11. nädal

24 nov 2011

Loode suudab avada suud ja keel on välja arenenud, moodustunud on munandid või munasarjad.

Laps

Loode suudab avada suud ja keel on välja arenenud, moodustunud on munandid või munasarjad. Osad luud hakkavad tugevnema. Kuna sõrmed on eraldunud, suudab loode varsti käsi rusikasse pigistada. Beebi liigutab aktiivselt käsi ja jalgu, mida rohkem ta areneb, seda aktiivsemaks muutub. Sina ei tunne tema liigutusi enne 16.-20. nädalat.
Pea on veel suur, aga selle kasv hakkab aeglustuma.
Areneb koordinatsioon ja tunnetus ning beebi katsub oma pead, eriti pakub huvi suu. Areneb haistmis- ja maitsmismeel, mistõttu tunneb ta varsti esimest korda maitset.
Kõige olulisem arenguetapp on nüüdseks läbi, ees seisab kiire kasvamise ja küpsemise periood kuni sünnituseni.

Ema
Süljeeritus võib olla suurenenud. Võid märgata kasvanud söögiisu. Sa pead hakkama küll kahe eest sööma, kuid see ei tähenda toiduportsjonite kahekordistamist. Pea meeles, et kõik, mis ei ole hea Sulle, ei ole seda ka Su lapsele. Kui peale lõunasööki on kõht ikka veidi tühi, võta magustoidu asemel hoopis värsket puuvilja.
Uudse vaevusena võib kimbutada unetus, see võib olla tingitud ka ärevusest emakssaamise ees.

Mida teha
Söö värskeid puu- ja köögivilju, joo vett ning puhka. Kõik see aitab ka peavalude vastu. Kui pea valutab sageli, sellega kaasneb palavik, nägemishäired või näo ja käte paistetus, kontakteeru kohe oma arstiga.
Mida paremini hoolitsed (ja lased teistel hoolitseda) iseenda eest, seda tervem ja rõõmsameelsem on ka beebi.

   0    0