Tag

Arendavad mängud

Browsing

Läbi aegade laste lemmikmäng “Trips-Traps-Trull”

https://vimeo.com/226865500 Trips-traps-trull on meelelahutuslik mäng kahele, mida on võimalik mängida ka klotsidega. Moodusta sobival alusel kaks paralleelset joont ja seejärel kaks nendega ristuvat paralleelset joont. Tekib üheksast ruudust koosnev mänguväli. Nuppudeks valivad mõlemad lapsed 5 klotsi. Kui paberil mängitakse ristide ja ringidega, siis klotsimängus võib üks laps valida näiteks valged ja teine mustad klotsid. Kordamööda käies, võidab see, kes saab kolm klotsi esimesena ritta kas vertikaalis, horisontaalis või diagonaalis. Pealtnäha lihtne “Trips-Traps-Trulli” mäng arendab lapse strateegilist mõtlemist, ehk aitab lapsel õppida oma samme ette mõtlema ja planeerima, et takistada vastasel võitmist.

Tunnusta pingutust, mitte saavutust!

Lapsed võivad mängida tunde ja see on vahva. Mängides nad õpivad ja arenevad. Klotsimängud on väga hea võimalus õppida lahendama erinevaid probleeme ja ülesandeid. Mida suurem ja keerukam ehitis, seda suuremat pingutust see vajab. Kas teadsite, et tunnustades lapse pingutusi, võtab ta vastu uusi ja arendavaid väljakutseid. Pange tähele, et on vahe, kas tunnustate lapse sooritust, pingutust, vastupidavust ja püsivust või hoopis tulemust. Kui kiidate ainult tulemust, siis võib laps hakata ebaõnnestumist kartma. Kui tunnustate seda, kuidas ta ülesande kallal vaeva nägi, saate tahtejõulisema lapse, kes võtab elus julgelt ülesandeid lahendada.

Klotsipusle voolimismassist

Teil läheb vaja voolimismassi ning erineva suuruse ja kujuga klotse. Laotage voolimismass laiali ning vajutage klotsidega voolimismassi sisse jäljed. Laotage klotsid mänguala kõrvale lapse siruulatuse kaugusesse ning hakake mängima! Laske oma lapsel proovida asetada klotse sobivale kohale. See on arendav puslemäng, mis on iga kord uus ja omamoodi. Vastavalt lapse arengutasemele võite ajaga voolimismassi pinda laiendada ja klotside arvu suurendada. See mäng on hea ruumitaju õpetamiseks, silma-käe koordinatsiooni ja motoorika arendamiseks.

Päeva tip: Poistele, kes pudelis ka paigal ei püsi

Mõned soovitused emmedele ja issidele, kellel kodus aktiivsed ja energiat täis poisid. Oma kätega tehtud mänguasjad ja meisterdused on alati lastele meeldinud. Rahutud ja energiat täis laetud poisid saavad energia suunata mõtte- ja käsitöösse. Meisterdage koos paberist lennukeid, joonistage eelnevalt paberile lemmiktegelased ja mustrid. Tehke lennupark. Täitke lennupark erinevate suuruste ja värvidega lennukitega Otsige kodust üles üksikud sokid ja tehke neist käpiknukud. Kassid, koerad, karud-kõik võivad olla esindatud. Laske fantaasial lennata. Disainige vanast pappkastist nukuteatri tegemiseks lava või hoopis vinge sõdalaste loss, auto või rong. Kui kaste on rohkem siis võite ka vahvad roboti kostüümid meisterdada. Väiksem kast sobib teha peaks, suurem kehaks. Kleepige peale foolium, kaunistage ja lahedad kostüümid ongi valmis. Proovida võib veel lihtsamat origamit. Siit leiad videod toredate origami õpetustega  lõbus Origami. Origami on mõnus ja arendav meisterdamine, mis sobib nii noortele kui vanadele.