Category

Beebiga reisimine

Category

Lastega rannas – soovitusi mõnusaks puhkuseks!

Unusta kõik, mida armastad ja tead rannas olemisest. Beebi või väikelapsega koos rannas olek muudab nii mõndagi tavapärasest rannapuhkusest. Ta sööb liiva ning tüdineb paigal olemisest, kui piisavalt temaga ei tegele.

Aga ära muretse, tegelikult pole asi nii hull! Alljärgnevalt on mõned soovitused, kuidas beebiga rannas hakkama saada, et terve pere seda naudiks.

Päevituskreem
Ära unusta enne randa minemist kreemitada (vähemalt 15 SPF) kogu oma pere. Soovitatav on seda teha 30 minutit enne päikese kätte minekut. Ära unusta kreemitamast ka selliseid kohti nagu: nina, otsaesine, põsed, kõrvad ja õlad. Rannas olles kreemita iga kahe tunni järel või siis kui kokkupuude on olnud veega.

Peakate ja päikeseprillid
Peakate on rannas lausa kohustuslik. Nii suurel kui väikesel. Nii noorel kui vanal. Väiksematel lastel on eriti head kübara/nokatsi stiilis mütsid, mis katavad nii otsaesist kui kukalt. Päikeseprillid on soovituslikud. Beebidele ja väikelastele on olemas spetsiaalsed, kummiga prillid.

Riietus
Ma tean, pisikesed rannalised  näevad nii nunnud välja nendes moodsates ja ilusates ujumisriietes. Aga kui tegemist on juba kõndiva või eriti kiirelt roomava lapsega on oluline, et suudaksid teda jälgida. Mida erksamates toonides ujumisriideid laps kannab, seda lihtsam on teda üles leida nii sul kui vetelpäästjal.

Nõuanne: Osta või tee ise lapsele käepael, millel on kirjas tema nimi ja sinu telefoninumber. Kui ei ole võimalust käepaela teha, kanna kaasas veekindlat markerit, millega saad vajalikud andmed lapse käe peale kirjutada.

Väldi tipptundi
Randa minekuks sobib kellaaeg 9.30-12.00.  Seda mitmel põhjusel. Rannas on vähem inimesi hommikul kui lõunaajal. Samuti annab võimaluse lihtsamalt lapsi jälgida ja päike pole nii tugev kui keset päeva. Boonuseks on veel see, et saad lapsed lõunasöögi ajaks koju ja väiksemad magama.

Nõuanne: Võta kaasa karbiga kergemaid snäkke ja piisavalt vett, et vältida tühjast kõhust tingitud jonnituure. Samuti võid kotis hoida ka üllatusmänguasju, mida pakkuda siis kui olukord hakkab kontrolli alt väljuma ja vaja tähelepanu eemale juhtida.

Augu kaevamine
Liiva sisse augu kaevamine pole pelgalt ainult lastele. Kui sa aitad oma lastel kaevata liiva sisse auku, veedavad nad seda veega täites lõbusalt aega. Mis jätab sulle võimaluse nautida päikest. Juba istuv beebi saab oma väikese mini-ookeani, kus sees vett pritsida. Nii ei pea sa iga 5 minuti järel tagaajamist mängima.

Telk rannas
Telk pole ainult matkamiseks. Seda on hea kaasa võtta ka randa, kus pisemad päikese eest peitu saavad pugeda ja vahepeal väikese uinaku teha.

Nõuanne:Ära jäta last valveta. Ole kindel, et telk on varjulisemas kohas ja mitte suletud. Samuti veendu, et randa kuhu lähed, on telgi ülespanek lubatud.

Snäkid ja jook
Paki kaasa erinevaid kergemaid snäkke. Randa kaasa võtmiseks sobivad küpsised, puuviljad, juurviljad ja kergemad võileivad. Ära unusta võtta ka juua. Parim janukustutaja on ikka vesi.

Nõuanne
: Päev enne randa minekut pane sügavkülmikusse plastikpudelid vee ja mahlaga. Hommikul tõsta need aga tava külmikusse. Enne minekut, tõsta pudelid kotti koos kaasa võetud toiduga. Nii hoiad joogi jaheda ja kaasa võetud snäkid värskena. Ps. Ära unusta ka omale sööki kaasa võtmast.

Maisitärklis
Võta kaasa väikese kotikesega maisitärklist ja meigipintsel. Maisitärklis imab ideealselt rasuselt nahalt kleepuvad liivaterad. Pintselda enne söömist ja koju minemist lapsel käed ja keha. Usu, see töötab!

Ära jäta pakkimist viimasele minutile
Kui plaanid randa minekut koos perega, siis ole varustatud vajaminevate asjadega. Alusta pakkimist eelmisel päeval, nii võid kindel olla, et midagi olulist maha ei jäta. Kontrolli üle, et kaasas oleksid lastele vahetusriided, päevituskreem, niisked salvrätid ja maisitärklis (vt ülespoole). Hea kui kaasas on piisavalt randa sobivaid mänguasju,rannalina, rätikud, päikesevari või telk, peakatted, esmaabivahendid (plaaster,desinfitseerimis vahend), päikeseprillid ja loomulikult käepael lapse ja vanemate andmetega. Kaasa võid veel võtta sularaha, juhuks kui jäätise isu peale peaks tulema või lastele tegevust vaja pakkuda.

Ps.Ära snäkke ja veepudeleid unusta külmkapist kaasa haarata!

Kui sul on veel soovitusi, mida teistega jagada, siis jäta siia jälg!

8 nippi käruga liiklejaile ehk lapsevankriga ühissõidukis

Peab ütlema, et see on üks igavene probleem. Jälgisin kahe päeva postitusi selle teema all Nupsu.ee foorumis ning väike nukrus puges hinge. On palju ükskõiksust ning isegi halvustavat suhtumist noortesse emadesse, kes liiguvad ringi lapsevankriga. Sageli on kärud rasked (ligemale 17-kilost kobakat pole õblukesel naisterahval kuigi kerge üksi bussi vinnata) ning üksjagu vajalikke asju veel kotiga kaasas. Aitajaid leidub, selgus postitustest, kuid sageli jäetakse noored emad oma koormaga üksipäini.

Foorumis kirjeldati värvikalt nii kurbi lugusid kui ka tagantjärele naljakana tunduvaid seiklusi. Mida arvata näiteks loost, kus kaassõitja vankrit bussi peale aidanud ema avastas bussi liikuma hakates, et tema enda laps on bussipeatusesse maha jäänud? Kas tõesti mitte ühelgi  bussi peale astujaist ei tulnud pähe pisikest omakorda bussi peale aidata? Humoorikas tundub ka tagantjärele postitus, kus ema leidis pärast pikki pingutusi bussi jõudes, et elutähtsate tarvikutega kotti bussis koos temaga polegi.

Palju on juhtumeid, kus emadele soovitatakse bussi üldse mitte ronida oma kärudega või liigelda jalgsi. Kärude jaoks mõeldud platvormi ummistavad teismelised või tüsedad pahased mammid või siis ei arvesta mõni titevankri omanik teiste bussis viibivate kärudega.  Mõnikord ollakse pahased emmede peale, kes kärud üksi jätavad ja ise istuvad.  Rasedatega on omad lood. Kuigi neile pakutakse vahel ka istet (aga tunnistagem endale – võiks ju küll!), nendib enamik neist, et on kaasreisijatele vaid tühipaljas õhk.

Ükskõiksetele ja halvustajatele tuleks südame peale panna, et nendes kärudes ja rasedate kõhtudes liiklevad tulevased maksumaksjad, kelle najal kunagi pensionipõlve saab pidada ja kellesse võiks hoolivalt suhtuda. Seega kutsun ikkagi lugejaid üles alati kärudega liiklejaid märgates neilt küsima, kas nad vajavad abi. Mõned naised on kanged ega vaja seda, mõnedel on omad põhjused, miks abist loobuda. Üldjuhul on toetav õlg aga hädavajalik.

Naljaga pooleks toon siinkohal ära 8 nippi  kärudega liiklejatele:

  • Kui vähegi võimalik, kasuta ilusat ilma jalgsi liiklemiseks.
  • Käruga värskes õhus liiklemisel võid aega kasutada lugemiseks, muusika kuulamiseks või rulluisutamiseks.
  • Kui vajad abi transporti sisenemisel, pöördu julgesti kellegi poole. Enamasti inimesed ei suuda keelduda, kui keegi neilt veetleva naeratuse saatel abi küsib. Inimestele meeldib end kasulikuna tunda.
  • Vali abistajaks keegi, kes pole lumivalgeis rõivais.
  • Kinnita enne sõidukisse sisenemist kõik oluline – pakid-kotid ja laps.
  • Kui oled sõidukis, kontrolli, ega ometi pole peatusesse maha jäänud midagi järgnevalt loetletust: vanker, kott, laps. Kui mõni neist komponentidest viibib veel peatuses, tuleb viivitamatult ja valjuhäälselt paluda kellelgi sõiduki väljumine edasi lükata.
  • Kui sul on võimalik, kasuta käru asemel kõhukotti ja pane laps sinna. Tasakaaluks oleks mõnus asetada muu vajalik mahukasse seljakotti.
  • Nina eest ära sõitnud bussile võid järele teha nägusid, aga mitte nii hulle, et kõrvalseisjad minestusse langevad.

Kas kellelgi on veel kasulikke näpunäiteid? Postitage need kõik lahkesti siia kommentaaridesse. Ehk on kellelgi mõnd humoorikat pilti sellele postitusele lisamiseks (kui võõras foto, siis viitega koos palun)?

 

Lastega reisile-kas nuhtlus või rõõm?

Talvepuhkuste aeg on käes ja reisiplaanid realiseerimisel. Ning kuna lastelgi koolivaheaeg, siis asutakse reisile loomulikult terve perega. On ju puhkus just see periood, mil lõpuks ka kiiretel vanematel laste jaoks aega tekib

Piina saab vältida hoolsa valikuga

Paljude arvates on lastega reisimine üksjagu piin. Alla 7-aastastele ei paku kultuuriväärtuste aktiivne avastamine tavaliselt erilist naudingut. Nooremad lapsed väsivad kiiresti ja pikad päevad väljas – kui tegu just ranna või lõbustuspargiga pole – ei tule kõne allagi. Ka õhtuprogrammi nautimine on tihti komplitseeritud – lapsi hotelli ju omapead ei jäta ja muukeelse lapsehoidja kasutamine harjumatu. Päevaseks söögikohaks kipub laste harjumustest ja eelistustest tingitult saama McDonalds või pizzabaar. Hommikusöögiks näksitakse rikkalikust buffet-lauast tihti vaid juustusaia, paremal juhul krõbistatakse Kellogsi piimaga.

Et puhkusereis lastega ei muutuks piinaks ega nuhtluseks, tuleb see varakult ja hoolikalt läbi kaaluda. Professionaalsed reisibürood ja reisikorraldajad suudavad tänapäeval reisijale head nõu anda, milline majutuspaik lastele sobib ning milliseid lõbustusvõimalusi sihtkoht pakub. “Metsikult” lastega välismaale seiklema sõita on üsna riskantne ning ajakulu omal käel reisiplaani kokkupanekuks tarbetult suur. Samuti pole ratsionaalne valida lastega reisiks loteriimajutust.

Lapsed vajavad leiba ja tsirkust

Lühemaks välisreisiks sobib suurepäraselt autoreis suvisesse Soome. Kliimamuutust pole, toidud on kodused, maa kaunis ja turvaline, nii hotellid kui campingud heatasemelised. Vaatamist väärivat, loomaaedu ja teadusparke on Soomes rohkesti, lõbustus- ja veeparke igal sammul. Saab kohtuda tõelise Muumitrolliga Muumimaal, sõita vana aurikuga Ukko-Pekka, lõbutseda Linnanmäki ja Särkänniemi lõbustuspargis, imetleda mitme mere kalu meremaailmas Sea Life ning hullata Serena veepargi basseinides.

Ainult lõbutsema sõitmiseks on Soome atraktsioonide kõrval mugavaim Pariisi lähedal asuv EuroDisneyland. Lennureisipakette majutusega lõbustuspargi lähedal pakutakse nii otselennuga Tallinnast kui Helsingist. Sama lõbusateks kohtadeks on ka Legoland Taanis ja Europark Lõuna-Saksamaal, kuid need eeldavad väsitavamat autoreisi. Stockholmi Göna Lundi pääseb nii laeva kui lennukiga.

Suurlinnad ei ole tavaliselt lastega perele parimaks sihtkohaks, kuid päeva oskusliku planeerimise ja rahuliku tempo korral jäävad lapsed linnareisigagi väga rahule. Pariisis või Londonis ei hakka lastel igav, kuna iga nurga taga on midagi põnevat tegemist. Ja tihti naudivad lapsed ka selliseid paiku, mis täiskasvanut eriti ligi ei tõmba. Näiteks Pariisis lisaks Eiffeli tornile Conciergerie vanglat, kus Prantsuse revolutsiooni ajal hoiti mitmeid kuningliku perekonna liikmeid, või linna tänavate all sadade kilomeetrite kaupa kulgevaid heitveekanaleid (!), mis täiskasvanul ihukarvad püsti ajavad, kuid millest on saanud populaarne vaatamisväärsus.

Lapsehind eri reisikorraldajatel erinev

Kui kaugreiside puhul tuleb kiirelt vastu hinnabarjäär, mis sunnib lapsed koju jätma, siis päikesereisile Vahemere äärde või Kanaaridele võib kaasa võtta igas vanuses lapsi. Tuleb vaid suuremat tähelepanu pöörata hotelli ja konkreetse puhkeküla valikule ning hoolikalt võrrelda sama sihtkohta pakkuvate erinevate reisikorraldajate tooteid. Vältida tasuks kõige kuumemat aastaaega.

Teismeliste lastega reisi plaanides mängib otsustamisel suurt osa reisikorraldaja hinnapoliitika. Kui mitmed reisikorraldajad võrdsustavad juba 12-aastase lapse hinna osas täiskasvanuga, siis teiste puhul võib osades hotellides ka veel 17-aastane reisile pääseda poole hinnaga. Enamasti on lapsehinna eelduseks magamine lisavoodis, kuid mitu reisikorraldajat pakub soodustust ka täisvoodi kasutamisel. Nooremad kui 2-aastased pääsevad reisile reeglina tasuta, kuid ei saa lennukis eraldi istekohta, mis tihti teeb lennusõidu põrguks nii vanematele kui kaasreisijatele.

Päikesereisidel pakutakse palju apartementhotelle, kus toad on tavalisest hotellitoast avaramad ning varustatud kööginurga ja külmikuga. Need on lastega koos puhates otstarbekamad, kuna vajadusel saab lastele meelepärast einet valmistada ka oma toas. Spetsiifiliste toidueelistuste korral on mõtet nii mõnigi lemmiktoit Eestist kaasa võtta. Reeglina aga Euroopas toiduga probleemi pole – kõik söögiks vajalik saadaval lähikauplusest või turgudelt.

Ükski puhkusereis pole lapse jaoks täiuslik ilma sooja mere- või basseiniveeta ning vastavad hotellid müüakse välja esmajärjekorras. Laps võib vees sulistamisest mõnu tunda tundide kaupa, kuid valveta ei tohi teda ei basseini ega mere äärde jätta. Lõunamaine päike on märksa tugevam kui kodus ning seetõttu tuleb põletuste vältimiseks kasutada kõrge koefitsendiga kaitsekreeme ja õlgu kattev särk esimestel päevadel varakult selga tagasi panna. Ootamatuste ja õnnetuste puhuks ostab ettenägelik reisija nii endale kui lastele kindlustuspoliisi juba reisi broneerimisel.

Kaasavõetav planeeri varakult

Kaasavõetav varustus mõeldakse enne reisi hoolikalt läbi, kuna tasuta pagasi kaal on lennureisil piiratud ja tarbetuid asju pole mõtet vedada. Kindlasti peab varuks olema erineva kaitseastmega päevitus- ja after-sun-kreeme. Noorematele lastele pakitakse kaasa paar nende lemmiklelu ja kaisukaru, mis neil võõras kohas paremini koduneda aitab. Väikelapse lutipudelit ja teatud mähkmetevaru ei unusta vast ükski vanem. Mugav on kokkupandav käru – ka kanderakmete olemasolul pole lapse tassimine kuumas kliimas eriti meeldiv ning kärus saab lisaks lapsele ka mõnda pakki veeretada. Nagu täiskasvanulegi, tuleb lastele kaasa võtta mugavad sissetallatud jalanõud, samuti ajaviitetarbeid – täispuhutavad madratsid, pleier, lugemist, värvikriite, liimi, mänge jms. Fotoaparaat aitab teha rohkelt fotosid, mis toredat reisi veel pikalt meenutavad ja tuttavaid kadedaks ajavad.

Puhkusereis koos lapsega on hoopis ehedam ja vahetum. Laps jaksab rõõmustada paljude pisiasjade üle, mida blaseerunud lapsevanem enesestmõistetavalt võtab ning lapse avastamisrõõmu jagamine ja talle selgituste andmine pakub vanemalegi suurt naudingut. Laps harjub nägema erinevaid inimesi ja kombeid ning seeläbi hindama ka koduseid väärtusi.

Allikas: Estravel

Mänguasjad vastsündinule

Esimestel elukuudel, enne kui laps õpib haarama ja istuma, meeldib talle vaadata ja kuulata. Vastsündinu näeb kõigest paarikümne sentimeetri kaugusele, kuid talle meeldib väga nägusid vaadata.

Kontrastsed ja erksad värvi ning mustrid püüavad beebi pilku. Ta hindab erinevaid helisid ja mahedat muusikat. Aeglaselt liikuvad ja pehmet meloodiat mängivad asjad on huvitavamad kui paigalseisvad ja tummad.

Käeshoitavad lelud: kuna tita ei näe väga kaugele, meeldivad talle asjad, mida tema silme ees edasi-tagasi liigutad. Veel mõna aega ei oska ta ise asju käes hoida, kuid annab oma eelistustest märku põnevamatele leludele käega virutades.

Muusika: muusika on kindlaim viis lapse rahustamiseks või meele lahutamiseks. Mängi erinevat sorti muusikat (mitte liiga lärmakat) ja vaata, kuidas beebi reageerib.

Voodikarussell: voodikarussell toob lapse muidu horisontaalsesse vaatevälja uue dimensiooni. Karusselli soetamisel vaata, et see oleks kontrastsete värvide ja mustriga. Enamikele lastest meeldib muusikat mängiv karussell. Kinnita karussell voodi võre külge. 80 protsenti vastsündinutest vaatab enamus ajast paremale poole, seega ei täida vasakpoolse võre külge kinnitatud karussell oma eesmärki. Igaks juhuks paigalda mänguasi beebi haardeulatusest eemale.

Peegel: kuigi praegu ei saa beebi veel aru, et peeglist vaatab ta iseennast, on peegelpilt niisamagi põnev. Kolmandal elukuul võib ta enda peegelpildile naeratama hakata. Purunematust klaasist peegli võid lapse voodi külge või mähkmevahetuse laua juurde kinnitada.

Kontrastse mustriga pehmed raamatud: pehmete kaantega erksates toonides kujunditega raamatud on spetsiaalselt beebidele tehtud. Heida tema kõrvale pikali ning vaadake koos raamatut. Laps näeb, kuidas sa lehekülgi pöörad ning talle ette loed. Juba vastsündinute puhul tasub raamatu lugemine end ära.

Tunnetatavad mänguasjad: pehmet mänguasja, mis katsudes põriseb, krabiseb, kõliseb või muud moodi häält teeb, hakkab laps paari kuu pärast hindama. Juhuslikult kostvad helid aitavad tal mõista, mida kõike ta oma kätega teha saab.

Randmekõristid: kinnita pehme kõristi lapse randme või pahkluu külge. Või pane jalga sokid, millesse on väikesed kõristid sisse kootud. Nende abil lõbustab beebi end käsi-jalgu liigutades ise.

Tuulekellad: beebidele meeldib tasane muusika. Kui riputad tuulekella beebi voodi kohale, võib ta harjuda seda mõne minuti jälgima, enne kui unne vajub. Hoia titat vahel püsti, et ta saaks ise kellasid helisema panna.

Musta, valget ja punast värvi lelud: kontrastsed lelud ja mänguvaibad stimuleerivad lapse nägemise arengut ning aitavad tal mõista kujundite ja mustrite erinevusi.

 

 

Allikas: www.babycenter.com
Fotod: www.beebicenter.ee 

Mänge kuni aastase lapsega mängimiseks

Beebi õpib ja areneb mängides. Lapsega saab koos lõbusalt aega veeta ning samas teda õppima julgustada läbi lihtsate mängude. Head mängutuju!

Kuni 3-kuune
Väike ahvipärdik
Beebile meeldib su nägu jälgida. Hoia beebit enda lähedal (parim oleks tema nägemisulatusest 20-35 cm kaugusel) ning kui ta sulle otsa vaatab, näita talle aeglaselt keelt. Tee seda kuskil 20-sekundiliste intervallidega. Mõne aja pärast pistab ta sulle vastuseks samuti keeleotsa suust välja. Lisaks püüab laps teisi näoilmeid järele teha, näiteks kõrvuni naeratust või suud pärani ajada. See mäng arendab lapse nägemist.

Kõdituslaulud
Kui beebi on vanem, proovi tema käte ja jalgadega mängida (näiteks „See väike põrsas läks turule…“). Selleks võta laps sülle ja mudi hellalt tema varbaid ja tee sõrmed ükshaaval rusikast lahti. Laula sama laulu mitu korda, kuni laps hakkab laulu lõpus kõditamise ootuses naeru kihistama. Lihtsad ja korduvad rütmid arendavad lapse mälu.

Veerata ja siruta
Peagi oskab laps kõhuli olles lühikest aega pead üleval hoida. Kui talle meeldib kõhuli olla, võta üks värviline pall ning veereta seda tema nägemisulatuses ühele ja teisele poole (lapse kehast ligi 60 cm kaugusel). Esialgu beebi jälgib palli, kuid peagi hakkab ta selle järele sirutuma. See harjutus aitab beebi kaela-, käte- ja jalalihaseid tugevdada. Mängu kestel kiida beebit ning lõpeta mäng kohe, kui ta hakkab ära väsima.

3-6-kuune

Püüa kinni

Kinnita väike pehme mänguasi eredavärvilise paela külge. Kõlguta seda lapse silme ees. Kui ta üritab mänguasja puudutada või kätte saada, kiida teda. Ka häält tegevad mänguasjad ahvatlevad beebit haarama ning aitavad tal silmamise ja haaramise koordinatsiooni arendada.

Lobamokk
Lobisege omavahel! Lapsele meeldib sinuga vestelda. Istu näoga tema vastas ning kui laps ütleb näiteks „aahh“, vasta samaga. Julgusta last end jäljendama. Venita häälikuid, näiteks „bah“ asemel ütle „baaaaah“. Lisa tuttavatele häälikuühenditele uusi häälitsusi, näiteks „ooh-baaaaah“. Vastates beebi koogamisele ja lalisemisele, aitad kaasa tema keelelisele arengule.Mulli-maagia

Kõiki beebisid paeluvad mullid. Pane laps lamamistooli või turvahälli ning puhu mullitajaga tema ümber mulle. Laps jälgib mullide liikumist. Puhu mulle ka siis, kui olete vankriga õues. Kui beebi mulli kinni püüab, õpib ta põhjus-tagajärg efekti – puudutades kaovad mullid ära. Ära unusta peale mängimist lapse käsi pesta, et ta seebiste kätega silmi ei hõõruks.

6-9-kuune

Nukuteater

Meisterda sõrmkinnastest sõrmenukud: lõika kinda sõrmeotsad ära ning liimi nukule vilditükkidest kõrvad, silmad ja suu. Näita lapsele, kuidas nukk laulma, tantsima ja musi tegema saada. Lapsele meeldib vaadata, kuidas nukud justkui ellu ärkavad. Kui mängida nii nagu oleks nukud päris, areneb ka lapse kujutlusvõime.

Sisse-välja
Lapsele meeldib kõiki asju tühjaks kallata: kummuti sahtleid, su käekotti, igasuguseid karpe ja kotte. Pööra see huvi mänguks, mis teile mõlemale meeldib. Täida suur plastmassist karp või kauss ohutute ja huvitavate asjadega nagu klotsid, väikesed pehmed mänguasjad, kõristid või mõõtetopsid. Aita beebil karp tagurpidi pöörata, seejärel pange koos asjad jälle tagasi. Erinevate objektidega tegelemine õpetab lapsele suuruse, kuju ja kaalu erinevusi. Samas õpib laps ka matemaatilisi mõisteid nagu suur ja väike, tühi ja täis.

Seigelge mänguväljakul
Kui laps muutub liikuvamaks, ehitage põrandale patjadest miniatuurne takistusrada. Mängige patjade tagant peitust või peibuta last mänguasjaga patjadest üle ronima. See lõbus mäng arendab beebi lihaseid, tasakaalutunnetust ja koordinatsiooni.

9-12 kuune

Jalgpall
Laps ei pea oskama kõndida, et nautida jalgpalliga mängimist. Pane kergemat sorti ja keskmist mõõtu pall enda ette maha, võta lapsel õrnalt kaenla alt kinni ning kiiguta teda nii et jalad puutuvad palli. Aita tal seda toa või aia teise otsa lüüa. Jalgade kõlgutamine tugevdab lapse kõhu- ja jalalihaseid ning valmistab teda ajaks, mil ta saab juba ise jalgpalli mängida.

Torni jõud
Kogu kokku tühjad helveste või teraviljaputrude karbid, kergemakaalulised raamatud, plastmassist kausid, jogurti topsid ja mänguklotsid ning ehitage koos torn. Kui torn valmis, lükake see kordamööda pikali. Lapsele meeldib vaadata, kuidas torn ümber kukub. Mäng õpetab lapsele suuruste ja kujude erinevusi.

Vaata mind!
Lapsele meeldib sind imiteerida. Kui ta näeb sind juukseid kammimas või nägu pühkimas, üritab ta seda järele teha. Muuda see huvi lõbusaks mänguks. Näiteks laksa käega vastu reit, võta kätega peast kinni, puhu põsed punni jne. Leiuta liigutuste juurde lihtne lauluke ning laps õpib samaaegselt ka uusi sõnu. Imiteerimine on üks esimesi samme kujutlusvõimet nõudvate mängude poole.

 

 

Allikas: www.babycenter.com