Blogi

Kümme raseduse tunnust

Raseduse tunnused

 
 
Mõned naised väidavad, et tunnetavad rasedust juba viljastumise esimest hetkest, samas kui teistel kulub selleks viis kahe triibuga rasedustesti ja hunnik sümptomeid.
Sagedamini esinevad raseduse tunnused:
1. Tundlikud rinnad või rinnanibud. Raseduse ajal märkad, et rinnad ja nibud muutuvad umbes kolm nädalat pärast munaraku viljastumist (umbes nädal pärast seda, kui menstruatsioon peaks algama) hellaks. Sarnaselt menstruatsiooni-eelsele ajale võivad rinnanibud veidi paistes olla.
2. Määrimine või kõhukrambid. Munaraku pesastumise ajal võib esineda kerget määrimist. See juhtub umbes 8-10 päeva pärast ovulatsiooni toimumist ja veidi enne oodatavat menstruatsiooni. Munaraku pesastumisega kaasnev määrimine erineb menstruaalverest selle poolest, et esineb veidi varem ja on tumepunase värvuse asemel pigem roosakas. Endale vaagnaluus mugavat kohta otsiv kasvav emakas võib põhjustada menstruatsioonikrampidele sarnaseid regulaarseid krampe, mis intensiivistuvad näiteks trenni tehes ja orgasmi ajal.
3. Nibud muutuvad tumedamaks. Päris raseduse algul, umbes oodatava menstruatsiooni ajal võid märgata, et ringid rindade ümber hakkavad suurenema ja muutuvad tumedamaks. Arvatakse, et tumedam ring aitab vastsündinul nibu paremini üles leida. Ühtlasti võid märgata, et veresooned rindades muutuvad silmatorkavamaks ja tillukesed „punnid“ nibude ümber suurenevad. Neid punnikesi võib ka juurde tekkida ja esineda ühel nibul keskmiselt 4-28 tükki.
4. Kurnatus. Esimesel kaheksal rasedusnädalal on väsimus või ülim kurnatus väga tavaline. Nimelt peab kogu keha lapsega harjuma ja seega toimuvad muutused nii ainevahetuses kui kogu organismis. Enamikul naistest taandub väsimus umbes 12. rasedusnädalaks.
5. Iiveldus ja oksendamine. Hommikust iiveldust võid tunda juba õige pea, võimalik, et juba nädal pärast rasestumist. Termin „hommikune iiveldus“ on tegelikult eksitav, sest iiveldustunnet ja oksendamist võib esineda igal ajal – nii päeval kui öösel.
6. Pidev urineerimine. Umbes nädal või kaks pärast ärajäänud menstruatsiooni käid sa tõenäoliselt üha sagedamini WC-s, sest emakas jõudsasti kosuv tita avaldab juba praegu põiele survet.
7. Kõhukinnisus. Raseduse ajal toodetud lisahormoonid lõdvestavad seedeelundkonda ja seega võib esineda kõhukinnisust.
8. Kõrgenenud basaaltemperatuur. Võib juhtuda, et oled rase, kui basaaltemperatuur püsib kõrge ega lange ovulatsioonieelsele tasemele ka pärast tsükli lõppu. Munajuhas viljastunud munaraku liikumine emakasse võtab aega umbes nädal, mille jooksul hakkab keha mõistma, et viljastumine on toimunud. Kolmas temperatuuritõus esineb hCg vabanedes umbes 7-12 päeva pärast ovulatsiooni.
9. Ärajäänud menstruatsioon. See võib olla raseduse esimeseks märgiks, eriti kui menstruatsioon on seni regulaarselt esinenud. Kui ärajäänud menstruatsiooniga kaasnevad ka ülal loetletud sümptomid, võid raseduses ka ilma testi tegemata üsna kindel olla.
10. Positiivne rasedustest. Kui menstruatsioon jääb kas või päeva jagu hiljaks ja sa kahtlustad rasedust, võiksid teha koduse rasedustesti. Uriinil põhinev test annab täpse vastuse 10-14 päeva pärast viljastumist. Kui sa menstruatsiooni ärajäämist oodata ei jaksa, saab rasedust määrata ka vereproovi abil. Meeles tuleb pidada, et rasedustest, ega isegi mitte vereproov ei ole 100 protsenti lollikindel. Kui testid annavad negatiivse vastuse, ent sa tunned end siiski rasedana, tee nädala pärast uus test ja pane arsti juurde aeg kirja.
Allikas: www.ivillage.com

Write A Comment