Koolieelik

Kuidas aidata koolieelikul vihaga toime tulla?

Täiskasvanuna teame isegi, mis tunne on vihastada nii, et tunde kirjeldamisel tuleb sõnadest puudu. Oleme teadlikud sellest, mida me ei tohiks öelda, ja teame, et ennast kontrollimata võime teistele väga haiget teha. Lastele on viha väljendamine veelgi raskem: nad teavad, et võivad oma käitumise tõttu karistada saada, kuid samas ei ole neil veel piisavalt oskusi, et oma tundeid sõnades väljendada. Õnneks saame meie lapsevanematena neid oskusi mõningate meetodite abil arendada.
1. Anna lapsele mõista, et vihastamine on loomulik
Väikelapsi õpetatakse juba varakult oma vihast üle olema ja seda alla suruma. Hästi mõeldud lause “ära vihasta” annab lapsele mõista, et see, üks meie loomuomasemaid emotsioone, on midagi, mida tuleks alla suruda ja mille pärast tuleks häbi tunda. Kui laps omad tundeid siiski näitab – olgu selleks jonnihood lapseas või vastuhakk teismelisena – saab ta karistada, sest on käitunud vastupidiselt sellele, mida täiskasvanud temalt ootavad.
Selle asemel, et hukka mõista kõik, mida laps teha ei tohiks, peaksid lapsevanemad näitama üles empaatiat ja andma lapsele mõista, et vihastamine on lubatud. Lapse jaoks on oluline teada, et tema tunnetega – ükskõik, milliste tunnetega – arvestatakse ja et neid on lubatud väljendada. Eriti oluline on seletada kui tähtis on see, kuidas ta oma tundeid väljendab. Tänu sellele õpib laps, kuidas oma tundeid kontrollida ja neid paremini valitseda.
2. Rääkige asjad läbi
Õige emotsionaalne intelligentsus ja enesevalitsus on seotud tunnete verbaalse väljendamisega.
Laps õpib raskete tunnetega paremini toime tulema, kui julgustad teda pidevalt oma tunnetest rääkima. Abiks võib olla, kui kirjutate koos üles kõik, mis temas viha esile kutsub. Tee samasugune nimekiri ka enda kohta. Võrrelge oma nimekirjas olevaid ärriteid, nii õpite paremini üksteist mõistma ning teineteise tundeid austama.
Näide: kui last ärritab, et tema noorem vend muudkui tema mänguasju võtab, mõelge koos, mida saaksite selle olukorra vältimiseks teha (näit magamistoa ust kinni hoida, mänguasjad ära panna). Rääkige ka sellest, mida lapsel on LUBATUD teha kui selline olukord on ette tulnud (näiteks, on tal luba kutsuda appi ema või isa ja kasutada noorema venna suhtes käskivat kõneviisi).
Kui lapsele ei meeldi oma tundeid sõnades jagada, paku talle võimalust väljendada igapäevaelus tekkivaid tugevaid emotsioone läbi joonistamise või rollimängu. See võimaldab lapsel avastada ja väljendada igapäevaselt esinevaid tundeid, mis õpetavad talle iseeneda paremat mõistmist ja arendavad emotsionaalset küpsust.
3. Ole valmis viha enda peale võtma
Viimane oluline meetod, aitamaks lapsel vihastada ning sellega toime tulla, on valmidus lasta tal tekkinud viha teie peal välja elada. Lapsevanemale võib see tunduda raske, eriti kui teie pole süüdi, kuid näidates, et te olete valmis tema (austusega väljendatud) vihased tunded ära kuulama, annab see lapsele tugeva sõnumi, et tema tunded on loomulikud, lubatud ja et õigesti väljendatud viha korral kuulatakse ta ära, ilma et sellele järgneks karistus.
Allikas: sixtysecondparent.com, Tõlge: Tiina Luht

Write A Comment