Mängud

Miks beebi lutti maha pillub?

Oled seda märganud, et mingis vanuses, ütleme pooleaastaselt, meeldib titale kohutavalt asju maha pilduda? Ta loobib oma võrevoodist või sinu süles istudes maha mänguasju ja teeb seda korduvalt. Ulatad need lapsele ja lelud lendavad hoobilt sama teed pidi tagasi. Kas saad ta peale tigedaks? Kurjustad?
Sama toimub lutiga. Põrandale ja tagasi, põrandale ja tagasi. Kui see toimub sinu turvalises toas, kus põrandad puhtad, pole midagi. Ühistranspordis ajab see juba närvi, sest mida kõike see lutt sealt põrandalt enda külge korjata võib! Tõenäoliselt oleks mõttekas minna sellel loopimise ajajärgul välja hea koguse lutitagavaraga, sest lutti oma suus desinfitseerida pole kah hea mõte.
Miks beebi loobib oma lutti ja mänguasju maha?
Kõige lihtsam vastus on see, et ta õpib nii põhjuse-tagajärje seost tundma ning valmistub saama heaks matemaatikuks. Kuidas nii? Teada tõde koolist on see, et matemaatika on keeruline. Keeruline matemaatika aga põhineb lihtsatel loogikareeglitel, millest üks on põhjuse-tagajärje seos. Niisiis omandab beebi lutti loopides matemaatilisi mõtlemisskeeme, sest ta tegeleb probleemi lahendamisega, uurib põhjuse-tagajärje seost. Hea matemaatik ei pea olema kiire arvutaja, küll aga peab ta oskama kasutada matemaatilisi mõtlemisskeeme probleemide lahendamisel.
Kuidas beebi probleemilahendusoskust veel arendada saab?

  • Paku talle mängimiseks erinevaid pille – trumme, flööti jm kodus leiduvaid.
  • Lase lapsele kinkida või osta mänguasju, kus juhtub midagi, kui vajutada nupule või sikutada nöörist. Võid isegi meisterdada seinale rippuma suure hampelmanni, kes kukub käte-jalgadega vehkima, kui nööridest sikutad.
  • Probleemilahendusoskust saad harjutada ka nii, et asetad lelu lapse haardeulatusest kaugemale, et ta peaks selle ise kätte saama. Beebi areneb igat moodi, püüdes eset enda valdusse haarata – tema lihased ja aju saavad ühtmoodi koormatud.
  • Matrjoška-mäng. Sobib juba istuvale beebile. Paki näiteks mingeid kõrisevaid mänguasju karbikesse, karp omakorda paberisse, see jälle omakorda karpi. Ka suurem karp paki paberisse. Nüüd pane kogu kupatus kotti ja see omakorda suuremasse kotti. Raputa oma mõnusat pakendit ja lase siis lapsel oma uudishimu rahuldada – ta tahab väga teada, mis krõbiseb selles kotis nii mõnusasti. Nüüd on haaratud nii beebi mõttetegevus kui ka väikesed käekesed, kui ta krõbinat jälitab. Arenevad nii aju kui ka peenmotoorika.

Niimoodi tasapisi lapsega tegeledes arendad nii tema üldoskusi kui eraldi võttes ka matemaatilisi oskusi. Kõige tipuks lood oma lapsega turvalise ja lähedase suhte.

Write A Comment