Category

Beebiga kodus

Category

Väljaminekud beebi esimesel eluaastal

Lapse sünd toob kaasa palju rõõme, kuid teisalt ka muret ja hulganisti väljaminekuid. Tihtipeale ei oskagi esimest last oodates mõista, millele nii palju raha kulub. Noored lapsevanemad on dilemma ees: “Kas peaksin ostma riided, vankri, turvahälli ja voodi kasutatuna või hoopis uuena?”

Küsisime Nupsu kasutajatelt kui palju kulus raha beebi esimesel eluaastal? Millised olid need väljaminekud? Millised tooteid osteti järelturult?
Vestluses osales 15 lapsevanemat, kes olid lahkelt nõus kulutustest rääkima.

Peamiselt igakuiseks kulutuseks oli igal perel, nagu arvata võib; mähkmed, rinnapiimaasendaja (kes ei toida rinnapiimaga) ja püreed (kes ise ei valmista). Need on asjad, milleta ei saa hakkama ükski lapsevanem beebi esimesel eluaastal. Ühekordsed suuremad väljaminekud on vanker, voodi, turvahäll või mõni muu lastetoa sisustuseks vajaminev ese. Riideid ostetakse igal kuul mõned, et väljaminekud ei oleks korraga väga suured. Paljudel olid riided valmis varutud esimesteks elukuudeks.

Osa vanematest said lapsele riideid ja vajalikke esemeid tuttavatelt või järelturult soodsama hinnaga. Peamisteks järelturult ostetavateks kaupadeks olid: turvahäll, vanker, voodi, mähkimislaud, söötmistool, talveriided ja jalanõud.

Esimesteks elukuudeks ja haiglast kojutoomise riided ostsid vanemad valdavalt uutena. Lapse kasvades osteti riideid ka järelturult. Seda põhjusel, et nii väiksed lapsed ei kanna (õue) riideid koledaks. Riideid ja muid vajalikke esemeid saadakse veel laenuks või kingituseks tuttavatelt ja sugulastelt.

Ühes peres tehti korda lapsetuba, sinna soetati uus mööbel ja vajalikud tarvikud. Pere pidas kuludevihikut ja märkis sinna ka kõige väiksemad ostud. Kuluread näitasid esimese aasta lõpuks 26 790 €.

Lapsevanemate sõnul on tunduvalt lihtsam teise lapse sünniga, sest on olemas parem ettekujutus enda ja lapse vajadustest. Vanker, turvahäll, voodi, mähkimisalus, riided, söögitool jne on jäänud alles esimesest lapsest ja seega jäävad need kulutused tegemata.

Küsitluses osalenud vanematel olid väljaminekud beebi esimesel eluaastal  200 € – 1215 euroni. Mähkmetele ja rinnapiimaasendajale (kes ei toitnud rinnapiimaga) kulus vanematel ca 60 € igas kuus. Lisaks veel planeerimata kulutused nagu: apteegikaubad, kreemid, mänguasjad, beebivõimlemised ja muu pudi-padi. Enamik emadest ei pidanud kuluvihikut ja seega on arvutused umbkaudu teostatud.

Kokkuvõttes võib tõdeda, et võimalik on soetada beebile esimesel eluaastal, kas tuhandete-või  sadade eurode eest vajaliku.
Kes aga on leidlik ja tahab, saab palju odavamalt läbi.  Üha enam mõistavad lapsevanemad, et kõike ei pea ostma uutena ja täisraha eest. Häid ja kvaliteetseid asju saab osta ka soodsama hinnaga järelturult, laenata sugulaste-tuttavate käest või hoopis ise teha. Kel aga rahakott limiitideta või aega vähe, sel on võimalik ostelda erinevates beebipoodides, valides meelepäraseid kaupu, raha mitte lugedes.

 Sulle võib veel huvi pakkuda: “Kasutatud asjade ost-müük elab aususel”.

 

Beebiga mängimiseks ei ole kunagi liiga vara

Olgugi, et beebid ei oska joosta, hüpata või sõita rattaga. Selle eest nad oskavad imiteerida, ennetada, ette kujutada, eksperimenteerida, naeratada, põrgata, ilastada, muliseda, itsitada ja naljakaid nägusid teha.

Meie-täiskasvanud, laskume päris ekstreemsustesse, et välja meelitada beebilt see südantsoojendav naeratus või naerukilksatus. See toob kaasa vastastikuse itsitamise ja tihtipeale isegi naerupursked- see on alles mängu algus.

Mitte kunagi pole liiga vara alustada mängimist oma armsa beebiga. Tõsi, algul küll ei tunnustata sind just erilise vastukajaga, aga beebid õpivad mängima samamoodi kui nad õpivad roomama ja rääkima. Mäng tugevdab lapse ja vanemavahelist suhet, tekitab usaldustunnet, toetab aju arengut ning suurendab motoorika oskusi. Teaduslikud uuringud on tõestanud, et isegi kõige nooremad imikud suudavad mäletada ning aru saada maailmast, mis neid ümbritseb.

Kuidas beebiga mängida?

Kuidas beebiga mängida? Esimestel elukuudel piisab vaid sinu näost. Sinu vastsündinu võib kivistunult sind vaatama jäädagi ning püüda järele teha sinu näoilmeid.

Tõenäoliselt on ta niivõrd lummatud vaatepildist, kuidas sinu keel suust sisse – välja käib, sinu silmad pilguvad ja see naljakas hääl, mida sa teed- üritades kõike seda järele matkida.

Mängi temaga peitust, pannes oma nägu käte taha ning häälitsedes kukkuu-kukkuu. Kui laps on suuremaks kasvanud, võid peita tema seljataha ning samuti kuku-piilu teha. Võid laulda ka mõnd riimi, samal ajal peitust mängides. Ole õrn ja räägi pehme häälega, seda seni kuni lapsele meeldib mängida. Mõned beebid on julged, teised aga ettevaatlikud.

Beebid õpivad kasutama kõiki viite meelt, seega peaks mäng sisaldama erinevaid tegevusi.

Tutvustage imikule erinevat stiili muusikat. Avastage klassikalist jazzi, poppi, bluesi, rokki-sinu valik. Laula lapsele ja tantsi temaga koos. Hoia teda süles ning liigu koos temaga rütmi saatel.

Kui ta on piisavalt vana saab talle mängimiseks anda kõristeid, kellasid, mis erinevaid helisid teevad. Muuda vanniskäik lõbusaks mänguks tehes mulle ja plärtsutades veega. Tee jalutuskäike iga ilmaga, et laps saaks tunda tuult, päikest, vihma ja lund. Lase tal avastada erinevaid tekstuure riietel, tekkidel ja mänguasjadel. Kasuta lapsetoas rõõmsaid ja elavaid värvitoone.

Kui su laps on piisavalt vana mänguasjadega mängimiseks, varu kindlasti lelusid, millega saate koos mängida. Näiteks, kujundite sorteerimine, tornide ladumine, näpunukud, erinavd kõristid, peeglid, kust oma nägu ja emotsioone näha (lastele mõeldud, ohutud) jne. Arengule vajalikud lelud on need, millega saab laps üksi mängida ning mänguasjal oleks mitu erinevat funktsiooni ning mis paneb lapse positiivselt reageerima.

Niipea kui su beebi võtab jalad alla ja hakkab kõndima, pööra erilist tähelepanu turvalisusele. Hoia põrandad puhtad, et ta saaks vabalt uurida ja maailma avastada. Kuigi mänguaedikud, kiiged, toolid ja muud piiravad vidinad võivad olla vanema jaoks mugavad, tuleks neisse suhtuda ettevaatlikusega. Beebid vajavad liikumist ja avastamist.

Leia alati aega lapsega mängimiseks, te olete mõlemad õnnelikud selle üle.

 

Allikas: earlychildhoodnews.com

Minnid-Mannid, Jukud-Tõnnid, kus on teie vannikannid?

Pole just palju neid lapsi, kellele ei meeldiks vannis käia.
See on lõbus ja samal ajal hariv tegevus.

Millised mänguasjad võiksid vannis olemise eriti lõbusaks teha?:

 • Kann, mille torust saab vett väga väikestesse aukudesse  kallata. Mängult kasta lilli, mängutopsidesse mängujooki panna.
 • Tass, millega saab vett võtta, mida saab täita ja tühjaks kallata.
 • Pardike, mida saab liikuma panna, tekitades väikesi laineid.
 • Paat, mida ujutada või uputada.
 • Pingpongipall või väike pehmem pall, mida vee alla lükata ja mis siis vupsti jälle pinnale tõuseks.
 • Pehme käsn, millega vett koguda ja mida välja väänata.
 • Vesiratas, mis veejoa mõjul pöörlema hakkab.
 • Üleskeeratav mänguasi, mis lapsele rõõmu valmistab.
 • Vannivärvid. Need sarnanevad näpuvärvidele, kuid on vees kasutatavad, ohutud  ning kergesti käsitletatavad.
 • Tühi pudel. Hea vett  mullitades sisse lasta ja siis jälle välja.
 • Riidetükk, mida laps saaks välja väänata. Hea harjutus käte tugevdamiseks.
 • Mullitaja. Sobib suuremale lapsele, kes puhuda oskab. Soovitatav on kasutada isevalmistatud vahtu.
 • Rannast korjatud kivid. Need peaksid olema suuremad ja ümarate vormidega. Kivid sobivad mängimiseks suuremale lapsele, kes kõiki asju enam suhu ei pista.

Mida laps õpib?

 • Kõige olulisem, mida vannisolek õpetab, on veekartusest vabanemine. Kui laps algul ongi pelglikum, siis tasub vann täita vähese veega ning rohkete mänguasjadega. Järgmistel kordadel järk-järgult vett juurde lisada. Samuti võib alustada väiksemast vannist ja seejärel juba suurde vanni.
 • Lapsed, kes harjunud tihti vannis käima, on altimad ka ujumisoskust kiiremini omandama.
 • Lapsed saavad teada, kuidas tasse ja topse täita ja tühjendada, erinevate anumatega mõõta ja katsetada kui palju vett kuskile mahub. Nad näevad, millistest nõudest on parem kallata ja õpivad, millised on suured, millised väikesed nõud?
 • Lapsed panevad tähele, kuidas vesi muutub. Mullid, lained, plärtsatused- need kõik on lapse jaoks huvitavad ja harivad.

Millised vannimänguasjad on sinu lapse lemmikud?

Kasutatud kirjandus: “Meie tark laps”,Dorothy Einon, Maalehe raamat; Babycenter.com

Emaarmastus on see …

 • …kui sinu üks hinnalisemaid asju on tema esimest juukselõikusest alleshoitud lokike.
 • …kui tüli alustajaks on sinu meelest alati teine laps.
 • …kui sa tegeled ilma mõtlemata kõigega, mida tuleb teha – olgu selleks nohukoll või kaka.
 • …kui sa annaksid kõik, et ise tema asemel haige olla.
 • ….kui sa võtad vastu (ja sööd suure isuga ära) selle pooleldi lätsutatud küpsise, mida ta sulle nii armsasti pakub.
 • …kui tema kantseldamine sind hulluks ajab, samas kui temast eemalolek täiesti talumatu on.
 • …vaatad otsast lõpuni ära Muumioru lugude DVD, sest see on tema lemmikmultikas ja ta tahab seda nii väga sinuga jagada.
 • …kui sa teed spetsiaalselt ruumi tema beebiriietele, sest sul lihtsalt pole südant neid ära anda.
 • …kui sinu kõige suuremad unistused ja lootused elus pole seotud sinu enda, vaid temaga.
 • …kui sa asendad elutoa sisustusega harmoneeruva seinamaalingu kuivatud makaronidest koostatud kollaažiga, mis ta spetsiaalselt sinu jaoks meisterdas.
 • …kui pärast lõputuid magamata öid, otsatuid musta pesu hunnikud ja laokil mänguasjadesse uppuvat majapidamist piisab su südame sulatamiseks vaid ühest naeratusest.

Allikas: Baby & Pregnacy

Milline peaks olema imiku magamiskoht?

Paljud lapsevanemad muretsevad imikute äkksurma pärast. Paraku ei teata hällisurma täpseid põhjuseid.
Õnneks on hällisurmad tänapäeval harvad ning vanem saab ise oluliselt seda riski vähendada, tagades imikule turvalise magamisasendi ja voodiaseme.

Pange imik magama alati selili või külili. See on kõige ohutum magamisasend, kui just arst ei ole soovitanud teist asendit.
Lükake kõik lina- ja tekiserva madratsi alla. Kui lapse hällis on katteid, toppige need servad madratsi alla. Kontrollige, et ükski kate ei saaks tema nägu katta. Asetage laps võimalikult voodi jalutsi poole, tekiservad lükake madratsi alla ning tekk võiks ainult rinnuni ulatuda. Võimalus on ka panna laps magamiskotti või soojalt riidesse. Siis ei ole tekki vajagi.
Kontrollige, et voodi vastaks turvanõuetele. Vältige pehmeid pindu, nagu diivan, tugitool, oakott, vesivoodi või diivanipadi.
Tuba ei tohi olla liiga palav. Toatemperatuur võiks olla 16-20 °C.
Ärge pange lapse voodisse karvaseid ja pehmeid esemeid, nagu tepitud tekke, patju, kaisuloomi,magamiskotte, lambanahku jne.
Lapse madrats peab olema puhas. Hoidke madrats puhas, kuiv ja kõva. Regulaarselt võiks seda ka tuulutada.
Ärge kaotage valvsust, kui ta magab teie kõrval. Kui soovid, et laps magaks sinu kõrval siis veendu, et ühtegi lahtist tekki ega lina ei oleks ning ase oleks piisavalt kõva.
Ärge võtke last enda juurde magama kui te suitsetate, olete alkoholi või muid narkootilisi aineid tarvitanud.
Ärge jääge imetades magama. Eriti kui hoiate teda diivanil või tugitoolis.
Maga lapsega samas toas. Esimesel eluaastal on see kõige parem, kui laps on teie lähedal. Kui see pole võimalik, kasutage beebimonitori.
Ärge suitsetage. Samuti ärge viibige ühes ruumis koos suitsetavate inimestega.
Kui lapsel on halb, kutsuge kindlasti arst/ kiirabi. Tunnused, millal kutsuda kiirabi, leiad postitusest: “Millal vajab beebi arstiabi?”

 

Allikas: Rasedus/ Dr. Anne Deans; Siiri Põllumaa-Ämmaemandate Ühing