Category

Turvalisus

Category

Video: Kuidas last turvaliselt riietada?

Lastele rõivaid ostes tuleb peale kena välimuse ning materjali mugavuse tähelepanu pöörata ka riietuse turvalisusele. Ei tee paha üle vaadata ka olemasolev garderoob, sest lemmikdressidki võivad lapse tervise ohtu seada.

Kinnitusnöörid

Kinnitusnöörid võivad tekitada vigastusi ning halvimal juhul isegi puua, kui need kuhugi kinni jäävad. Kui laps ronib mänguplatsil või puu otsas, mängib aedade ja uste läheduses, võivad nöörid lihtsasti takerduda ja palju pahandust teha. Lahenduseks on trukkide ja kinnituskrõpsudega joped ja dressid. Ka toariided võiksid olla ilma paelteta.

Väikesed osad

Nööpide, litrite, pärlikeste ning muude rõivakaunistuste kinnitusi tuleb hoolikalt kontrollida. Samuti tuleb vaadata, kas riietel on terava otsaga lukke, haake või kaunistusi, mis lahti tulles võiksid kahjustada lapse õrna nahka.

Nimesildid

Laste riideid ja koolitarbeid sildistades peaksid vanemad mõtlema ka sellele, et sildid, millel on lapse nimi kõigile selgelt nähtav, võivad silma jääda ka soovimatutele võõrastele. Juhul kui nimesildid siiski pannakse, võiks need õmmelda või kinnitada riiete ja tarvete siseküljele.

Päikesekaitse

Hoolimata sellest, millises maailma kohas te ka elaks, on otsene päikesekiirgus lapse nahale liiast. Selle vältimiseks tuleb kanda tiheda koega riideid, kust päikesekiired nii lihtsalt läbi ei pääse. Kuigi tume kaitseb UV-kiirguse eest rohkem, tõmbab ta ka enam soojust ligi. Niisiis peab hoolikalt mõtlema ka riietuse värvusele. Müüakse ka spetsiaalseid, täielikult UV-kiirgust tõkestavaid lasteriideid.

Müts on seejuures olulisimaid riietusesemeid, sest kaitseb lapse nägu kahjulike kiirte eest. Samas tuleb tähele panna, et mütsi serv lapse nägemist ei segaks.

Jalanõud

Kui lapsele meeldib toas ringi joosta, võiks ta kanda libisemisvastaseid sokke. Nii sise- kui ka välisjalanõud peavad olema mugavad ning universaalsed, et nendega oleks turvaline ka joosta ja mängida. Võimaluse korral tuleb vältida mitmesuguseid kõrgendusi, nagu kontsad või kõrged täistallad. Need võivad põhjustada nikastusi ja kukkumist. Kingapaelad peavad olema tugevasti seotud. Veel parem on osta jalanõud, mida kinnitatakse krõpsuga.

Helkurid

Välisriiete soetamisel tuleb silmas pidada helkurite kvaliteeti. Poelettidel on müügil lastetooteid, mille helkur ei ole Eestis kehtivate turvanõuete kohane. Helkur tuleb rõivastele kinnitada nii, et see oleks nähtav võimalikult mitmest suunast. Kuna maanteel peab kõndima vasakpoolsel teepeenral, tuleb rippuv helkur kinnitada paela ja haaknõelaga enda riiete paremale, sõiduteepoolsele küljele, näiteks tasku serva külge nii, et helkur jääb rippuma umbes põlve kõrgusele (umbes samal kõrgusel asetsevad ka sõidukituled). Päeval, kui helkurit ei ole vaja, saab sel moel kinnitatud helkuri panna taskusse, et see lahti ei tuleks ega kaoks.

Nõuanne: Lapsed vajavad päikeseprille

Käes on kevad ja iga päevaga tuleb rohkem ka päikselisi päevi. Väikelapsed vajavad samuti päikeseprille, et kaitsta silmi liigse päikese eest.

Laste silmi tuleb kaitsta, eriti kui väljas on ere päike. Mida korralikumalt silmad on kaitstud, seda ohutum on päikesenautimine lapsele.

Silmaarstide sõnul on laste silmadele eriti ohtlikud päikesekiired, mis kahjustavad nende niigi õhukesi läätsesid, mis katavad nende silmaavasid. See võib tekitada lapsele eriti ohtlikke kahjustusi.

Päikselise või ereda ilma korral, kui kreemitate last päikeskaitsekreemidega, ärge unustage ka lisada kõrge päikesekaitsefaktoriga päikeseprille!

Pidage meeles, et lapse silmad vajavad samuti korraliku kaitset nagu täiskasvanud, ärge lähtuge ainult moest või hinnast, tehke kindlaks kas prillid kvaliteetsed on.

Lastele mõeldud päikeseprillid peavad olema maksimaalse kaitse ja vastupidavusega ning korralikult ees püsima.

Päikeseprillide valikul on olulised klaasi tumedus ja suurus: päikesekiirgus ei tohi prilliklaaside ülaosast ja külgedelt silmadeni jõuda.

Sageli inimene näeb küll läbi päikeseprilliklaasi ümbrust tumedamalt, kuid klaasid on silmadest sedavõrd eemal, et päikesevalgus pääseb nende vahelt läbi.

Silmad on kaitstud siis, kui nad jäävad päikesevalguse suhtes ükskõik mis asendis liikudes alati prillide varju.

Erinevad allikad

Päeva tip: Veendu, et lapse turvatool on korrektselt kinnitatud

Populaarne turvatool Maxi-Cosi Mobi

Kas teadsid, et paljud lapsevanemad ostavad kalli turvatooli aga kuna pole viitsinud paigaldamisega tegeleda, siis sõidavad autoga ringi ning samaaegselt on beebi ohus kuna tool on valesti paigaldatud või üldse lahti!? Arusaamatu aga tõsi.

Sa võisid küll kinnitada turvatooli traksid aga seda kogu kupatust kinnihoidev turvarihm võis jääda lahti. Võib-olla istusid sõbra-sugulase autosse ning nende tool seisis seal niisama, või oli su elukaaslane autost asju võttes kogemata selle turvarihma kinnituse avanud.

Kui sul on mõni juhtum või näide, mis meie soovitust kinnitaks, siis anna meile teada kommentaariumis.

Milline peaks olema imiku magamiskoht?

Paljud lapsevanemad muretsevad imikute äkksurma pärast. Paraku ei teata hällisurma täpseid põhjuseid.
Õnneks on hällisurmad tänapäeval harvad ning vanem saab ise oluliselt seda riski vähendada, tagades imikule turvalise magamisasendi ja voodiaseme.

Pange imik magama alati selili või külili. See on kõige ohutum magamisasend, kui just arst ei ole soovitanud teist asendit.
Lükake kõik lina- ja tekiserva madratsi alla. Kui lapse hällis on katteid, toppige need servad madratsi alla. Kontrollige, et ükski kate ei saaks tema nägu katta. Asetage laps võimalikult voodi jalutsi poole, tekiservad lükake madratsi alla ning tekk võiks ainult rinnuni ulatuda. Võimalus on ka panna laps magamiskotti või soojalt riidesse. Siis ei ole tekki vajagi.
Kontrollige, et voodi vastaks turvanõuetele. Vältige pehmeid pindu, nagu diivan, tugitool, oakott, vesivoodi või diivanipadi.
Tuba ei tohi olla liiga palav. Toatemperatuur võiks olla 16-20 °C.
Ärge pange lapse voodisse karvaseid ja pehmeid esemeid, nagu tepitud tekke, patju, kaisuloomi,magamiskotte, lambanahku jne.
Lapse madrats peab olema puhas. Hoidke madrats puhas, kuiv ja kõva. Regulaarselt võiks seda ka tuulutada.
Ärge kaotage valvsust, kui ta magab teie kõrval. Kui soovid, et laps magaks sinu kõrval siis veendu, et ühtegi lahtist tekki ega lina ei oleks ning ase oleks piisavalt kõva.
Ärge võtke last enda juurde magama kui te suitsetate, olete alkoholi või muid narkootilisi aineid tarvitanud.
Ärge jääge imetades magama. Eriti kui hoiate teda diivanil või tugitoolis.
Maga lapsega samas toas. Esimesel eluaastal on see kõige parem, kui laps on teie lähedal. Kui see pole võimalik, kasutage beebimonitori.
Ärge suitsetage. Samuti ärge viibige ühes ruumis koos suitsetavate inimestega.
Kui lapsel on halb, kutsuge kindlasti arst/ kiirabi. Tunnused, millal kutsuda kiirabi, leiad postitusest: “Millal vajab beebi arstiabi?”

 

Allikas: Rasedus/ Dr. Anne Deans; Siiri Põllumaa-Ämmaemandate Ühing

Millal vajab beebi arstiabi?

Imikutel on tihtipeale väiksemaid ja suuremaid vaevusi ning haigusi. Värskeid vanemaid võib tabada paanika või hoopis teadmatus, millal kutsuda arstiabi.

Alljärgnevalt on toodud mõned soovitused, millal kutsuda kiirabi.

  • Beebil on krambid, ta on loid ja lõtv.
  • tal on raskusi hingamisega, ta muutub siniseks  või on hingamistakistus
  • ta ei reageeri äratamisele või on ebaharilikult unine ega reageeri millelegi
  • ta oksendab tugevasti või on tal kõht lahti, tal näib olevat valu või on roojas verd
  • keeldub kaks korda järjest toitumiskorrast
  • kehal on lillakaspunane lööve, mis sarnaneb sinikatega
  • on kõrge palavik, üle 38 °C
  • nutab kiljuvalt või tavapärasemast teisiti, kisendab lohutamatult.
Allikas : Rasedus, Dr. Anne Deans, 2008, kirjastus Pegasus