmaemandate Ühing