Category

Isa roll

Category

Ainult isadele lugemiseks – kuidas poega saada…

On mehi, kes tahavad endale nii väga poega, et ei tea, mida selle nimel ette võtta. On isegi mehi, kes käituvad poja saamise nimel üsna rumalasti. Kui kellelgi tuleks näiteks pähe korraldada konkurss „Maailma kõige haisvam mees“, võidaks selle ehk indialane Kailash Singh Varanasist. See mees keeldub juba 37 aastat ennast pesemast ja pügamast, sest tahab nii väga saada poega. Tema guru ütles nimelt talle, et ainult nii saadab jumal Šiva talle poja.

Kailash karjatab iga päev lehmi 47-kraadises kuumuses ning need nn „tulevannid“ ongi tema igapäevane puhastusrituaal. Igal õhtul suitsetab Kailash marihuaanat, palvetab Šiva poole ja tantsib ümber tule. Otsuse mitte end pesta ja nii poja sünnile kaasa aidata võttis mees vastu praktiliselt kohe pärast pulmi ning mitte miski pole suutnud teda oma lubadusest kõrvale kalduma. Isegi abikaasa palvetele jäävad mehe kõrvad kurdiks. Kailashi abikaasa on proovinud mehe ümberveenmiseks päris mitmeid meetodeid: palunud teda, proovinud meest vägisi pesta, ähvardanud, et loobub mehega magamisest. Mitte miski pole aidanud.

Nüüdseks on näha, et jumal Šival on väga omapärane huumorimeel – Kailash on tänaseks päevaks seitsme tütre isa. Mitte ühtegi poega kõige selle suure vaeva peale!

Kailashi abikaasa ütles mehe kohta, et too olevat lubanud pigem surra kui ennast pesema hakata. Ainult poja sünd suutvat meest veel puhtusest lugu pidama panna.

Kailashi kõige noorem tütar, kes sai 16-aastaseks, sõnas aga, et eakaaslaste hulgas on tema isa populaarne selle ebatavalise käitumise tõttu ning paljud on tahtnud teda ka isiklikult näha. Tütar ütles ka, et varem oli ta isa peale pahanegi olnud, kuid ei näe sellel suuremat mõtet, sest niikuinii see mees ei tagane kord endale pähe võetud otsusest. Kailash ise ütleb, et ei hakka end kunagi pesema, kuna tal poega pole. Mingi lootus siiski on: kui Kailash sureb ja taas maale ilmub kellegi teise nahas, siis ilmselt on ta sunnitud oma lubadusest taganema. Millegipärast on emadel kombeks oma imikuid ikka pesta.

Allikas: Internet

Mida oled sina, armas lugeja, poja saamise nimel ette võtnud?

Tugiisikuna sünnitusel abiks

Jalutamine kiirendab sünnituse kulgu umbes 30 protsendi võrra.

Tulevase isana saad sa sünnituse ajal rohkem ära teha kui lihtsalt istuda ja tuhude vahesid arvutada, samas kui sinu partner kogu raske töö ära teeb. Siin on mõned aegumatud soovitused, mida järgides aitad oma partnerit.

1. Kontrolli, kas ta on lõdvestunud. Kõige parem viis sünnitust väga valulikuks muuta, on tuhude ajal pingesse tõmbuda. Aita tal täielikult lõdvestuda – mitte lihtsalt paigal lesida, vaid kõik oma lihased pingetest vabastada. Lase tal keskenduda jalgade lõdevstamisele, samal ajal kui sina neid masseerid. Liigu mööda keha ülespoole – jalad, puusad, kõht, selg, õlad, kael, käed ja nägu. Kui seda raseduse ajal harjutad, saad ka sünnituse ajal paremini hakkama.

2. Jaluta temaga ringi. Jalutamine kiirendab sünnituse kulgu umbes 30 protsendi võrra. Ära lase tal liiga vara voodisse jääda, vaid aita tal jalgel püsida ja võimalikult kaua ringi liikuda.

3. Aita tal asendeid vahetada. Sünnitusteedesse liikudes keerab beebi ennast ringi. Ema peaks samuti liikuma. Väga tugevate tuhude puhul ei ole liigutamine enam mugav, seega peaksid aitama tal tuhude vahel asendit muuta. Abi võib olla sirgelt istumisest, seismisest, neljakäpukil olemisest (suurepärane seljavalu vastu), põlvitamisest või seinale toetumisest. Jäta voodi selleks puhuks, kui ta ära peaks väsima.

4. Masseeri tema õlgu, käsi ja jalgu.

5. Suru. Kui partneri selg teeb valu, ootab sind ees kõva trenn. Valu võib kaduda, kui surud oma rusika tugevalt vastu tema alaselga. Õige koha leidmiseks pead võibolla natuke aega katsetama. Pead väga kõvasti vajutama ja alustama enne kui tuhud algavad. Kui oled õige koha leidnud, tee sinna markeriga täpp, et selle vajadusel kohe üles leiaksid.

6. Mudi teda. Mudimine on kergem kui masseerimine, kuigi mitte nii kerge, et muutuks häirivaks. Mudi tema käsi, jalgu, selga, nägu ja pead. Kerge valu vähendava stimuleerimise alla käib ka juuste kammimine ja selja kratsimine.

7. Tee talle sooja vanni. Vett on nimatatud „Emakese Looduse epiduraaliks“. See aitab sünnitaval naisel lõdvestuda ja tuhudest tingitud valu vähendada. Vannivesi peaks olema soe, kuid mitte kuum. Kui looteveed on juba puhkenud, vii ta dushi alla. Tihti on haiglate duššikabiinid varustatud istekohaga. Võta igaks juhuks oma ujumispüksid kaasa, võibolla tahab ta sind ka dušši alla!

8. Proovi kuuma ja külma kompressi. Leota räktikut soojas vees ja suru see tuhude ajal tema valutavale seljale. Presside ja sünnitamise ajaks võid asetada tema laubale külma rätiku.

9. Kontrolli, et ta piisavalt jooks. Dehüdratsioon vaid vähendab tema keha võimekust. Kui haiglas ei lubata tal vett juua, anna jääkuubikuid. Alternatiiviks on ka jääpulgad või lusikatäis mett, mis annab lisaenergiat.

10. Kontrolli, et ta nälja korral sööks. Sünnituse ajal on söök viimane asi, millele ta mõtleb, kuid kuni sünnitus pole veel alanud, toida teda energiarikka toidu, nt leiva ja maisihelvestega. Lase tal süüa vahetult enne haiglasse minekut, kuna seal ei anta süüa enne kui beebi on sündinud.

11. Tegele telefonikõnedega. Kui ämm helistab ja uurib olukorra kohta, on sinu asi temaga suhelda.

12. Sõida ettevaatlikult. Naist haiglasse sõidutades allu kõigile kiirusepiirangutele. Sul on piisavalt aega … loodetavasti.

13. Hoia üleval head tuju. Haigla pole nagu kodu. See on kohandatud hädaolukorraks ja ebatavaliste situatsioonidega tegelemiseks – seda on märgata igal sammul. Mõned sünnitavad emad tõmbuvad pingesse juba ainuüksi haigla enese pärast. Aita tal juglus tagasi saada, kinnitades, et tema keha töötab hästi ja et ta teab täpselt, kuidas laps probleemideta ilmale tuua.

14. Rahustavad, korduvad tegevused. Samad sõnad ja samad tegevused, mida iga tuhuga korrata, võivad naisele väga palju jõudu anda.

15. Taga rahulik keskkond. Kas tuled on liiga eredad? Kas müra on liiga palju? Kas uue vahetuse medõde on liiga kamandav või on tema konktreetsus just see, mida sinu partner vajab?

16. Pane mängima telekas või muusika. Üks minu sõber pani sünnituse ajal teleka mängima ning naist see aitas. Ainus häda oli selles, et see hakkas liigselt ka ämmaemanda tähelepanu köitma.

17. Lülita telekas või muusika välja. Minu esimene laps sündis NBA meistrivõistluste ajal ja nagu tellitud, mängis minu abikaasa kodumeeskond finaalis. Rääkisime selgeks, mida sünnituse ajal telekast vaadata võib ja mida mitte.

18. Sega vahele. Mõningad haiglas praktiseeritavad rutiinsed tegevused võivad sünnitust segada. Näiteks võib ülevaatuse aeg langeda täpselt sellele ajale, mil sinu partneril on uued tuhud algamas. Et sinu prioriteediks on su sünnitav naine, küsi õe käes, kas oleks võimalik see protseduur järgmiste tuhude vaheajani edasi lükata.

19. Rakenda tema kujutlusvõimet. Lase tal ette kujutada, et ta hõljub kaaluta olekus pilve peal või et tuhu on laine, millel ta sõidab. Või kirjelda talle mõnd ühist kallist mälestust või kohta. Võibolla tahad sellest temaga enne sünnitust rääkida, et teaksid ega näiteks mereteemaline jutuke temas hoopis iiveldust ei tekita.

20. Küsi õdedelt ideid. Sünnitusõdedel on palju kogemusi ja võibolla on see just mõni hea idee, millega nad sind aidata saavad.

21. Tuleta talle last meelde. Su naine võib olla unustanud, miks ta kõik seda läbi peab elama!

22. Ära katkesta oma tegemini, kui õde sisse astub. Sinu partnerit ei huvita, kas teda vaatab terve medõdede assotsiatsoon või mitte, tal on lihtsalt vaja, et sina tema kõrval oleksid.

23. Uuri, mis toimib. Vahel julgustavad õed oma patsiente kasutama kindlaid hingamismustreid või pressimeetodeid. Küsi oma partnerilt, kas see konktreetne asi töötab. Kui ei, pöördu viisakalt õe poole ja uuri, äkki oskab ta midagi muud soovitada.

24. Kuula naist. Kas ta kardab midagi? Kas miski segab teda? Adrenaliin võib tuhusid aeglustada või nendega kaasnevat valu suurendada.

25. Kiida tema tublidust. Sünnitus on väga raske ülesanne. Sulle võib kiitmine veider tunduda, aga võibolla on see naise jaoks ainus asi, mida ta kuulda soovib.

26. Naudi seda! Sünnitus on raske töö, kuid oma beebi ilmaletuleku hetk ei lähe sul kunagi meelest. Naudi selle hetke maagilisust.

Allikas: www.pregnancytoday.com

Veel tugiisiku rollist sünnitusel

Sünnitaja vajab lähedase inimese juuresolekut ja tuge. Kõige hirmsam sünnituse juures on olla üksi jäetud oma hirmu ja valuga.

Paljud naised eelistavad lapse isa juuresolekut, et viia lõpule see, millele üheksa kuud tagasi koos algus on pandud. Sünnitus on pereks kasvamise protsess. Isa on lisaks toetajale ka armastaja. Tema hellitavad silitused mõjuvad soodsalt sünnituse arengule. Lähedase inimese kohalolek loob turvatunde, mis suurendab taluvusvõimet ja vähendab pinget.

Sünnitusabiliseks või tugiisikuks võib ka olla hea sõbranna või ema ehk inimene, kelle läheduses sa tunned ennast mugavalt ja vabalt. Kui su mees kardab sünnitust, ära sunni teda jääma. Sul endal on raskem, kui pead ka teda jälgima ja tema pärast muretsema.

Hingamine, massaaž
Abiline hingab koos sünnitajaga raskete tuhude ajal, aitab hingamisel õiget rütmi leida, kui see kipub kaduma; aitab leida mugavamat asendit.

Masseeritakse ja silitatakse hellalt ja rahustavalt ning julgustatakse ja toetatakse. Massaaživõtteid, silitusi ja valutustamispunkte on võimalik tundma õppida sünnitusmaja juures olevates perekooli loengutes.

Tuhu ajal on hea, kui on, kellel käest kinni hoida või kui on kellegi najale toetuda. See annab jõudu ja aitab keskenduda.

Rahu, keskendatus
Avanemisperioodi pikkade tundide jooksul on oluline tagada sünnitajale rahu ja aidata tal keskenduda. Kogu tähelepanu peab olema suunatud sünnitaja julgustamisele – nii pilgu, sõnade kui puudutustega.

Vahendaja roll

Kui abilistel tekib mingeid kahtlusi või küsimusi, küsigu ta seda vaikselt ämmaemanda või arsti käest, ilma, et see häiriks sünnitajat või paneks teda muretsema. Aita täita meditsiinipersonali nõuandeid ja juhatusi.

Anna ka meditsiinipersonalile edasi sünnitaja erisoovid, mille suhtes olete varem kokku leppinud. Sünnitusele keskendununa ei ole sünnitaja alati valmis suhtlema.
Sünnitajale toeks olemine nõuab suurt kannatlikkust, rahu, tähelepanelikkust, soovi mõista ja aidata. Sünnitaja vajab kedagi, kes aitaks tal ennast usaldada. Sünnitus on suur ja raske töö – kui see on lõpuks tehtud, tunnete enneolematut rahuldust, erutust ja tohutut tänulikkust teineteise suhtes. Selle sündmuse koos kogemine õpetab teid teineteist nägema võib-olla täiesti uuest küljest.

Osuta sünnitajale abi ka väikeste teenetena: ulata talle juua, tupsuta laubalt higi, niisuta huuli, ulata oma käsivars või kael toetamiseks. Tuleta talle meelde, et sünnituse edenemiseks on tähtis, et põis oleks tühi. Aita tal tõusta ja asendeid vahetada. Kõik suured asjad maailmas algavad väikestest. Just väikeseid teeneid osutades saad olla sünnituse juures suureks abiks.

Allikas: Ingrid Kaoküla, Eesti Ämmaemandate Ühing, Ämmaemanduskeskus

Kuidas tuvastatakse isadust?

DNA-ekspert Egle Toover Biomeedikumi laboris. Foto: Tiina Luht

Kui väikelapse isa tuvastamine DNA-analüüsiga on suhteliselt lihtne ning nõuab vaid süljeproovide võtmist, siis rasedusaegne isa kindlaks tegemine on riskantsem ning hõlmab endas ka väikest raseduse katkemise riski.

Bioloogilise isaduse tuvastamiseks saab DNA-analüüsiks proove anda Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Kohtla-Järvel, kus on Eesti Kohtuekspertiisi Instituudi (EKEI) bürood. Analüüsid saadetakse Tartus Biomeedikumis asuvasse kohtuekspertiisi laborisse.

Proovi andmiseks peavad kõik asjassepuutuvad inimesed (ema, isa ja laps) minema ekspertiisibüroosse isiklikult kohale ning kaasas peab olema isikut tõendav dokument. DNA-ekspert Gunnar Tasa kirjeldusel võetakse isaduse kindlaks tegemiseks kõigilt vatitampooniga suust põse sisepinnalt süljeproov. „Sellega on proov võetud, hästi lihtne ja mittetraumaatiline,“ lisas ta.

Analüüsi tulemused selguvad vähemalt kahe nädala jooksul, kuid Tasa kinnitusel võib need valmis saada ka ühe päevaga. Tulemused vormistatakse kirjaliku aktina, kus on märgitud uurimistulemused tabeli kujul DNA markerite kaupa ning eksperdi järeldus.

Tulemuseks saab olla kas isaduse kinnitus või välistus. „Välistuse puhul me näeme, et mehel ei ole uuritud DNA piirkondades neid variante, mis lapsel on olemas,“ rääkis Tasa. Välistava tulemuse korral sõnastatav järeldus on absoluutne väide (st sajaprotsendiline usaldusväärsusega), millele ei lisata tõenäosusarvutusi.

Kinnitava tulemuse annavad DNA-eksperdid alati tõepära suhtena ning lisavad omapoolse järelduse. Tõenäosuse protsent on sajale lähenev, reeglina üle 99 protsendi, kuid mitte kunagi sada. Tasa kinnitusel on annab tõenäosussuhe isaduse tuvastamisel siiski piisavalt usaldusväärse vastuse, kas tegu on lapse bioloogilise isaga või mitte, keerukamaks muutub põlvnemise kindlakstegemine kaugemate sugulaste puhul.

Tasa tunnistab, et sama juhtumi puhul on tellitud ka korduvaid analüüse, kui tellija on tulemuste õigsuses kahelnud.

Isaduse tuvastamise teste on tehtud juba 1995. aastast, kuid viimaste aastatega on Tasa kinnitusel põlvnemist, sh isaduse tuvastamise analüüse rohkem nõudma hakatud: 2001. aastal oli 60 juhtumit, 2006. aastal 160 ja 2007. aastal juba 270.

Tasa hinnangul on kasvu põhjuseks inimeste informeerituse tõus. „See asi (isaduse tuvastamise võimalus – toim) pole enam nii uus.“ Lisaks mängib rolli ka analüüsi suhteliselt jõukohane hind, milleks on kolme inimese puhul (ema, isa ja laps) 3600 krooni.

Isaduse tuvastamist saab nõuda nii kohtu kaudu, kuid kahel kolmandikul juhtudest pöörduvad inimesed ekspertide poole väljaspool kohut ehk omal soovil.

Kus saab DNA-analüüsiks proove anda:

Täpsemat informatsiooni analüüsi sisulise külje osas saab telefonidel 663 6726 (EKEI DNA infotelefon) või 551 0592 (Gunnar Tasa). Proove analüüsiks saab anda neljas kohas:

1) Tallinnas, asukohaga Pärnu mnt. 328, registreerimine telefonil 663 6726
2) Tartus, asukohaga Ravila 19 (Biomeedikum), registreerimine telefonidel 737 4288 või 737 4289

3) Pärnus, asukohaga Ristiku 1, registreerimine telefonil 449 0600;

4) Kohtla-Järvel, asukohaga Ravi 10C, registreerimine telefonil 332 1480.

Rasedusaegne isaduse tuvastamine

Raseduse ajal saab isadust tuvastada looteveeuuringuga või koorioni biopsiaga. Koorioni biopsiat tehakse ainult Tartu Ülikooli kliinikumi naistekliinikus ning see protseduur tähendab ultraheli all süstlanõelaga läbi kõhu eesseina koorioni proovi võtmist.

Proovi võtmiseks on sobivaim aeg 10.-11. rasedusnädal. Protseduuri keerukase tõttu on kliiniku juht dr Aivar Ehrenbergi kinnitusel ligikaudu 1-4 protsendiline oht raseduse iseeneslikuks katkemiseks.
Ehrenbergi sõnul tehakse seda analüüsi üliharva – paarkümmend korda aastas.

Lootevee uuringu tegemiseks on sobivaim proovi võtmise aeg 15.-16. rasedusnädal. Lootevett võetakse ultraheli all süstlanõelaga läbi kõhu eesseina. Protseduur on ohutum kui koorioni biopsia, kuid raseduse katkemise oht on siiski tavapärasest poole kuni ühe protsendi võrra suurem.
Aastas tehakse seda protseduuri umbkaudu tuhandel korral.

Lootematerjali võtmise protseduure tehakse Tartus:

SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinikus
Erakliinikus Elite

Tallinnas:

Ida-Tallinna Keskhaigla Naistekliinikus
Nova Vita Kliinikus
Lääne-Tallinna Keskhaigla Naistekliinikus

Milleks võiks tulevane isa valmis olla

Raseda kõht võib katsudes kõva tunduda. Foto. Dreamstime / Rayna Canedy

Palju õnne! Sinust saab peagi isa! Kuigi naine on see, kes last kannab, muutub ka sinu elu ning parem on selleks valmistuda ja üht-teist nii rasedusest, sünnitusest kui vastsündinust teada.

Küsimusi:
Raseduse kohta
Sünnituse kohta
Vastsündinu kohta

Rasedus
Linea Nigra: Kas oled märganud, et keset emme kõhtu jookseb ülalt alla häbemeluuni tumedam joon? Seda põhjustavad hormonaalsed muutused naise organismis ning joon kaob pärast sünnitust.

Muutunud rinnad: Naise kehas mässavad hormoonid, mis mõjutavad ka rindasid. Naise rinnad muutuvad suuremaks ja raskemaks (kui nad on juba suurenenud, oled seda ilmselt ka tähele pannud), rinnanibude ümbrus tumeneb ning veresooned muutuvad rindadel nähtavamaks. Ära ehmata, kui märkad veel enne lapse sündi naise rindadest erituvat kolostrumit (ternespiima).

Raseda kõht: Raseda naise kõht on katsudes suhteliselt kõva, võib tunduda, nagu oleks ta korvpalli alla neelanud. Üheksandaks raseduskuuks asendab see kõht naisele diivanilauda – parim koht, kuhu näiteks jäätisekauss asetada. Pärast sünnitust muutub trimmis kõht aga lõdvaks. Õnneks tõmbub see võdisev kõhuke aegamisi tagasi, kui emme on uuesti raseduseelses kaalus.

Seksuaalelu: Jah, raseduse ajal võib seksida. Ei, sa ei puutu vastu beebi pead. Seksuaalelu siiski muutub, kui mõtled koguaeg ruumis viibivale kolmandale tegelasele. Kuna mõned naised võivad suurenenud seksihuvi tunda, võib teie seksuaalelu isegi aktiivsemaks muutuda.

Arvesta rasedusest tingitud muutustega, näiteks südamepöörituse, väsimuse ja muutunud kehavormidega, mis võivad nii sinu kui tema huvi seksi vastu hoopis jahedamaks muuta. Räägi oma kartustest naise arstiga, kes ütleb, millal seks ei ole lubatud.

Couvade* või „kaastundev rasedus“: Mees, keda tabab couvade, kogeb rasedale naisele omaseid nähtusid nagu kaalutõus, söögiisu suurenemine ja ninaverejooks. Armin Brott`i („The New Father“ autor) kohaselt kogevad Ameerikas 25-90 protsenti tulevastest isadest couvade`i sündroomi. Mehed, ärge sattuge paanikasse! Need väga reaalsed sümptomid kaovad lapse sünniga.

Limakork: Jah, on tõesti kork, ja see seisab emakakaela ees. Kui naine selle kaotab, võib see tähendada, et juba tunni pärast läheb turvahäll autos kasutusse. Või kulub selleks veel kaks nädalat.

Sünnitus
Veed tulid: Varu rätikuid! Mõnel naisel tilgub lootevett supilusikahaaval, teistel tuleb pahinal.

Sünnitusvalud: Naine ei pruugi sünnitust kõige vapramalt taluda. Ka tagasihoidlik naine võib mõmiseda või isegi karjuda asju, mis sind üllatavad. Seega, kui ta väidab, et „see kõik on sinu süü!“ või vannub nii, et maa must, ära võta seda isiklikult – temas kõneleb valu. Sul võib olla paha vaadata, kuidas armastatud inimene valu käes piinleb. Su naine on spetsialistide pideva valve all, sina aga mitte. Tunnista, kui oled ise hädas ning küsi vajadusel abi.

Keisrilõige: Uuri eelnevalt, mida kujutab endast keisrilõikega sünd. Ka naine, kelle sünnitus tundub kulgevat nagu õpikus, võib ühel hetkel erakorralist keisrilõiget vajada. Kui naise sünnitus lõppeb kirurgide sekkumisega, ära unusta, et enamik naisi on peale seda iseendas ülimalt pettunud ja isegi depressioonis, kuna ei suutnud last ise ilmale tuua. Naine vajab emotsionaalset tuge ning rohkem aega taastumiseks. Kinnita talle kindlasti, kui tubli ta oli ning kui hästi ta kõhutita eest rasedana hoolitses.

Lahkliha lõige või rebendid: Üks neist võib naisega juhtuda, kui laps on end sünnitusteedest välja pressimas. See lõige tehakse lahklihasse (või ilmneb rebend ise), et beebi pea ilusti läbi mahuks. Sel juhul vajab naine pärast sünnitust taas rohkem aega taastumiseks.

Ära seisa seal, kui ei taha kokku saada: Vedelik, mis lapsukest seni kaitses, võib su särgile huvitava kunstiteose moodustada, kui sa ettevaatlik ei ole. Seega pane selga kittel või midagi muud taolist, mida pole kahju sünnitusprotsessis ära rikkuda. Sa ei taha sünnituse juures olla? Enne kui asjaks läheb, rääkiga naisega läbi, milline sünnitusprotsess teie arvates välja peaks nägema. Võibolla tahab ta, et just sina nabanööri läbi lõikad. Igatahes leidke kompromiss.

Tulnuk-laps: Sünnituskanalitest läbi pressimine on vaevarikas protsess ning kui su väike järeltulija võtab seda tööd eriti tõsiselt, võib ta ilmale tulles veel mõnda aega pikliku peaga tulnuka moodi välja näha. Beebi pisike nägu on kortsus, keha katab lootevõie (mis teda lootekotis kaitses) ning kehal võib olla üleliigseid karvu (lanugo). Beebi kehal võib leiduda ka huvitavaid sünnimärke, punnikesi ja laike. Ei maksa muretseda. Pea kõik need märgid kaovad mõne aja pärast.

Platsenta väljumine: Pärast lapse sündi „sünnib“ ehk väljub ka platsenta.

Vastsündinu
Mekoonium: See on mustjas, hästi tihe ja tõrva moodi lapse esimene kaka. Esmakordne mähkmete vahetamine on värsketele vanematele niigi omaette kogemus, ärge laske kaka eripärasest välimusest end kõigutada.

Seks pärast lapse sündi: Üldjuhul soovitatakse vahekorraga kuus nädalat oodata. Loe kalendris päevi kui tahad, kuid ära unusta, et naise keha on viimase aasta jooksul pidanud palju läbi elama. Meelita teda kannatlikkuseja mõistmisega!

Rinnapiim: Rinnapiim võib pritsida kuni 4,5 meetri kaugusele. Võid avastada end tulejoonel ja naine selgitab vaid: „Ma ei osanud seda oodata“.

Sa ei ole tähelepanu keskpunktis: Vastsündinud on uskumatult nõudlikud. Üks väike tegelane sõltub absoluutselt igas asjas nüüd su naisest. Mõneks ajaks jäävad tahaplaanile teie kahe omavahelised tegevused. Võid ka ise tunda, et naine ei ole sinu jaoks enam peamine.

Väärtusta uut rolli: Enamik isasid (ja emasid samuti) on meeldivalt üllatunud, kui näevad, kui armastavalt nende partner vastsündinuga tegeleb. Sa mõistad, miks armud beebisse esimesest silmapilgust, kuid võid üllatuda, et armud ka oma partnerisse uuesti, kui näed tema hellust perelisa eest hoolitsemisel.

Unepuudus ja söömise unustamine: Vastsed emmed ja issid jätavad magamise ja söömise, et beebi iga kägina peale kohale tormata. Kuid varem või hiljem annab unepuudus end tunda ning keegi kukub jalapealt. Enneta seda: osta valmistoitu või soojenda külmutatud toitu, magage ja hoolitsege lapse eest kordamööda või kutsuge keegi appi. Hoolitsege iseendi eest. Kui te ei ole partneriga koos telklaagris käinud, siis näete nüüd seda poolt üksteisest, millest teil seni aimugi polnud.

*Couvade – see sündroom iseloomustab tulevasi isasid, kellel esineb rasedusele sarnaseid tervisehäireid (näiteks kõhuvalu ja seedehäired). Loodusrahvastel tähendas couvade meeste jaoks kindlaid rituaale.

Allikas: www.babyzone.com