Blogi

Muretuma raseduse heaks

Ämmaemand Ada Vahtrik kinnitab, et võrreldes muu maailma arenenud riikidega käivad Eesti lapseootel naised palju kohusetundlikumalt end meedikutele näitamas.

Peaaegu kõigil naistel esineb raseduse ajal mingeid vaevusi või tervisehädasid. Kuidas neid vältida-leevendada?
Rasedusaegsed mured on enamasti põhjustatud hormonaalsetest muutustest ja organismile langevast lisakoormusest.
Normaalselt kulgev rasedus pole aga haigus, vaid loomulik protsess, kinnitab Ida-Tallinna Keskhaigla sünnitusosakonna juhataja Kadi Ploom.
Kõige tavalisemad rasedusega kaasnevad esmased tunnused on sage iiveldus ja oksendamine. Need esinevad enamasti hommikul ärgates ja tühja kõhuga, seetõttu tasub midagi tervislikku näksida juba enne voodist tõusmist ning juua palju vedelikku. Süüa võiks tihti, kuid vähe korraga, eelistades süsivesikurikkaid ja vältides rasvaseid toite ning kohvi. Iiveldust võivad esile kutsuda ka tugevad lõhnad.
“Tavaliselt lahenevad need hädad esimese trimestri lõpuks, mil organism on rasedusega kooskõlastunud,” ütleb Kadi Ploom. Vaid üksikjuhud nõuavad (haigla)ravi.
Kolm esimest kuud ohustab lapseootel naist raseduse katkemine. Selle tunnused on veritsus ja määriv voolus tupest. Kui lootega on kõik korras, võib põhjus peituda tulevase ema liiga pingelises elurütmis. Sestap tuleks mõelda puhkusele ning rahulikumale tegutsemisele.
Kui naine pole põdenud punetisi ning puutub palju kokku lastega, võiks ta enne raseduse planeerimist lasta ennast vaktsineerida. Punetiste viirus on ohtlik just kolme esimese raseduskuu jooksul – lootel võib tekkida väärareng ja rasedus võib katkeda.
Ravi tuleb jätkata
Raseduse teine kolmandik kulgeb enamasti probleemideta, kuid nüüd võivad endast rohkem märku anda kroonilised haigused (suhkruhaigus, neeruhaigus, vererõhuhädad). Siiski levib tänapäeval seisukoht, et ka kroonilised haiged võivad edukalt sünnitada ning saada terve lapse, kui nad rasestuvad planeeritult ning püsivad lisaks naistearsti kontrollile eriarsti vaateväljas. Koostöös tohtritega saab välja selgitada, millal on kõige sobivam aeg rasestuda.
Raseduse ajal ei tohi tarvitada vähiravimeid ja radioaktiivseid preparaate. Kõik muud ravimid on lubatud, aga igaks juhuks ikka arsti järelevalve all.
Puhkus kosutab
Kuna raseduse ajal vereringe aeglustub, võivad kätele ja jalgadele tekkida tursed. Igal võimalusel võiks anda jalgadele puhkust ja tõsta need üles. Magamise ajaks on soovitav asetada jalgade alla padi või muu kõrgendus. Abi on õrnast masseerimisest suunaga alt üles ning (vesi)võimlemisest.
Iga kolmas lapseootel naine on hädas rasedusarmidega. Need punakassinised jooned ilmuvad tavaliselt kõhule, tagumikule, reitele, käsivartele ja rindadele.
Soodustav tegur on liiga suur ja kiire kaalutõus. Rasedusarme ei saa vältida, küll aga leevendada – abi on näiteks oliivi- või nisuiduõlist ning säilitus- ja värvaineteta kreemidest.
Normaalselt kulgev rasedus pole aga haigus, vaid loomulik protsess, kinnitab Ida-Tallinna Keskhaigla sünnitusosakonna juhataja Kadi Ploom.

Ohtlikud põletikud
Raseduse teisel poolel võib tekkida rasedusmürgistus ehk -toksikoos. Jalgadele tekivad siis tugevad tursed, vererõhk tõuseb, uriin sisaldab valku, sest organism ei tule enam rasedusega toime.
Kui naine ei pöördu õigeaegselt arsti poole, võivad järgneda raseduskrambid. Viimase kümne aastaga on raseduskrampide arv vähenenud, sest ravi alustatakse varem.
Ühist ja eriomast rasedusmürgistuse ravi pole. Kui mürgistus tekib väga varases järgus, tuleb igal üksikjuhul eraldi otsustada, mis on lapsele ja emale parim. Lapse elukeskkond emakas võib neid puhkudel olla halvem kui väljas, kus meditsiin saab teda aidata.
Põletikud (angiin, neeruvaagnapõletik, viirusnakkuste tagajärjel tekkinud põletikud) soodustavad enneaegset sünnitust, sest põletik võib kanduda lootekestadele ja platsentale ning käivitub sünnitustegevus.
Mida varem lapseootel naine pöördub tohtrite poole põletikku ravima, seda tõhusam on abi. Enneaegselt kipuvad sünnitama naised, kes pole raseduse ajal kordagi ämmaemanda vaatevälja sattunud.
Eestlannad hästi jälgitud
Ämmaemand Ada Vahtrik kinnitab, et võrreldes muu maailma arenenud riikidega käivad Eesti lapseootel naised palju kohusetundlikumalt end meedikutele näitamas.
Ja kuigi ka Eestis on esmasünnitajate iga pisut tõusnud, ei pruugi bioloogiline vanus tähendada halvemat tervist ega suuremaid vaevusi. Vanemad sünnitajad on lihtsalt teadlikumad oma riskidest.
Soovitused rasedale
* Pea meeles, et rasedus pole haigus.
* Raseduse ajal kuula oma keha, aita ennast, valmista end sünnituseks ette, lugedes vastavat kirjandust ja käies perekoolis.
* Veritsus tupest ükskõik missuguses raseduse järgus on alati tõsine ohu märk. Pöördu kohe arsti poole!
* Avalda ämmaemandale/arstile oma soove, ent samas usalda neid, tee nendega koostööd

Write A Comment