Category

Vastsündinu

Category

Kummalisemad nimed, mis kuulsused on lastele pannud

Nupsu usub, et mida rohkem on erilisi nimesid, seda värvikam ja vahvam on maailm. Kui me kõik kannaksime üht-sama nime, siis nime andmisel mõte ju üldse puuduks.

Olgu nimi traditsiooniline, armsalt eriline või rokkivalt väljakutsuv, peamine on selle kinkimise-andmise taga peituv armastus ja hool. Ema ja isa tahavad oma lapsele parimat.

Seekord aga rändame põnevasse kuulsuste maailma. Valisime mõned tähtede võsukeste nimed, mis silma hakkasid.

Äkki leiad oma tulevasele lapsele siit nimekirjast sobiva nime või saad lihtsalt inspiratsiooni.

Apple (tõlge – õun) –  Näitleja Gwyneth Paltrow ja Goldplay laulja Chris Martini esiklaps sai nime puuvilja järgi.

Kal-El – Näitleja Nicolas Cage ja tema abikaasa Alice Kim’ i  poeg sai nime Superman’i koomiksist. Nicolas Cage on vist suur koomiksifänn.

Bronx Mowgli – Laulja Ashlee Simpson ja Pete Wentzi poeg. Elu nagu New York’i džunglis!

Coco – Näitlejate Courtney Cox’i ja David Arquett’i ühine laps sai nime Courtney hüüdnimest lapsepõlves.

Satchel – Hollywoodi lavastaja Woody Alleni ja näitleja Mia Farrow poeg sai sündides, 24-aastat tagasi nimeks Satchel, mis otsetõlkes tähendaks kotti või ranitsat. Nime  muutis ta  täisealiseks saamisel Ronan Seamuseks. Kas saab talle seda pahaks panna?

Rogue ja Rebel – Lavastaja Robert Rodriguez ja produtsendi Elizabeth Avellan lapsed kannavad tõlkes nimesid nagu Rogue-Kelm/Võrukael ja Rebel-Mässaja. Rodriguez’e fänne nimevalik ei üllata.

Bear Blu – Alicia Silverstone nimetas oma lapse armsaks karumõmmiks.

Fifi Trixiebelle – Iiri laulja ja laulukirjutaja Bob Geldoffi ja eneselt elu võtnud Paula Yates’i kõik kolm tütart kannavad uskumatult magusaid nimesid. Teised tütred said omale sellised nimed nagu Peaches Honey Blossom ja Little Pixie. Nunnu!

Denim ja Diesel – Tony Braxton eelistab teksaseid.

Zuma – Lauljanna Gwen Stefani ja Gavin Rossdale’i poja täispikk nimi on Zuma Nesta Rock.

Ocean (tõlge – ookean) –  Forest Whitaker on öelnud intervjuus, et soovib oma lastele panna nimed, mis on suurejoonelised. Seda on see kindlasti.

Audio Science – Näitlejatar Shannyn Sossamon’i lapsele on saatus ettekuulutatud. Temast saab audio-teadlane.

Moon Unit and Diva Thin Muffin – Muusiku Frank Zappa lapsed kannavad otsetõlkes nimesid nagu Kuuüksus ja Peenike Diiva Muffin.

Pilot Inspektor – Näitleja Jason Lee sai inspiratsiooni lapsele nime otsides kuulates liiga palju bändi Granddaddy, kelle lugu “He’s Simple, He’s Dumb, He’s the Pilot” sai Jason Lee’le suureks inspiratsiooniallikaks.

Kafka –  Tommy Lee Jones’i tütar Victoria Kafka. On ilmne, millist kirjandust Tommy Lee Jones hindab.

Jaz Elle-  Tennissistidest abielupaar Steffi Graf ja Andre Agassi tütar, kelle nimi kõlab kui helisev muusika.

Kas Eestis on kohalikud kuulsused pannud oma lastele keerulisi, veidraid või kummalisi nimesid? Kas tead mõnd staari nime, mida siin ei leidnud? Kas sinu tulevase lapse nimi võis olla üks nendest?

Millal vajab beebi arstiabi?

Imikutel on tihtipeale väiksemaid ja suuremaid vaevusi ning haigusi. Värskeid vanemaid võib tabada paanika või hoopis teadmatus, millal kutsuda arstiabi.

Alljärgnevalt on toodud mõned soovitused, millal kutsuda kiirabi.

 • Beebil on krambid, ta on loid ja lõtv.
 • tal on raskusi hingamisega, ta muutub siniseks  või on hingamistakistus
 • ta ei reageeri äratamisele või on ebaharilikult unine ega reageeri millelegi
 • ta oksendab tugevasti või on tal kõht lahti, tal näib olevat valu või on roojas verd
 • keeldub kaks korda järjest toitumiskorrast
 • kehal on lillakaspunane lööve, mis sarnaneb sinikatega
 • on kõrge palavik, üle 38 °C
 • nutab kiljuvalt või tavapärasemast teisiti, kisendab lohutamatult.
Allikas : Rasedus, Dr. Anne Deans, 2008, kirjastus Pegasus

 

Vastsündinu sünnijärgne kontroll

Pärast seda kui oled saanud oma beebiga kahekesi aega veeta ja tuttavaks saada, võtab ämmaemand lapse lastetuppa. Seal tehakse beebile esmased kehahooldusprotseduurid ning algne ülevaatus. Pärast sünnitust saavad enamik sünnitajatest koju 48-72 tunni jooksul.

Millised on need protseduurid, mida haiglas tehakse? :

Füüsiline läbivaatus:

Pärast lapse sündi annab sünnituse vastuvõtnud ämmaemand lapse Apgari hinde.
Ameerika arsti Virgina Apgari poolt väljatöötatud punktisüsteem võimaldab kontrollida vastsündinu elujõulisust. Viiest kriteeriumist võib igas osas anda null, üks või kaks punkti. Kui punktide arv jääb alla 8, vajab laps pidevat järelevalvet.

Vastsündinud saavad harva kogusummaks 10, punktisumma üle 6 on tavaliselt väga hea.

Kui laps saab madalama summa, pole põhjust muretsemiseks. Ta on lihtsalt suurema järelvalve all ning vajab ajutist arstiabi.

 

Apgari punktisüsteem 

Hinnang 0 1 2
Südamelöögid puuduvad kuni 100 üle 100
Hingamine puudub ebaregulaarne laps karjub
Lihastoonus jõuetu, lõtv vähesed liigutused aktiivsed liigutused
Refleksid puuduvad grimassid nutt, köha, aevastus
Värvus kahvatu sinine roosa

Esimeste päevade joksul kontrollitakse lapse näojooni, lülisammast, sõrmi ja varbaid.Teda kaalutakse ja mõõdetakse nii tema pikkust kui peaümbermõõtu. Kaalutakse  haiglas viibimise ajal korduvalt. Lisaks kontrollitakse puusi, kas need liiguvad korralikult.

K-vitamiini süst

Enamikes haiglates saavad lapsed K-vitamiini süsti või tilku, seda põhjusel, et vastsündinul on tavaliselt selle vitamiini tase sageli madal. K-vitamiin on vajalik vere normaalseks hüübimiseks.

Vereproov

2-3 päeva vanuselt võetakse lapse kannast vereproov. Selle prooviga saab kontrollida kilpnäärme talitust. Samuti harvaesinevat ainevahetushäiret fenüülketonuuriat. Kui perekonnas esineb mingi häire, siis uuritakse ka seda.

B-hepatiidi vaktsiini süst

Enne haiglast väljakirjutamist saavad  vastsündinud B-hepatiidi vaktsiini, et ära hoida maksa infektsiooni. B-hepatiit ehk kollatõbi on viirushaigus, millesse nakatutakse sarnaselt HI-viirusega süstalde jagamisel, kaitsmata sugulisel kontaktil ja vereülekandel. Lisaks võib nakkuse saada ka tavaliste olmekontaktide kaudu (nt süljepiiskadega). Haigus levib ka viirust kandvalt emalt sündivale lapsele. Viirus põhjustab maksapõletikku, mis võib areneda krooniliseks ja põhjustada maksa kahjustusi ja maksavähki.

Kehafunktsioonid

Pärast sündi oleks hea pidada väikest päevalogi lapse söötmistest, kakamistest ja pissimise sagedusest.

Kaal

Esimestel päevadel arvatavasti kaalutakse last sageli. Ärge muretsega kui alguses kaal pigem langeb kui tõuseb; on normaalne, et laps kaotab esimestel päevadel umbes 10 % oma sünnikaalust. Esimese elunädala lõpul hakkab taas kaal tõusma.

Kuulmine

Mõni päev pärast sündi kontrollitakse kõikide laste kuulmist. Spetsiaalse koolituse saanud meditsiiniõde või ämmaemand paneb lapse kuulmekäiku väikese pehme otsaku, mille kaudu saadetakse kõrva helisignaalid. Kui kõrva satuvad helid, siis tavaliselt saadab terve sisekõrv vastuseks kaja, mille arvuti võtab vastu ja registreerib. Selliseid signaale kutsutakse otoakustilisteks emissioonideks (OAE).

Erinevate allikate põhjal 

Kui laps ei taha haiguse tõttu vedelikku juua, mida teha?

Väikestel lastel tekib vedelikupuudus väga kiiresti. Seega peaksid proovima kõiki variante, et laps saaks piisavalt vedelikku tarbida ning tal ei tekiks dehüdratsiooni.

Joogiks sobib pakkuda kas vett, mahla, teed või muid jooke, mida laps armastab, välja arvatud karastusjoogid. Suuremate laste puhul peaks vedeliku kogus küündima kuni poolteist liitrini ööpäevas,  imikutele  piisab aga 600-800 milliliitrist. Lisaks võib pakkuda mahlajää kuubikud limpsida, loomulikult juhul, kui lapsel pole hingamisteede põletikku.

Imikule on parim rinnapiim, mis aitab võidelda infektsiooniga. Kui imik piisavalt rinnapiima joob, ei ole vajadust vett lisaks anda.

Mõned nipid, kuidas lapsele vedeliku manustamine huvitavamaks muuta:

 • Otsi kodust mõni huvitavam pudel, millest laps tavaliselt ei joo. Hea oleks, kui sellest oleks ka mugav juua. Pudelivahetus võib osutuda tema jaoks väga põnevaks ning äkki ta nõustub ta sealt jooma.
 • Kui laps ei taha vett juua, proovi talle anda lahjendatud mahla või kummeliteed, millele võid lisada maitseks natuke suhkrut või mett (ei soovitata lapsele enne 2. eluaastat).
 • Pista jäärestiga sügavkülma  mõned mahlakuubikud limpsimiseks (ei sobi hingamisteede haiguste korral).
 • Võid proovida ka mänguliselt asjale läheneda: reasta lapse nukud ja mänguloomad istuma ning hakka neid söötma-jootma. Vahepeal võid proovida ka lapsele jooki pakkuda. Mõnikord niisugune mänguline lähenemine aitab.
 • Lusikas või kõrs võib olla hea abimees lapse jootmisel. Võid hoida sahtlis peidus mõnda põnevamat kõrt või lusikat, et saaksid vajadusel selle abiks võtta.
 • Kui laps suudab ka püsti seista, siis võid meelitada ta hambaid pesema. Paljudele lastele meeldib kraani all jooksva veega mängida ja samal ajal hambaharjaga vett limpsida.
 • Imiku jootmiseks on variant kasutada ka ilma nõelata süstalt, millega saab mugavalt lapsele suunurgast vett sisse pritsida. Ettevaatust! Tee seda tasapisi, liiga palju korraga pritsides võib vesi talle kurku minna.
 • Vana hea rosinakissell. Keeda rosinatest kissell ja paku lapsele selle vedelikku, soovi korral saab ta maiustada rosinatega.
 • Kui väikelaps keeldub joomisest, proovi alternatiiviks pakkuda arbuusi, viinamarju, granaatõuna või kurki.
NB! Kui laps on endiselt loid ja apaatne, mine kindlasti haiglasse. Isegi kui tal mingit tõsist haigust ei ole, kuid ta ei joo piisavalt, tasub tema seisukord lasta spetsialistidel üle vaadata. Võimalik, et ta vajab turgutust tilguti abil ja täpsemaid uuringuid.
Erinevate allikate põhjal

Kuidas hoolitseda haige lapse eest?

Haige, palavikuga laps peaks olema voodis ja talle peab andma piisavalt juua, sest palavik põhjustab dehüdratsiooni ehk vedelikupuudust.

Kui laps ei taha juua tassist, tuleks teda meelitada jooma kõrre või lusikaga. Imikutele ja väikelastele saab vedelikku “süstida”, seda ilma nõelata süstlast otse suhu pumbates.

Joogiks sobib pakkuda kas vett, mahla, teed või muid jooke, mida laps armastab, välja arvatud karastusjoogid. Suuremate laste puhul olgu vedelikukogus kuni poolteist liitrit ööpäevas, imikutele piisab 600-800 milliliitrist. Lisaks võib pakkuda mahlajää kuubikud limpsida. Imikule on parim rinnapiim, mis aitab võidelda infektsiooniga.

Palaviku alandamiseks on Paracetamol ning kui ainult sellest ei piisa, võib lisada Ibuprofeeni, mille kasutamise üle tuleb pidada nõu lastearsti või perearstiga. Gripihooajal ei tohiks palaviku alandamiseks kasutada aspiriini, sest siis võib tekkida Reye sündroom ehk neerukahjustus.

Lapse, eriti alla 1 aasta vanuse lapse haigestumisest ja tema seisundi halvenemisest informeeri koheselt perearsti.

Erguta last tervisliku toiduga

Tervislik toit mängib suurt rolli immuunsüsteemil võitluses haigusega. Haige lapse menüü peaks olema vitamiinirikas aitamaks kehal taastuda. Toetavad söögid, nagu kanasupp on hea proteiini allikas, lisaks veel vitamiinirikkad juurviljad. Kel soovi on, võib lisada ka ingverit supile, väga hea turgutus immuunsüsteemile.

Kui laps ei söö, näiteks kurguvalu tõttu, proovi anda suhkrut sisaldavaid jooke – nendest saab

Suuremate laste puhul olgu vedelikukogus kuni poolteist liitrit ööpäevas, imikutele piisab 600-800 milliliitrist.

laps energiat. Magusat jooki saad ka ise valmistada mee-sidruni, siirupi või glükoosi lisamisega.

Millal võib minna lasteaeda/ kooli?

Konsulteeri perearstiga lapse lubamiseks / viimiseks lasteasutusse pärast haiguse möödumist. Last ei tohi viia lasteasutusse enne kui temperatuur on normaliseerunud ja teised sümptomid kadunud.

Millised on raske seisundi sümptomid?

Lapse seisund on raske:
• lapsel on hingamisraskused
• lapse nahk on sinakas või hall
• laps ei joo piisavalt
• laps oksendab tugevalt või sageli
• laps ei ärka ega reageeri millelegi
• laps on kogu aeg nutune või ärritunud ja teda ei õnnestu rahustada
• lapse gripinähud kaovad, kuid seejärel tõuseb uuesti palavik ja köha ägeneb taas

Raskele seisundile viitavate tunnuste ilmnemisel konsulteeri viivitamatult perearstiga, kui temaga ei õnnestu kontakteeruda, helista konsulteerimiseks perearsti nõuandetelefonile1220, Lastehaigla tasulisele numbrile 1599 või kiirabi kutsumiseks telefonil 112.

Millal kutsuda kiirabi või minna haiglasse?

1) Haigla valvetuppa tuleb pöörduda siis, kui laps joomisest keeldub või ta küll joob, aga oksendab korduvalt, mis tähendab vedelikukaotust. Alarmeeriv on, kui tekib suuümbruse sinakus, hingeldus, kui hingamine muutub häälekaks, kui laps kaebab õhupuudust. Kooliealised lapsed võivad kaevata ka valusat hingamist.
2) Haigla valvetuppa tuleb pöörduda ka siis, kui lapsel on tekkinud veriköha, ta ei ole teadvusel ega reageeri millelegi, samuti, kui laps on just gipist või muust viirusest paranenud, aga palavik tõuseb uuesti, köha ägeneb ja tema seisund halveneb. Imikute puhul räägib ohust, kui nad väga ärritunud ning neid ei ole võimalik kuidagi rahustada.

Allikas Postimees.ee / modernmom.com