Mängud

Arendavaid mänge imikutele sünnist 3. elukuuni

Kalli-kalli
„Kas siis kallistamine on mingi mäng?“ võib nüüd mõni lapsevanem hämmeldunult küsida. „Ma ju kallistan niikuinii oma last kogu aeg, mis selles nii erilist on?“
Kui sa oma vastsündinut palju sülle võtad ja kallistad, oled kahtlemata õigel teel. Kallistamine tugevdab sinu ja su lapse vahelist sidet. Uuringud aga väidavad, et mida rohkem sa oma last imikuna süles hoiad ja teda kallistad, seda enesekindlamaks ja iseseisvamaks lapseks ta kasvab.
Muuda kallistamist mängulisemaks:

  • Hoia beebit süles ja kiiguta teda.
  • Kiigutades räägi temaga: „Kalli-kalli, oled kallis!“
  • Iga kord, kui ütled sõna „kallis“, anna lapsele musi – tema pealaele, ninale, varvastele, kätele.
  • See mäng meeldib ka suurematele lastele.

Hoidekeel
Kas oled tähele pannud, et mõned emad või õigemini paljud emad kasutavad imikuga kõneledes tavapärasest kõrgemat hääletooni. Uuringud kinnitavad, et imikud reageerivad sellele kõige paremini ning emadel on see otsekui veres – rääkida imikuga kuidagi teisiti kui täiskasvanute või suuremate lastega.
Kui sa suhtled oma imikuga hoidekeeles, julgustad teda endale häälekalt vastama. Hoidekeeles imikuga suhtlemine soodustab tema keelelist arengut. Mida imikule rääkida? No kas neid asju vähe on, mida pisikesele inimesehakatisele öelda:
„Oi, kui armas beebi mul siin on!“
„Kelle on need pisikesed jallud?“
„Vaata, mis pisikesed varbakesed sul on!“ jne
Imiku juures on nii palju imetlemisväärset!
Kui sa oma beebiga räägid sellest, kui armas ta sulle on, hoia teda oma näo lähedal ja vaata talle silma.
Kuhu see läks?
Kas oled tähele pannud, et vastsündinute silmad tunduvad kõõrdi vaatavat? Arstid lohutavad, et sellise mulje aluseks on lisanahakurd beebi silmanurgas, mis kasvades taandub ja siis tunduvad silmad juba täiesti korralikud olevat.
Varastel elukuudel ei liigu sageli ka beebi silmad täiesti kooskõlastatult.  Silmade juhuslik liikumine tähendab, et laps alles õpib kasutama oma silmi ja silmalihaseid tugevdama. kolmandaks elukuuks peaks beebi silmade koordinatsioon juba palju parem olema. Kui selleks ajaks ka tunduvad beebi silmad vaatavat eri suundadesse, tuleks arstile sellest rääkida. Kuna laps õpib peamiselt silmade abil, on oluline, et ei tekiks nn „laiska silma“ – üks silm jääb nõrgemaks, kui seda piisavalt ei kasutata.
Niisiis, esimeste elukuude jooksul hakkab beebi silmade nägemisnärv kiiresti arenema. Kui sa stimuleerid oma tegevusega imiku nägemisvõimet, siis tagad  talle ka hea nägemise.
Mängi järgnevat mängu sageli, sest see aitab imiku ajul areneda.

  • Hoia erksavärvilist mänguasja imiku silme ees.
  • Liiguta eset aeglaselt ja räägi, milline see on.
  • Kui oled kindel, et laps eset jälgib, vii see aeglaselt ühele poole.
  • Liiguta mänguasja paremalt vasakule, et laps prooviks seda silmadega jälgida.

NB! Kindlasti pane tähele, ega laps pole ära väsinud. Kui ta on väsinud, lase tal puhata või proovi mängida midagi muud!

Write A Comment