Category

Lapsehoidmine

Category

Kuidas käituda soovimatu nõuandjaga?

Teadmistes peitub jõud.

Täpselt nii nagu su laps on oluline sinule, on ta oluline teistele pereliikmetele. Kes lapsega kuidagi seotud on, tunnevad erilist vastutust, mis kohe kutsub nõu andma.

Seda arvesse võttes peaksid proovima olukorda võimalikult rahulikult ja ilma kellegi tundeid haavamata lahendada. Kuidas seda teha? Siin on mõned nõuanded.

Esmalt kuula
Kui tunned, et keegi sinu tegevust arvustab, on loomulik asuda kaitsvale positsioonile. Kuid on väga võimalik, et tegemist pole üldsegi kriitikaga, vaid hoopiski kommenteerija meelest asjaliku märkusega. Proovi ta esmalt ära  kuulata – võibolla leiadki mõne väärtusliku nõuande, mida kõrva taha panna.

Ignoreerimine
Kui näed, et nõuandja oma meelt ei muuda, vasta talle lihtsa naeratuse, noogutuse ja mittesiduva vastusega (näiteks “Tõepoolest huvitav!”) ning jätka oma asjadega − omal viisil.

Nõustu
Võib juhtuda, et oled tõstatatud teemaga pooleldi nõus. Kui võimalik, leidke üksmeel.

Vali tülisid
Kui su ämm nõuab järjekindlalt, et laps parki minnes mütsi kannaks, lase minna ja pane talle see müts pähe. Pikemas perspektiivis ei oma see mingit tähtsust ja tema soov saab täidetud. Kui aga tegemist on tähtsamate küsimustega, mis on olulised sinu ja lapse üldise heaolu või tervise seisukohalt, ei tohiks niisama lihtsalt järele anda.

Hoiad ohjad enda käes
Kui näiteks sinu ema soovitab sul tungivalt lapse kisa eirata ja lasta tal end magama nutta, aga sina ei taha seda mingil juhul teha, ära mine tema juurde oma väsimust kurtma, kuna pidid eelmisel öösel viis korda ärkama. Kui teema jutuks tuleb, on kaval tähelepanu teisele teemale juhtida. Näiteks küsi, kas ta sooviks kohvi!

Hari ennast
Teadmistes peitub jõud. Kaitse ennast ja oma selget meelt ning korda üle, mis reeglid sa oled endale lapse kasvatamiseks paika pannud. Kui tegu on last ja tema heaolu puudutavate küsimustega, jää oma sisetundele kindlaks.

Hari teisi
Kui sinu “õpetaja” annab sulle mitte just kõige uuemat ja õigemat nõu, räägi talle, mida sina antud teema kohta tead, viidates mõnele raamatule, uuringule või artiklile. Võimalik, et suudad panna ta oma arvamust muutma.

Tsiteeri arsti
Paljud inimesed aktsepteerivad seisukohta, millel on professionaali heakskiit. Jää kindlaks ja ütle, et lastearst arvas samamoodi. Kui sa enda lastearsti seisukohta ei tea, võid jällegi viidata mõnele teisele arstile, kes on oma arvamust kas raamatus või artiklis avaldanud.

Ebamäärased vastused
Otsest vastasseisu on võimalik vältida mitte midagi ütleva vastusega. Näiteks kui sult küsitakse, kas laps on potitreeninguga juba algust teinud (ja sina ei kavatse seda veel mitu kuud plaani võtta), võid öelda, et “Me tasapisi liigume selles suunas.”

Küsi nõu!
Võimalik, et su nõuandja on ekspert paaril-kolmel teemal, milles ka sina temaga nõustud. Keskendu neile teemadele ja küsi ise tema käest nõu. Nii tunneb tema rõõmu aitamisest ja sina väldid tühja tüli küsimustes, milles sa tema arvamust ei jaga.

Kasuta tüüpilist vastust

“Sinu jaoks  ei pruugi see parim valik olla, kuid minu jaoks on.” Seda saad kasutada peaaegu iga soovituse puhul.

Ole aus
Püüa oma tundeid ausalt välja näidata. Vali mõni rahulik moment ja selgita oma nõuandjale, et sa oled talle tema abi ja toetuse eest väga tänulik, kuid soovid, et ta austaks ka sinu otsuseid ja prooviks neid mõista.

Leia lepitaja
Kui erimeelsused tekivad sinu ja su nõuandja vahelistes suhetes pingeid, palu appi keegi kolmas, kes sinu kaitseks välja astuks.

Leia mõttekaaslased
Ühine mõne tugigrupiga või internetiklubiga, mille liikmetel on samasugused arusaamad lapsekasvatamisest nagu sul. Teistega rääkimine ja kogemuste jagamine annab jõudu tulla toime nendega, kes sinu seisukohti ei jaga.

Kui otsustad lähisugulase lapsehoidjaks võtta

Hea kui on olemas vanavanemad, kes saavad aidata.

Lapsehoidja leidmine võib osutuda parajaks väljakutseks. Mõned otsustavad paluda hoidjaks lähisugulase, näiteks ämma või äia. On see parim valik?

Sind võib ees oodata katsumuste rada. Sinu või sinu elukaaslane ema võis oma lapsi kasvatades küll autoriteet olla, ent sinu lapse puhul peate selleks olema teie. Suurte panustega mängus varitseb ka suur oht, et antud kolmnurgas kujunevad mingil hetkel konfliktid ja pinged.

Abi võib olla sellest, kui arutate parteriga põhjalikult oma ootusi ja olete mõlemad veendunud, et lähisugulase palumine lapsehoidjaks on parim valik. Väga palju sõltub teie hetkesuhetest ja sellest, kuidas olete minevikus suutnud tekkinud probleeme lahendada.

Jääge endile kindlaks

Enne, kui lõplikult otsustate, peaksite kaaluma kahte küsimust: 1) kas potentsiaalne lapsehoidja tunnistab sinu autoriteetsust ja 2) kas ta on valmis arvamuste lahknemisel järele andma ja sinu nõudmisi täitma?

Kui vastasite koos partneriga neile kahele küsimusele jaatavat, võiksite lähisugulast lapsehoidjana kindlasti proovida. Oluline on siinkohal aga koostööd teha ja ka tulevast lapsehoidjat koos küsitleda. Kui hoidjaks on plaanis paluda ämma, siis pea meeles, et tal on oma pojaga tugeva suhe kui sinuga suhe.

Seega võib ämm soovitusi ja palveid paremini kuulda võtta, kui esitate neid koos partneriga. Võimalikke murekohti arutades näita tema suhtes üles austust ja viisakust, jäädes samas siiski konkreetseks.

Anna mõista, et kuigi sa hindad seda hoolt ja armastust, mida tema oma lastele jagas, peab ta siiski jagama sinu arusaamu ja meetodeid lastekasvatamisest. Seadke ühiseks eesmärgiks lapse heaolu ja võimalikult probleemivaba üleminekuaeg. Olge üksteisega avameelsed ja hoidke teineteist eesmärgi täitmisel kursis. Kui arutelu kipub kujunema konfliktiks, tuletage meelde ühist eesmärki, milleks on lapse heaolu.

Tutvusta uusi meetodeid

Ära unusta arutelu käigus tunnustada tema kasvatusmeetodeid ja neid erilisi asju, mis teda lapsega seovad. Väljenda tänu tema lahkuse eest, kuid ära karda jagada juhtnööre. Selgita talle, millega sinu laps harjunud on.

Erinevatest kasvatusmeetoditest tulenevaid probleeme ei maksa karta, ent neisse ei maksa ka takerduda. Tee lapsehoidjale selgeks, et praegu on teine aeg ja teised valikud. Ära halvusta tema arusaamu, kuid anna mõista, mida sina enda lapse jaoks õigeks pead.

Sinu koht ja ülesanne vanemana on suhelda lapsehoidjaga nii, et see last ei kahjustaks. Oluline on jagada konkreetseid ja selgeid juhiseid. Anna oma lapsehoidjale sinu soovide täitmiseks n-ö vajalikud vahendid.

Näiteks kui laps on harjunud kandelinaga, aita tal seda selga proovida ja linaga harjuda, nii et ta saaks seda vajadusel kasutada Ta võib olla rohkem uutele asjadele avatud kui sa arvad, sest peagi mõistab ta ka ise iganenud arusaamadest loobumise kasulikkust.

Emadusega kaasnevad ürgsed tunded, mistõttu on võimalik, et lähisugulase kaasamine lapse kasvatamisse paneb sind ennast end kriitilise pilguga vaatama. Võid tunda end haavunu või solvatuna, kui pereliige sinu tõekspidamisi ei poolda ega austa. Oluline on endale seda võimalust teadvustada ja suhtluskanaleid avatuna hoida!

Allikas: parenting.ivillage.com

Ideaalse lapsehoidja leidmine

Head lapsehoijat pole kerge leida.

Igatsed titaga vestlemisele vahelduseks omavanuste seltskonda? Ära tunne süümepiinu, see on täiesti normaalne. Niisiis miks mitte helistada lapsehoidjale, panna selga midagi ilusat ja lubada seda õhtut vaid endale?

Mõte lapsehoidjast paneb sind pabistama? See on täiesti arusaadav. Esimest korda oma lapsest eemalolek on ärevusttekitav sündmus enamikele vanematele. Kuidas siis leida hea lapsehoidja:

  • Pea meeles, et oluline on kogemus. Ära alahinda teismelisi. Näiteks 16-aastane, kes on oma väikese õe-venna eest hoolitsenud, on kogenenum kui vanem inimene, kes pole kunagi imikut hoidnud. Hinda kandidaadi lapsehoidmiskogemusi, küsi temalt lihtsaid küsimusi, näiteks kas ta teab, kuidas last hoida, krookse välja saada ja mähkmeid vahetada, ning kas ta oskab imikule elustamist teha.
  • Kontrolli soovitajaid. Palu lapsehoidjal anda paari soovitaja kontaktandmed ning võta nendega ühendust. Ole otsekohene ja uuri üksikasju, näiteks seda, kui vastutustundlik see inimene on ja mitu korda ta konkreetses peres lapsi hoidis.
  • Korralda kohtumine lapsega enda juuresolekul. Hoia last süles kui te lapsehoidajaga vestlete. Palu, et lapsehoidja ei vestleks ega looks lapsega silmsidet enne, kui viimane on olukorraga harjunud. Vii laps ja hoidja tasapisi teineteisele lähemale – aseta laps koos tema lemmikmänguasjaga põrandale ja palu lapsehoidjal lähemale nihkuda ning mänguasjaga mängima hakata. Kui laps ja tema potentsiaalne hoidja paistavad hästi sobivat, kiirenda asjade kulgu ja vaata, kuidas laps sinu „puudumisel“ end ülal peab.

Oled leidnud ideaalse lapsehoidja, mis edasi?

  • Tee lapsehoidjale kodus põhjalik ringkäik: tutvusta muu hulgas mähkmevahetuskohta, telefoni asukohta ja esmaabikappi.
  • Pane hädaabinumbrid nähtavasse kohta. Kirjuta üles kohalikud hädaabinumbrid – haigla, politsei, tuletõrje, naabrid – ja pane need telefoni kõrvale. Ära unusta lisamast ka enda mobiili numbrit.
  • Tõsta palka. Kui oled oma hoidjaga rahul, premeeri teda hea palgaga. Nagu tead, on head lapsehoidjat raske leida ja naabrid võivad ta kõrgemat palka pakkudes üle osta. Rusikareegel ütleb, et peaksid maksma talle veidi rohkem, kui tavaline taks ette näeb. See hoiab sinu perekonna tema jaoks kõige tähtsamana.
  • Palu teada anda. Koju jõudes istu lapsehoidjaga maha ja uuri, kuidas neil päev möödus. Tagasiside aitab sul tulevikus kodust lahkumiseks paremini ette valmistuda.

Allikas: parenthood.com