Category

Lapsehoidmine

Category

Päevateemal: Kas lähed oma lapsele lasteaeda järele õigel ajal?

Tänase päeva arutlusteema tundub olevat see, kas on ikka sobilik laps politseisse viia, kui lapsevanem pole talle õigeks ajaks lasteaeda järele tulnud. Nii otsustati Jõhvi ühes lasteaias Tallinna eeskujul tegema hakata. Mitmetes selleteemalistes artiklites on selge sõnaga ka öeldud, et niisuguseid juhtumeid tuleb väga harva ette või vähemalt polnud ei küsitletud politseinikel ega lasteaiatöötajatel selle kohta mingit aimu.

Loomulikult on igal lasteaial oma patukottidest lapsevanemate nimekiri teada ja esmalt võetakse ikka ühendust lapsevanemaga. On ju ilmselge, et leidub inimesi, kes lihtsalt hilinevadki igale poole ja mitte ainult lasteaeda. Hilinemine näitab enamasti üles vastutusvõime puudulikku arengut, seega on hea, et kroonilistele „valel ajal ilmujatele“ nüüd veidi konnasilmale astutakse. Mis on siis inimesele tähtsam tema lapsest? Kui keegi tunnistab, et selleks on töö või sõbrad või õlu või viimasel minutil mööda poode tormamine, siis peaks ta ikkagi oma väärtuste järjekorra üle vaatama.  

Seda võiks teha nii:

 • Tööst võin ma iga kell ilma jääda, kui mul on kombeks alailma hilineda. Pole hullu, kohendan oma harjumusi ja otsin uue töö.
 • Poodi saan minna hiljem. Ka koos lapsega. Saan selle poeskäigu muuta tema jaoks arendavaks mänguks. Otsin õige selle kohta materjali, mida teha, et ta mul pidevalt lihtsalt ei jonniks riiulite vahel.
 • Sõpradega saab hiljem kohtuda. Pubist saab varem ära tulla.
 • Õlut poleks vaja juua, kui mul on väike laps. Ostan selle raha eest talle mandariine.
 • LAPS on aga vara ja rikkus, millest ma ei taha ilma jääda. LAPS on mulle oluline, teda ei saa teise vastu vahetada. Laps on iga hetk minu jaoks olemas, ma hoolitsen tema eest niikaua, kuni ta on veel väike. Töökoht saab ilma minuta läbi, pood saab kah, sõbrad saavad hakkama, kui ma pubist ära tulen, õlugi ei vaja mind tungivalt. Laps aga ilma minuta elada ei saa. Ta on väike, abitu. Aitan tal inimeseks saada ja olen tema jaoks õigel ajahetkel olemas. Õige ajahetk on aga minu ja lapse jaoks alati. Kunagi pole last ülearu – nagu võib olla tööga, poega, sõpradega ja õllega. Last on igal hetkel minu jaoks just paras hulk.  ASETAN LAPSE OMA ELUS ESIKOHALE.

Kui antud päevateemat lahata, siis loomulikult on sel mitu tahku: lasteaiaõpetajad, kes soovivad ka õigel ajal koju minna; lapsed, kes on kurvad, et neile järele ei tulda; politsei, keda pole spetsiaalselt lastega tegelemiseks treenitud.  Kui kogu üleliigne lärm teema ümbert eemaldada ja sisu alles jätta, selgub, et tegemist polegi granaatõunaga ja et siit koorub ainult kaks tuuma.

Esimene on see, mida ülalpool käsitlesin. Laps peab olema vanema jaoks esmatähtis. Laps tuleb asetada oma elus esikohale. Vabandused on mõttetud.

Teine kooruv terake on see, et  lastekaitseseaduses on kirjas: “Juhul kui saab teatavaks kaitset ja abi vajava lapse olemasolu, on iga inimese kohus sellest viivitamatult teatada sotsiaaltalitusele, politseile või mõnele teisele abiandvale organile.“ Laps, kes unustatakse lasteaeda, vajab kaitset ja abi. Ükskõik siis, mis see põhjus konkreetsel juhul on. Kui tema vanem on sõltlane või tuleb talle purjus peaga järele või ei hooli temast piisavalt, siis vajab see laps teiste teda ümbritsevate täiskasvanute mõistvat ja hoolivat suhtumist. Täiskasvanud, kes märkavad mudilase halba olukorda, peavad lihtsalt omaenese südametarkusega otsustama, milline abiandev organ on igal konkreetsel juhul pädev sellesse sekkuma.

Kui otsustad lähisugulase lapsehoidjaks võtta

Hea kui on olemas vanavanemad, kes saavad aidata.

Lapsehoidja leidmine võib osutuda parajaks väljakutseks. Mõned otsustavad paluda hoidjaks lähisugulase, näiteks ämma või äia. On see parim valik?

Sind võib ees oodata katsumuste rada. Sinu või sinu elukaaslane ema võis oma lapsi kasvatades küll autoriteet olla, ent sinu lapse puhul peate selleks olema teie. Suurte panustega mängus varitseb ka suur oht, et antud kolmnurgas kujunevad mingil hetkel konfliktid ja pinged.

Abi võib olla sellest, kui arutate parteriga põhjalikult oma ootusi ja olete mõlemad veendunud, et lähisugulase palumine lapsehoidjaks on parim valik. Väga palju sõltub teie hetkesuhetest ja sellest, kuidas olete minevikus suutnud tekkinud probleeme lahendada.

Jääge endile kindlaks

Enne, kui lõplikult otsustate, peaksite kaaluma kahte küsimust: 1) kas potentsiaalne lapsehoidja tunnistab sinu autoriteetsust ja 2) kas ta on valmis arvamuste lahknemisel järele andma ja sinu nõudmisi täitma?

Kui vastasite koos partneriga neile kahele küsimusele jaatavat, võiksite lähisugulast lapsehoidjana kindlasti proovida. Oluline on siinkohal aga koostööd teha ja ka tulevast lapsehoidjat koos küsitleda. Kui hoidjaks on plaanis paluda ämma, siis pea meeles, et tal on oma pojaga tugeva suhe kui sinuga suhe.

Seega võib ämm soovitusi ja palveid paremini kuulda võtta, kui esitate neid koos partneriga. Võimalikke murekohti arutades näita tema suhtes üles austust ja viisakust, jäädes samas siiski konkreetseks.

Anna mõista, et kuigi sa hindad seda hoolt ja armastust, mida tema oma lastele jagas, peab ta siiski jagama sinu arusaamu ja meetodeid lastekasvatamisest. Seadke ühiseks eesmärgiks lapse heaolu ja võimalikult probleemivaba üleminekuaeg. Olge üksteisega avameelsed ja hoidke teineteist eesmärgi täitmisel kursis. Kui arutelu kipub kujunema konfliktiks, tuletage meelde ühist eesmärki, milleks on lapse heaolu.

Tutvusta uusi meetodeid

Ära unusta arutelu käigus tunnustada tema kasvatusmeetodeid ja neid erilisi asju, mis teda lapsega seovad. Väljenda tänu tema lahkuse eest, kuid ära karda jagada juhtnööre. Selgita talle, millega sinu laps harjunud on.

Erinevatest kasvatusmeetoditest tulenevaid probleeme ei maksa karta, ent neisse ei maksa ka takerduda. Tee lapsehoidjale selgeks, et praegu on teine aeg ja teised valikud. Ära halvusta tema arusaamu, kuid anna mõista, mida sina enda lapse jaoks õigeks pead.

Sinu koht ja ülesanne vanemana on suhelda lapsehoidjaga nii, et see last ei kahjustaks. Oluline on jagada konkreetseid ja selgeid juhiseid. Anna oma lapsehoidjale sinu soovide täitmiseks n-ö vajalikud vahendid.

Näiteks kui laps on harjunud kandelinaga, aita tal seda selga proovida ja linaga harjuda, nii et ta saaks seda vajadusel kasutada Ta võib olla rohkem uutele asjadele avatud kui sa arvad, sest peagi mõistab ta ka ise iganenud arusaamadest loobumise kasulikkust.

Emadusega kaasnevad ürgsed tunded, mistõttu on võimalik, et lähisugulase kaasamine lapse kasvatamisse paneb sind ennast end kriitilise pilguga vaatama. Võid tunda end haavunu või solvatuna, kui pereliige sinu tõekspidamisi ei poolda ega austa. Oluline on endale seda võimalust teadvustada ja suhtluskanaleid avatuna hoida!

Allikas: parenting.ivillage.com

Ideaalse lapsehoidja leidmine

Head lapsehoijat pole kerge leida.

Igatsed titaga vestlemisele vahelduseks omavanuste seltskonda? Ära tunne süümepiinu, see on täiesti normaalne. Niisiis miks mitte helistada lapsehoidjale, panna selga midagi ilusat ja lubada seda õhtut vaid endale?

Mõte lapsehoidjast paneb sind pabistama? See on täiesti arusaadav. Esimest korda oma lapsest eemalolek on ärevusttekitav sündmus enamikele vanematele. Kuidas siis leida hea lapsehoidja:

 • Pea meeles, et oluline on kogemus. Ära alahinda teismelisi. Näiteks 16-aastane, kes on oma väikese õe-venna eest hoolitsenud, on kogenenum kui vanem inimene, kes pole kunagi imikut hoidnud. Hinda kandidaadi lapsehoidmiskogemusi, küsi temalt lihtsaid küsimusi, näiteks kas ta teab, kuidas last hoida, krookse välja saada ja mähkmeid vahetada, ning kas ta oskab imikule elustamist teha.
 • Kontrolli soovitajaid. Palu lapsehoidjal anda paari soovitaja kontaktandmed ning võta nendega ühendust. Ole otsekohene ja uuri üksikasju, näiteks seda, kui vastutustundlik see inimene on ja mitu korda ta konkreetses peres lapsi hoidis.
 • Korralda kohtumine lapsega enda juuresolekul. Hoia last süles kui te lapsehoidajaga vestlete. Palu, et lapsehoidja ei vestleks ega looks lapsega silmsidet enne, kui viimane on olukorraga harjunud. Vii laps ja hoidja tasapisi teineteisele lähemale – aseta laps koos tema lemmikmänguasjaga põrandale ja palu lapsehoidjal lähemale nihkuda ning mänguasjaga mängima hakata. Kui laps ja tema potentsiaalne hoidja paistavad hästi sobivat, kiirenda asjade kulgu ja vaata, kuidas laps sinu „puudumisel“ end ülal peab.

Oled leidnud ideaalse lapsehoidja, mis edasi?

 • Tee lapsehoidjale kodus põhjalik ringkäik: tutvusta muu hulgas mähkmevahetuskohta, telefoni asukohta ja esmaabikappi.
 • Pane hädaabinumbrid nähtavasse kohta. Kirjuta üles kohalikud hädaabinumbrid – haigla, politsei, tuletõrje, naabrid – ja pane need telefoni kõrvale. Ära unusta lisamast ka enda mobiili numbrit.
 • Tõsta palka. Kui oled oma hoidjaga rahul, premeeri teda hea palgaga. Nagu tead, on head lapsehoidjat raske leida ja naabrid võivad ta kõrgemat palka pakkudes üle osta. Rusikareegel ütleb, et peaksid maksma talle veidi rohkem, kui tavaline taks ette näeb. See hoiab sinu perekonna tema jaoks kõige tähtsamana.
 • Palu teada anda. Koju jõudes istu lapsehoidjaga maha ja uuri, kuidas neil päev möödus. Tagasiside aitab sul tulevikus kodust lahkumiseks paremini ette valmistuda.

Allikas: parenthood.com