Category

Rasestumine

Category

Kuidas rasedana suitsetamisest loobuda?

Rasedana loobu suitsetamisest

Rasedus iseenesest on juba mõjukas stiimul suitsetamise mahajätmiseks, aga see kitsendab ka meetodivalikut. Sa ei suuda ehk üksi loobuda, aga pead hoolikalt mõtlema ka sellele, et võid oma beebi ohtu seada, kui kasutad tablette või plaastreid. Seega, millised on su võimalused?

Suitsetajad on halva harjumuse mitmel moel seljatanud. Mõned proovivad bupropiooni toimeainega ravimit nimega Zyban, nikotiiniplaastreid või -närimiskumme. Arsti juhendusel kasutades on nad ohutud (kindlasti ohutumad kui sigaretid).
Teised katsetavad nõustamist, võibolla kombineerivad seda mõnede ravimitega. Kolmandad valivad traditsioonilise tee ning viskavad sigaretipaki lihtsalt minema. Kõik lähenemised igaühele ei sobi. Võibolla tuleb sul neist mitut proovida enne kui endale sobiva leiad.

 

 

Järsk loobumine

Kuidas toimib: viska sigaretid minema ning luba, et ei suitseta enam kunagi.

Ohutus: mõne nädala jooksul võid end päris näruselt tunda, kuid Sa ei ohusta enam ei ennast ega oma last. Pole andmeid, et suitsetamisest loobumisega kaasnev stress loodet kuidagi kahjustaks.
Edukuse ulatus: üldiselt suudab vaid üks kahekümnest endale kindlaks jääda. Rasedana oled sa aga enam motiveeritud. Sa võid innustust saada ka nikotiini asendajatest või mõnest teisest abivahendist käesolevast loetelust.
Plussid: see meetod on odav ja ohutu. Selleks ei ole vaja arsti juures käia ega retsepti saada. Mis aga peamine – hetkega ei mürgita sa enam oma last süsinikoksiidi, nikotiini ja teiste sigareti suitsus peituvate mürgiste kemikaalidega.
Miinused: kui oled ahelsuitsetaja, tabavad sind kahe-kolme nädala jooksul tõenäoliselt võõrutusnähud: ärrituvus, depressioon, rahutus ja keskendumisraskused. Esimestel nädalatel valdab sind ka suur suitsunälg.
Maksumus: tasuta

 Järk-järguline loobumine

Kuidas toimib: suitsetad järk-järgult üha vähem, kuni loobud sootuks
Ohutus: täiesti ohutu, kui teed seda piisavalt kiiresti. Arstide sõnul ei kahjusta sa loodet, kui loobud suitsetamisest 14. rasedusnädalaks. Kui siis ka veel suitsetad – isegi kui vaid üks-kaks sigaretti päevas – on kõhubeebi kasv ilmselt takistatud ning teisedki komplikatsioonid kerged tulema.
Edukuse ulatus: üldiselt ei ole järk-järguline loobumine eelmisest variandist edukam. Keskmiselt ühel kahekümnest läheb see õnneks. Siiski on see parem valik kui päevas paki või rohkemagi sigarettide tõmbamine.
Plussid: Järk-järguline loobumine võib võõrutusnähtusid vähendada, eriti, kui oled ahelsuitsetaja. Su kehal on aega vereringes väheneva nikotiinivaruga harjuda.
Miinused: seda viimast sigaretti on kõige raskem maha jätta. Kuni sa pole täiesti loobunud, kahjustad oma last edasi.
Maksumus: tasuta

Nikotiini asendajad 

Kuidas toimib: sigarettides sisalduv nikotiin on sõltuvust tekitav kemikaal. Nikotiiniplaastrid ja –närimiskummid aitavad suitsetamisest loobumisel ilmnevate võõrutusnähtude korral.

Ohutus: pole täpselt teada, kuidas mõjutab nikotiin kasvavat loodet või kui palju rolli mängib madalas sünnikaalus, enneaegses sündivuses või teistes komplikatsioonides. Kuna aga nikotiin on kõigest üks sigarettides sisalduvatest mürkainetest, on see meetod sinu ja su lapse jaoks kindlasti ohutum kui suitsetamine.

Siiski peaksid enne mõne asendaja kasutamist arstiga konsulteerima. Närimiskumme peetakse plaastritest ohutumateks, sest vahendavad organismi vähem nikotiini. Plaaster on hea valik, kui iiveldus on teiste vahendite kasutamiseks liiga suur.
Edukuse ulatus: keskmiselt ühel kümnest õnnestub suitsetamine maha jätta.
Plussid: nikotiini asendajad leevendavad su suitsunälga. Nad tulevad abiks, kui oled kõva suitsetaja ega suuda päevapealt loobuda.
Miinused: on väike võimalus, et nikotiiniasendajad on lapsele ohtlikud, eriti 24-tunnised plaastrid või pihustite, närimiskummide ettenähtust rohkemal hulgal kasutamine. Räägi enne nende kasutamist arstiga.
Maksumus: sõltub sellest, kui palju sa enne suitsetasid ehk kui tugevatoimelisi nikotiiniasendajaid vajad ning kui pika aja jooksul, kuid ühe paki närimiskummi või plaastri hind jääb 50 ja 300 krooni vahele. (allikas: ravimi info)

Bupropion (Zyban)

Kuidas toimib: seda ravimit toodeti alguses Wellbutrin SR nime alla ning hoopis antidepressandida (Eestis on ravim praegugi antidepressandina saadaval). Ameerika arstid märkasid, et seda tarvitavatel inimestel õnnestus suitsetamisest kergemini loobuda. Uuringud ei ole siiani selgitanud, miks see nii on.
Ohutus: Bupropiooni peetakse üldiselt ohutuks, kuid seda ei ole põhjalikult rasedate naiste puhul uuritud. On teada, et suurema hulk ravimi manustamine on haigushoogusid põhjustanud (raseda naise puhul sarnaseid juhtumeid teada ei ole). Ravim võib olla ohtlik naistele, kellel on kalduvus haigushoogude all kannatada, sh preeklampsiat põdenutele. Bupropioon imendub rinnapiima, seetõttu ei soovitata seda imetavatele emadele.
Edukuse ulatus: keskmiselt ühel kümnest õnnestub suitsetamine maha jätta.
Plussid: Bupropioon on nikotiinivaba ja seda on kerge manustada. Bupropiooni abil loobujad võtavad tavaliselt vähem kaalus juurde.
Miinused: teadaolevateks kõrvalnähtudeks on unetus, kuiv suu ja iiveldus. Ei ole teada, kas, ja kui, siis milline on ravimi mõju beebile.
Maksumus: 150 mg Zybani tablette maksab ligi 600 krooni. (allikas: ravimi info)

Nõustamine 

Kuidas toimib: pole oluline, kas kuuled julgustavaid sõnu arstilt, helistad liinile, ühined tugigrupiga või kohtud silmast silma eriväljaõppe saanud spetsialistiga, nõustamine aitab keskenduda ning motiveerib.
Ohutus: see on ohutu.
Edukuse ulatus: spetsialisti nõuannete kuulamine tasub ära. Nõustaja abil loobub suitsetamisest üks inimene kümnest. Naised, kes vajavad loobumisel rohkem abi, võivad kombineerida nõustamist näiteks bupropiooni või nikotiiniasendajatega.
Plussid: Nõustamine on suunatud otseselt abivajaja mõttelaadi muutmisele, mis on üheks edu võtmeks. Pealegi vähendab kellegagi rääkimine stressi, mis on su halvale harjumusele vaatamata hea asjaolu.
Miinused: neid on vähe või puuduvad sootuks. Kui üks nõustaja või tugigrupp sind ei aita, võid alati teisi proovida.
Maksumus: vastavad nõuandlad ning veebiküljed ja foorumid on tasuta.

Ida-Tallinna Keskhaigla naistekliinik osutab suitsetamisest loobumise nõustamise teenust (SLN) rasedatele, imetavatele emadele ja nende pereliikmetele. Eelregistreerimine: lühinumbril 1900. Vastvõtt neljapäeviti kell 10.00 – 12.00, I korrusel naistekliiniku vastuvõtu kõrval asuvas ultrahelikabinetis. Pöörduda saab ilma saatekirjata, teenus on suitsetamisest loobujale tasuta.

 Hüpnoos ja nõelravi

Kuidas toimib: oma ala spetsialistide ja mõnede endiste suitsetajate sõnul aitab suitsunälja vastu.
Ohutus: see on ohutu
Edukuse ulatus: ei hüpnoosi ega nõelravi abi suitsetamisest loobumist ole põhjalikult uuritud, puuduvad tõendid, et nad abiks oleksid. Sellele vaatamata muutuvad nad üha populaarsemaks – vähemalt Ameerikas on nad saanud osaks paljudest suitsetamise lõpetamise programmidest.
Plussid: mõlemad on ohutud ja ei hõlma endas ravimite manustamist
Miinused: kummagi mõju suitsetamisest loobumisel ei ole kinnitatud
Maksumus: oleneb teenusepakkujast

Lõppude lõpuks ei ole vahet, kuidas otsustad suitsetamise maha jätta, sest see sõltub eelkõige su motiveeritusest, tugevusest, teiste toetusest ning sellest, kui suur suitsetaja sa oled.

Seks vaid ühel – lapsesaamise eesmärgil?

Kõik, kes on mõnda aega proovinud last saada ja avastanud, et titetegu võib kauem aega võtta, teavad, mida tähendab „kohustuslik seks“.

Tavalistes tingimustes eelneb enamikul paaridel seksile võrgutav eelmäng, mis võib tähendada õhtusööki küünlavalgel, massaaži või intiimset vestlust, sest enamiku naiste jaoks on vahekord nii füüsilise kui emotsionaalse sideme kulminatsioon.

Kohustuslik seks on aga hoopis teisest puust. Kohustusliku seksi puhul asendub armas flirtiv võrgutaja naisega, kes annab armatsemise algusest aimu kamandades. Ühtäkki jäetakse see varasemalt nii oluline emotsionaalne side võrrandist välja, sest – kahju küll, aga ovulatsiooni-aegsel seksil on kindel, füüsiline eesmärk.

Eelmäng on algajatele
Kuigi esialgu võib agressiivsus su partnerit erutuda, hakkab selline sportlik hasart teda peagi väsitama. Tema vastumeelsus järjekordse vahekorra suhtes võib sind üllatada, sest sa ei mõista, mis ajast on seksi emotsionaalne pool tema jaoks nii tähtsaks muutunud. Varem võis ta piltlikult ühe jalaga karulõksus kinni olla, kuid see ei seganud tema valmidust seksida, kui sina natukenegi huvi üles näitasid. Kas oli üldse korda, mil temal seksituju polnud?!

Nüüd on rollid igatahes vahetunud: tema on see tundlik pool ja sina see, kes tahab seksi seksi pärast. Ootamatu rollide vahetumine tekitab teis mõlemas teatud määral segadust. Kui te sellele tähelepanu ei pöörama, võite oma suhet kergesti kahjustada.

Mees võib tunda, et tahad teda vaid ühel eesmärgil ning sinu ärritus kasvab, sest peas taob vaid üks mõte: „seks + ovulatsioon = LAPS!“ Sellises olukorras võib teineteise tunnetega mittearvestamine viia kiiresti probleemideni. Seega, enne kui võtad ette kalendri ja asud järgmise ovulatsiooni aega üles märkima, loe läbi alljärgnevad nõuanded ja õpi omavahelisi pingeid leevendama.

Suhte päästmine
1. Anna endale aru, mis sind marru ajab. Mis on su halva käitumise põhjuseks? On see ovulatsioonikalendrist tingitud surve? Või lootus, et äkki SEL kuul läheb õnneks? Või koguni hirm, et äkki seda ei juhtugi? Mis iganes see ka poleks, ole iseenda ja oma partneri vastu aus. Tunnetest rääkimine aitab pingeid tohutult vähendada.

2. Võtke aega kohtinguteks ja aruteludeks. On võimalus, et ovulatsioonikalendri järgi elades ei ole te abikaasaga alati samaaegselt samas meeleolus. Kui sulle tundub, et ta oma pingutustest peaaegu üldse ei räägi, võib temale tunduda, et sina ainult sellest vatradki (sellepärast ongi tema Marsilt ja sina Veenuselt). Võtke endile igal nädalal üks õhtu, mil räägite titetegemises toimunud edasiminekutest. Ärge siiski unustage, et rasestumiskatsetest väljaspool elate te hoopis teistsugust – täisväärtuslikku – elu. Seega on oluline leida iga nädal ka üks õhtu kohtinguks, mil võite rääkida kõigest peale rasestumise. See aitab teil paarina teineteist taas avastada ja meenutada, miks te last üldse soovite.

3. Leidke aega romantikaks. Jah, ovulatsiooni ajal on magamistoas alati tähtsamaid asju kui romantika, kuid siiski ei tohiks seda unarusse jätta. Ei ole ju nii raske paar küünalt põlema panna ja mõnusat muusikat kuulata? Väikesel pingutusel võivad olla suured tagajärjed.

4. Poputa end. Ovulatsiooni järgimine on kurnav. Nagu ka kohustuslik seks. Nagu ka kogu see rasedaks jäämise protsess. Milleks punnitada? Lihtsalt teadvusta endale seda faktil ja tee kõik, et sel perioodil kuus pingeid maandada. Mine massaaži, maniküüri või sõbrannadega kinno. Tee mida iganes, mis sul keha ja vaimu lõõgastab.

5. Lahkus on nakkav. See ei pruugi küll välja paista, ent mida kauem rasestumine aega võtab, seda enam survet tunneb ka mees. Selle asemel, et ülemuse toonil kamandada, võiksid proovida näiteks sosistada. Jäta tema padjale kommike kirjaga selle kohta, kui hea isa temast saab või saada talle võrgutav e-mail. Lahkus on nakkav. Enne kui arugi saad, ei tea sinu kabuhirmust halvatud kaasa mitte ainult sinu ovulatsiooni toimumise aega, vaid tuleb sel puhul koju lillekimbuga. Ja et alati kuulub sellesse võrrandisse seks, olgu siis spontaanselt või käsu peale, proovige seda maksimaalselt nautida.

Sperma ja munaraku annetaja teeb abivajajale suure heateo

Elite kliiniku juht ning viljatusravi isa Andrei Sõritsa kinnitab, et vajadus sperma- ja munaraku-doonorite järele kasvab ning selgitab, kuidas annetada.

Andrei Sõritsa möönab, et suur puudus on eelkõige spermadoonoritest.

Spermadoonorlus

Munarakudoonorlus

Andrei Sõritsa möönab, et suur puudus on eelkõige spermadoonoritest. Munarakudoonoreid on seevastu ligi neli korda rohkem. Sõritsa hinnangul on põhjuseks meeste ja naiste erinev suhtumine doonorlusse.

„Doonorlus on abistamine. Selle jaoks, et abistada, peab sellest aru saama. Mehed ei saa sageli abistamise mõttest aru. Nad võivad arvata, et kui naisel on meest vaja, las läheb baari ja võtab, aga naised ei taha nii,“ selgitab ta.

Viljatusravi spetsialisti sõnul on lapsesaamine naise otsus, sest naine kannab last ja toob ta ilmale.

Siiski, kliinikus käib ka spermadoonoreid ja seda erinevatel põhjustel. „On neid, kes tahavad inimesi aidata, on neid, kes tahavad raha teenida.“ On käinud arstid, tudengid, politseinikud jt. Kokku on oma spermat Elite kliinikule annetanud 36 meest. Hetkel saab kasutada viie mehe spermat, sest Eesti seadus ei luba ühe inimese sugurakkudest üle kuue lapse eostada.

Munarakudoonoreid on Elites praegu 25, kuid vajadus nendegi järele kasvab. Siingi on põhjuseid mitmeid. Võib juhtuda, et 20ndates noor naine ei saa lapsi, kuna tema munasarjad ei produtseeri munarakke või on teised häired, mis takistavad munarakkude produktsiooni. „Meditsiiniliste probleemide arv suureneb ja see on põhjus, miks natukene kasvab doonorluse vajadus,“ ütleb Sõritsa.

On ka 40ndates naisi, kes vajavad munarakudoonorluse abil. Kui vanasti oli häbiväärne, et 45-aastane naine sai lapse, siis nüüd on naiste eluiga pikenenud ning 40ndad on alles pool elust.

„Palju on selliseid juhtumeid, kus pere esimesed lapsed on suureks kasvanud ja vanemad on üksi koju jäänud, on igav. Siis on võimalus, kas võtta koer, kass või muretseda laps.“ Kuna pool elust seisab ees ning olemas stabiilne töökoht, sissetulek, majad, autod, on võimalus last kasvatada hea.

„Siis nad otsustavad, et saavad lapse, mis on küll suur vastutus, aga ka suurem rõõm.“ Kuna selles vanuses naiste munarakud ei ole enam nii head või üldse puuduvad, ongi abiks munarakudoonorlus. „Laps on elu kvaliteet, sellepärast vajadus doonorite järele aastast aastasse kasvab.“

Kui kliinikusse tuleb paar või üksik naine, kes vajab kindlatele parameetritele vastavat doonorit, siis kliinik sellise inimese ka otsib. „Paneme ajalehte kuulutuse. Või näiteks teie portaali, palun pange kirja, et meil on vaja doonoreid!“

Sperma ja- munarakudoonorlus

Spermadoonorlus
Iga mees spermadoonoriks ei sobigi, olgu ta hea tervise juures sportlane või kõrgelt haritud teadlane. „Inimene võib rääkida, kui terve ta on ja kui palju tal lapsi on, kuid kui tema sperma on kehv, siis ta doonoriks ei sobi,“ selgitab Sõritsa.

Elite kliinik sätestab spermadoonorile järgmised tingimused:
• vanus 19-38 eluaastat
• terve mees, kes ei põe geneetilisi või infektsioonhaigusi
• soov ja tahtmine osutada omapoolset abi viljatutele paaridele
• head spermanäitajad

 

Mehele tehakse terve rida erinevaid uuringuid nii viiruste kui sugulisel teel levivate haiguste suhtes; talle teostatakse kromosoom- ja psühholoogiline uuring. Kui need analüüsid on korras, juhatatakse mees spetsiaalsesse ruumi, kus abivahenditeks on erootiline film ja ajakiri, mugavuseks tugitool. Pärast sperma annetamist tehakse ka sperma analüüs.

Üle 50 aasta spermaproovidega tegelenud Dr Piia-Astrid Ott uurib spermatosoidide kontsentratsiooni milliliitri kohta ning spermatosoidide liikuvust ja struktuuri, enne kui selle kõlbulikuks tunnistab.

Maailmas on palju spermapankasid, mis töötavad erinevate kriteeriumite järgi. Näiteks pakub mõni pank esimese, teise ja kolmanda sordi spermat. „Meie töötame ainult esimese sordiga,“ kinnitab Sõritsa. Sperma sortidesse jaotamisest on kasu n-ö meditsiinilisel turul, sest spermat saab teistele kliinikutele ja välismaalegi müüa. Elite on spermat müünud eestisiseselt teistele kliinikutele.

Samuti saab spermat teistest riikidest tellida, kuid Sõritsa kinnitusel seda Eestis üldiselt ei kasutata, kuna see läheb vähemalt viis korda kallimaks.

Niisiis kasutab Elite kliinikule annetatud spermat Eestis, mistõttu on oluline, et naine sellest võimalikult kiiresti rasestuks. „Ka kolmanda sordiga on võimalik rasestuda, aga rasestumise periood on pikem.“

Kui doonor vastab kõigile kriteeriumitele ning analüüsid haigusi ega infektsioone ei tuvasta, siis veel enne kui keegi spermat kasutada saab, peab see olema pool aastat karantiinis. Sperma külmutatakse ja säilitatakse vedelas lämmastikus, sest Sõritsa kinnitusel avalduvad osad haigused alles teatud aja möödumisel. Poole aasta möödudes tehakse uued uuringud.

Kui spermadoonor on oma panuse spermapanka andnud, on tal õigus hüvitisele, milleks on 800 krooni. Doonori isikuandmeid ei avalikustata. Paar, kes vajab lapse saamiseks doonori spermat, saab sobiva valida teatud füüsiliste ja kliiniliste näitajate põhjal:

• rahvus
• nahavärvus
• haridus
• perekonnaseis
• laste olemasolu
• pikkus
• kaal
• kehaehitus
• juuste värvus
• silmade värvus
• veregrupp
• reesusfaktor

Sõritsa sõnul langetavad doonorlusabi vajavad paarid või naine otsuse väga erinevate näitajate põhjal. „Osad vaatavad näiteks vanust. Teised vaatavad, et pruunid silmad ei sobi sellepärast, et meil ei ole suguvõsas kellelgi pruune silmi. Kolmandad ütlevad, nii pikad, meil ei ole nii pikad peres. Mõned ütlevad, et üldse ei ole oluline, öelge, kas on terve ja korras.“

Muid doonori isikuandmeid ei avalikustata, niisamuti ei ole doonoril hiljem õigust nõuda vastavalt ema, isa ega lapse isiku kindlakstegemist ega enda tunnistamist lapse vanemaks. Spermat võib annetada iga nädal, kuid seadus ei luba ühe mehe spermast samas riigis üle kuue lapse eostada.

Enamasti vajavad spermadoonorluse abi üksikud naised või paarid, kus mehel on kehva kvaliteediga sperma. Doonori sperma kasutamine üks kord läheb maksma ligikaudu 9000 Eesti krooni.

Munarakudoonorlus
Munaraku annetamine on keerulisem protsess. Seetõttu on ka hüvitis suurem – 10 000 krooni. „Naine peab viis korda käima ja narkoosi all võetakse talt munarakud. 10 päeva enne munaraku võtmist peab ta end süstima ja ravimeid võtma. Mees tuleb ja masturbeerib. 15 minutit ja 800 krooni. Temal on kulutus ainult ühekordne tulek,“ selgitab Sõritsa.

Elite kliiniku tingimused munarakudoonorile:
• vanus kuni 30 eluaastat
• terve naine, kes ei põe geneetilisi või infektsioonhaigusi
• vähemalt keskhariduse olemasolu
• sünnitanud terve lapse

Munarakudoonorile tehakse samuti uuringud viiruste ja sugulisel teel levivate haiguste tuvastamiseks, kromosoomuuring ning psühholoogiline analüüs. Lisaks võetakse proov emakakaelalt ning 2-3 korda tsükli jooksul tehakse ultraheliuuring. 10-15 munarakku võetakse narkoosi all munasarjast tupe kaudu. See protseduur kestab 5-10 minutit.

Ka munarakudoonori isikuandmeid ei avalikustata. Munarakku vajavad paarid saavad vaadata vaid spermadoonoriga samalaadseid füüsilisi ja kliinilisi näitajaid.

„Kuna munaraku külmutamine ei ole täna väga hästi välja töötatud, siis me töötame nii et pere valib doonori, me teeme täiendavad uuringud, hakkame teda stimuleerima, võtame munarakud ja viljastame,“ räägib Sõritsa. See tähendab, et naise sugurakke vahepeal ei külmutata, vaid doonorilt võetakse munarakud ning viljastatakse kohe spermatosoididega. Nii moodustub embrüo, mis siirdatakse teise naise emakasse kasvama.

Kuigi seadus lubab korraga naise emakasse siirdada kuni kolm embrüot, siis Sõritsa kinnitab, et Elite kliinikus reeglina üle kahe ei siirdata. „Otsuse, mitu siirdada, teeb pere. Kui vähem siirdada, on väiksem rasestumise protsent, see tähendab, et kokkuvõttes läheb kallimaks.“

Nii on pere otsustada, kas nad lepivad väiksema rasestumise tõenäosusega, kui tahavad kindlasti üht last saada ning peavad ehk protseduuri kordama (mis läheb rohkem maksma) või tahavad, et rasestumise võimalus oleks suurem, isegi kui võivad tulla mitmikud.

Ühekordne viljastamine doonori munarakuga maksab Elite kliinikus ligikaudu 70 000 krooni.

Erinevalt mehe sugurakkudest naise omi teistele kliinikutele ega välismaale müüa ei tohi ning seetõttu ei saa neid mujalt ka tellida. Munarakke saab üks naine annetada 3-4 korda aastas, kuid kehtib sama reegel, mis spermadoonori puhul – ühe naise munarakkudest ei või eostada üle kuue lapse.

Nii sperma- kui munarakudoonoriks võib hakata ka lähisugulane. Näiteks võib viljatule naisele anda munaraku tema õde. „Esimene selline laps sündis meil 1996. aastal. Selliseid on paari aasta tagant.“ On kasutatud ka võimalust, et tädi annetab munaraku või tütar emale, kui ema on uuesti abiellunud.

Spermat ja munarakke saab annetada:
Tartus Elite kliinikus, tel 7409930 dr. Pia-Astrid Ott
Tallinnas Nova Vita kliinikus, tel 605 9609

Suurenda oma võimalusi lapseootele jääda

Alljärgnevalt on kirja pandud mõned lihtsad soovitused, mida järgides saab suurendada rasedaks jäämise tõenäosust.

Suurenda oma võimalusi rasedaks jääda Foto: Tiina Luht/ www.fotograatsia.ee

Kaalukas probleem
Normaalse kehamassiindeksiga naistel on märkimisväärselt lihtsam loomulikul teel rasestuda kui üle- või alakaalus naistel. Miks ülekaalulisus ovulatsiooni ja viljakust mõjutab, pole täpselt teada, kuid tõenäoliselt on põhjuseks hormonaalne tasakaal ning probleemid insuliini ja glükoosi talumisega.

Kui soovid kaalus alla võtta, tuleks seda teha aeglaselt, sest järsk kaalulangus võib ohtu seada nii sinu kui su lapse tervise. Parima tulemuse tagab sihipärane ja stabiilne kaalulangus.

Maast lahti ja liikuma!
Viljakusele mõjub hästi ka regulaarne trenn. Sea eesmärgiks end iga päev vähemalt 30 minutit liigutada. Valitud tegevus peaks olema selline, mis paneks sind kergelt hingeldama ja higistama. Tugevalt ülekaalulistel soovitatakse alustada kõndimisega.

Käi kontrollis
Käi naistearstil ja laste kontrollida võimalikke suguhaigusi, sest mõned neist, näiteks klamüüdia, esinevad peaaegu ilma sümptomiteta, kuid võivad kaugele arenedes viljatust põhjustada. Laialt levinud bakteriaalne vaginoos võib suurendada nurisünnituse ja enneaegse sünnituse ohtu kuni viiekordselt.

Suitsetamine ja rasedus ei sobi kokku. Foto:www.feministe.us/Patrick Demanchelier

Loobu suitsetamisest
Suitsetajana võiksid teha kõik, et see halb harjumus maha jätta. Kui sa ei suuda kuidagi lõpetada, vähenda kogust. Päevas üle 10 sigareti suitsetaval naisel on viljakusprobleemide kojunemise tõenäosus kolm korda suurem kui mittesuitsetavatel naistel.

Ei alkoholile!

Püüa vältida alkoholi enne rasedaks jäämist või vähemasti esimesel trimestril, kui mitte kõik üheksa kuud. Alkohol koguneb tulevase ilmakodaniku kiiresti paljunevatesse rakkudesse ja võib seeläbi loodet kahjustada. Samuti on leitud, et nädalas alla viie ühiku alkoholi tarbinud naiste rasestumise tõenäosus oli kaks korda suurem kui nädalas üle kümne ühiku alkoholi tarvitanud naistel.

Puhka ja lõõgastu
Viljakusele mõjub halvasti ka üleliigne stress, mis pärsib suguhormoonide tootmist. Mõningadtel juhtudel võib tugeva stressi tagajärjel menstruatsioon ära jääda. Tugev stress ja ärevus võivad mõjutada ka viljakusravi tulemust. Võtke puhkuseks regulaarselt aega, isegi kui see on vaid laua tagant püsti tõusmine ja tassikese tee joomine, kiire lõunane jalutuskäik või õhtusöök sõbrannaga.

Vitamiinid appi
Söö foolhappelisandeid, tehes nendega algust kuu aega enne soovitud rasestumist. Foolhape on vajalik rakkude paljunemiseks, eriti varajases raseduses. Samuti kaittseb see last mitmete väärarendite eest. Mõnede teadlaste väitel suurendavad need ka viljakust, andes näiteks kaksikute puhul suurema lootuse, et mõlemad looted jäävad ellu ja arenevad. Ttoidulisandites ja rikastatud toiduainetes sisalduv sünteetiline foolhape on kergemini omastatav kui looduslik.

Ole ettevaatlik

Väldi mitte-vajalikke ravimeid, ravimtaimi ja teisi lisandeid, sest nende mõju ravimitele pole alati teada. Samas mõningaid ravimtaimi, näiteks mungapipart, kasutatakse viljakuse tõstmiseks, kuid enne nende tarvitamist tuleks alati konsulteerida arstiga.

Jälgi tsüklit
Naise kõige viljakamad päevad on ovulatsiooni ajal, mis peaks toimuma umbes 10-16 päeva pärast menstruatsiooni lõppu. Samas pole ovulatsiooni täpne toimumise aeg ennesutatav, isegi mitte regulaarse tsükliga naistel.

Teadlased uurisid 221 viljasutda sooviva naise menstruaaltsükleid ja leidsid, et tsükli kümnendal päeval algas ovulatsioon vaid 30 protsendil naistest. Enamikul algas ovulatsioon märkimisväärselt varem, teistel hiljem. Alla 10 protsendi naistest olid viljakad kogu tsükli vältel ja kuni kuus protsenti naistest olid viljakal ka sel päeval, mil pidi algama järgmine menstruatsioon.

Nõuandeid mehele:

  • Kanna laiu puuvillaseid boksereid, mitte kunstlikust materjalist valmistatud kitsast aluspesu. Need võivad sperma hulka vähendada kuni 20 protsendi võrra.
  • Söö antioksüdante, eriti C- ja E-vitamiini, betakaroteeni ja tsinki sisaldavaid toite ja toidulisandeid.
  • Loobu suitsetamisest. Suitsetavate meeste viljakus on mittesuitsetajate omast kuni poole võrra kehvem.
  • Vähenda alkoholi tarbimist. 40 protsenti viljakusprobleemidest on seotud mõõduka alkoholikoguse tarvitamisega.

Allikas: ivillage.com

Kui soovid rasestuda

Kui olete otsustanud rasestuda, ärge tarvitage rasestumisvastaseid vahendeid ja elage tavapärast seksuaalelu

Kui olete otsustanud rasestuda, ärge tarvitage rasestumisvastaseid vahendeid ja elage tavapärast seksuaalelu.

Pole tarvis tunda hirmu või sattuda paanikasse, kui rasestumine ei õnnestu esimese või teise kuu või isegi pikema perioodi jooksul. Stress ja pingesolek, mida tunnevad paarid, kes soovivad rasedust võimalikult kiiresti ja iga hinna eest, ei tule loomulikult kasuks. Vastupidi, see võib mõjutada paari omavahelisi suhteid, tekitada usaldamatust ja kahtlusi partneri fertiilsuse suhtes. Tsükli kõige viljakama perioodi väljaselgitamiseks on mitmeid viise – organism annab nendest ja parimast eostumisvõimalusest märku – tuleb oma keha lihtsalt jälgida. Soovitab Meelespea. net

Kuidas teada saada, millal on fertiilne periood? 

Kui teie menstruatsioonitsükkel on ebaregulaarne, ei ole võimalik ovulatsiooni toimumise päeva antud meetodit kasutades arvestada

Kalkuleerimine. Kui teie tsükkel on regulaarne, võite menstruatsiooni-kalendrit pidades välja arvestada, millal toimub ovulatsioon. Harilikult toimub ovulatsioon 14 päeva enne järgmise menstruatsiooni algust. Kui märgite järgmise menstruatsiooni esimese päeva kalendrisse, on lihtne eeldatavat ovulatsiooni-päeva kalkuleerida. Kõige suurem tõenäosus on rasestuda kaks päeva enne ja kaks päeva pärast ovulatsiooni, s.t. nelja-päevase perioodi jooksul.

Kui teie menstruatsioonitsükkel on ebaregulaarne, ei ole võimalik ovulatsiooni toimumise päeva antud meetodit kasutades arvestada.

Tunnetamine. Üsna sageli annab ovulatsiooni toimumisest naisele aimu organismi üldise seisundi muutumine. Enne ovulatsiooni on tunda intensiivistuvat valu külgedel ja alakõhus, pärast ovulatsiooni levib valu üle kogu alakõhu. Ovulatsiooniga võib kaasneda ajutine puhitustunne kõhus, mõnikord valulik roojamisvajadus, kõht on pinges ja tundlik. Hiljem valu ja ebamugavustunne alakõhus järk-järgult vähenevad ja kaovad, vedeliku ja läbipaistva vaginaalse vooluse hulk suureneb. Neid sümptomeid nimetatakse tsükli keskosa valuks ja need annavad tunnistust sellest, et ovulatsioon on toimunud ning et võimalus rasestumiseks on suurim.

Mõõtmine. Ovulatsiooni päeva saab määrata ka basaaltemperatuuri mõõtmise teel. Basaaltemperatuuri võib mõõta kõikide loomulike kehaavade kaudu (tupp, pärasool, suu) hommikul vahetult pärast ärkamist enne voodist ülestõusmist. Menstruatsioonitsükli esimesel poolel on kehatemperatuur ligikaudu 36,5°C, pärast ovulatsiooni tõuseb temperatuur üle 37°C. Taolist basaaltemperatuuri kõverat nimetatakse kahefaasiliseks ning see näitab, kas ovulatsioon on toimunud. Kui menstruatsiooni ei alga ja basaaltemperatuur ei lange, s.t see jääb üle 37°C, on naine rasestunud. Kui naise kehatemperatuur on suurenenud mõnel muul põhjusel, ei ole antud meetod usaldusväärne.

Kui kiiresti on võimalik rasestuda?

See on väga personaalne. Ligi 85% naistest rasestuvad juba esimesel aastal. Muretsemiseks on põhjust juhul, kui naine, olles regulaarselt seksuaalvahekorras, pole rasestunud kahe aasta jooksul. Sel juhul tuleks välja selgitada viljatuse põhjus ja läbi teha ravikuur.

Rasestumise kohta on levinud mitmeid ebatõeseid müüte. Näiteks, et tütarlaps ei ole esimese seksuaalvahekorra ajal rasestumisvõimeline; et naine rasestub ainult orgasmi ajal; või et rasestumine ei ole võimalik menstruatsiooni ajal. See kõik ei ole tõsi! Suguküps tütarlaps võib rasestuda ka oma kõige esimese seksuaalvahekorra ajal. Tütarlaps, kellel on toimunud ovulatsioon ning ta on seejärel seksuaalvahekorras, võib samuti rasestuda, ehkki tema elu esimese menstruatsioonini jääb veel kaks nädalat. Naised, kellel on lühike tsükkel ja pikk menstruatsiooniperiood, võib võimalus rasestuda veritsuse viimastel päevadel olla suurim.

Mis on viljatuse põhjusteks? 

Viljatus võib olla tingitud nii naise kui mehe terviseprobleemidest ja seetõttu uuritakse partnereid alati koos. Esiteks määratakse sperma koostis, liikuvus ja hulk. Seejärel viiakse läbi test, mis jälgib, kuidas spermatosoidid liiguvad läbi emakakaela lima – nende vähene aktiivsus võib olla üheks viljatuse põhjuseks. Mõnikord, tingituna immunoloogilisest koostoimest, kaotavad spermatosoidid emakakaela lima läbimisel oma liikuvuse, s.t et limas olevad rakud “võitlevad” spermatosoidide kui võõrkehade vastu.

Munajuhade mitteläbitavus võib samuti olla üheks viljatuse põhjuseks. Väga sageli on munajuhad mitmesugustest haigustest tingitult kas osaliselt või täielikult ummistunud ning seetõttu on munaraku liikumine emaka suunas ja kohtumine spermatosoididega takistatud. Juhade ummistuse kõige sagedasemateks põhjusteks on korduv munajuhapõletik või endometrioos. Mõningatel naistel võivad munajuhad olla emakavälise raseduse tõttu kahjustunud. Juhade läbilaskvust kontrollitakse laparoskoopiliselt või pärast kontrastaine süstimist röntgeni abil.

Polütsüstiliste munasarjade sündroom või muud päritolu munasarjade talitlushäired, millest tingitult munarakud munasarjas ei valmi, ovulatsiooni ei toimu ja rasestumine on võimatu, on samuti levinud viljatuse põhjuseks. Ajuripatsi (hüpofüüsi) talitlus, mis reguleerib kogu tsüklit, on võrdselt oluline.

Hormoonide tootmise hüpofüüsis võivad katkestada erinevad haigused või emotsionaalsed seisundid. Anoreksia (alatoitumine) “ideaalse” figuuri saavutamiseks on ajuripatsi talitlushäirete üks sagedasemaid põhjuseid. Hormonaalhäireid diagnoositakse menstruatsioonikalendri ja basaaltemperatuuri-kõvera analüüsimise teel, samuti testide kaudu, millega määratakse hormoonide sisaldus veres.

Käesoleval ajal on meditsiini kasutuses laialdased võimalused aitamaks viljatutel paaridel saada last

Millised on võimalused viljatuse raviks? 

Käesoleval ajal on meditsiini kasutuses laialdased võimalused aitamaks viljatutel paaridel saada last. Viljatusravi, selle kestus ja edukus sõltuvad suuresti viljatuse põhjusest. Üsna sageli piisab lihtsalt sperma viimisest emakasse läbi “surmava” emakakaela lima, kuid mõnikord võib ravi olla aeganõudev ja keeruline.

Munasarjade või ajuripatsi talitlushäirete puhul on kõige tavalisemaks raviks kontratseptiivid, mis reguleerivad hormoonide tasakaalu. Pillide võtmise katkestamisel suureneb rasestumise tõenäosus juba esimeste tsüklite ajal. Mõningate naiste puhul valmistatakse organism kontratseptiivide abil rasestumiseks ette ning seejärel “ovulatsioon forsseeritakse”.

Kaasaegne meditsiin suudab aidata isegi juhul, kui naise munajuhad on ummistunud, eemaldatud või kui mehe sperma viljastamisvõime on madal. Tänapäeval suudab meditsiin aidata erinevatel juhtudel, mille puhul varem olid paarid määratud lastetuks jääma. See kõik on saanud võimalikuks tänu IVF-ile (kehavälisele ehk in vitro viljastamisele). Kunstliku viljastamise käigus lastakse munarakul valmida naise kehas, seejärel võetakse munarakk välja ja viljastatakse mehe spermaga in vitro. Hiljem viiakse embrüo/feetus süstimise teel ema emaka limaskesta. In vitro viljastamist on Eestis edukalt rakendatud juba kümmekond aastat ning ravi on andnud suurepäraseid tulemusi, tuues lapsevanemarõõme paljudesse peredesse.

Milline on kontratseptiivide mõju viljakusele?

Ehkki kellelgi pole kahtlusi selles osas, et kondoomide või loomulike rasestumisvastaste meetodite rakendamine võiks mõjutada viljakust, on siiski üsna palju müüte levinud hormonaalsete kontratseptiivsete meetodite kohta. Tänapäeval, mitte teades, kuidas kaasaegsed rasestumisvastased meetodid toimivad, suhtuvad naised ikka veel kõhklevalt kontratseptsiooni “ilma menseseta” arvates, et see võib viljakust vähendada. See on täiesti vale suhtumine.

Enamik kaasaegseid rasestumisvastaseid meetodeid, nagu näiteks emakasisene hormonaalne süsteem “Mirena” või pillide tarvitamine tsükli pikendamiseks, annavad tegelikult naisele võimaluse menstruatsiooni vältida teatud perioodiks, mil ta ei soovi rasestuda. Menstruatsioon jääb ära seetõttu, et emaka limaskesta viljastumisvõime, mis taastub kohe pärast pillide tarvitamise lõpetamist või “Mirena” eemaldamist, on ajutiselt peatatud, mitte aga munasarjade talitluse pärssimise tõttu – nagu see oli varemalt. Kirjeldatud emakasisene toime ei mõjuta viljakust.

Näiteks taastub viljastumisvõime pärast hormonaalse süsteemi “Mirena” eemaldamist sama kiiresti kui pärast vasest spiraali eemaldamist. Samuti ei mõjuta viljastumisvõimet rasestumisvastaste tablettide pikaajaline kasutamine. Naised, kel ei õnnestu rasestuda ja kes on pille tarvitanud pikema aja jooksul, kalduvad üsna sageli ebaõnnestumises “süüdistama” rasestumisvastaseid vahendeid. Tegelikult on see vastupidi.

Rasestumisvastaste tablettide kasutamine ajutiselt “peidab” naise viljatuse põhjuse, mis tuleb taas nähtavale, kui naine lõpetab pillide võtmise. Progestiini depoosüstid pärsivad munasarjade tegevust kõige enam ning seetõttu kulus naiste puhul, kes taolisi süste said, viljakuse taastumiseks kauem aega; nimetatud süste kasutatakse ja määratakse praegu rasestumisvastasel eesmärgil väga harva.

 Allikas: Meelespea.net